Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yıkıcı İnovasyon Nedir?

1 350

Yıkıcı inovasyon, dokunulmamış veya hizmet edilmemiş bir pazar segmentine hitap eden ve sonunda yerleşik rakipleri göz ardı eden anlamına gelir. Ayrıca faaliyet gösterdiği sektörün yüzünü yeniden tanımlayan kendi pazar ve değer ağını yaratan bir inovasyonu ifade eder. Genellikle yıkıcı inovasyona yol açan koşullar vardır. Bu koşullar aşağıdaki gibidir:
• Kullanılmayan hedef segment veya müşterilerin talep edilmemiş talebi,
• Birkaç kaynak,
• Yerleşik oyuncuların operasyonel ve vasküler verimsizlikleri,
Geleneksel olarak, piyasanın geleneksel oyuncuları, bazı segmentlerin ihtiyaçlarını aşarak ve diğerlerini görmezden gelerek mevcut ürün ve hizmetlerini gelir konsantrasyon noktaları için geliştirmeye odaklanmaktadır. Uzun vadede yıkıcı olan inovatif katılımcılar, işin hala görünmeyen, el değmemiş ve dokunulmamış kısımlarını hedeflerler. Gelenekselden beklenmeyen hizmetler veya ürünler sunarak bir kavrayış kazanarak yolculuklarına başlarlar. Görevde bulunanlar dinamik pazara cevap veremedikleri için avantajlarını yitirmektedirler.

Kesintiyi KolaylaştırmaYıkıcı İnovasyon Nedir?

Netflix, dünyanın en premium anlık video akışı işletmesidir. Video içerik akışı pazarına bir devrim getirerek, endüstride klasik bozulma yaratmıştır. Bazı DVD sektörleri, video kiralama işini video akışı yüzünde kapatarak yeni bir formatın gelişmesine izin vermiştir. Bir yabancı olarak Netflix, DVD işinin kendi durgunluk ve korsanlık düzenlemelerine yönelik zorluklarla birlikte geldiğini görmüştür. Sonuç olarak Netflix, son derece sadakatsiz müşterilere uygun fiyat, erişilebilirlik ve kullanılabilirlik sunan bir işletme oluşturmuştur.

Düşük Uç Bozulması ve Yeni Pazar Bozulması

Düşük-uç aksama, piyasa piramidinin tabanını işgal eden ve tatmin edici hizmetler sağlayan girişimleri kapsar. Bu segment, geleneksel işletmeler için vasat bir kâr bölgesi haline gelmektedir. Bu nedenle, yeni işletmelerden herhangi biri kendilerini tanıttığında, kariyer sahibi olan işletmeler daha fazla yükselmektedirler. Başka bir deyişle, operasyonel enerjilerini nispeten yüksek risk ve dolayısıyla daha yüksek kar bölgelerine yönlendirirler.
Yeni pazar kesintisi, pazarın talepleri doğrultusunda daha düşük cüzdan payına sahip olan sektörlerde tüketime göre yeni ürünlerle rekabet eden işletmelerle ilgilidir. Düşük seviyeli aksama ile aynı çizgide, burada sunulan ürünler tatmin edici ve yüzey kaplama işi bu makul oranlarda kârlı çıkar. Bu tür kesintileri birbirinden ayıran ana gerçek, birincisinin iyi beslenmiş müşterilere odaklanması ve ikincisinin potansiyel müşterilere yapışmasıdır.

Eski Blackberry Telefonları

1984’ten 2007’ye, Blackberry’nin popüler yenilikçi ürün ve hizmet lansmanlarıyla pazarda hüküm sürdüğü zamanlardır. Blackberry’nin uyarlamalı döngüsünün öngörülebilir çıkarımlarını görmek mümkündür. Research In Motion’ın bitkin ve korunmuş olduğu güvenli veri bağlantı ağları, şirketi kurumsal iletişimde pazarın yönlendirmesi haline getirir. 2002 yılında teknolojinin gelişimiyle telefon piyasası genişlemiş, inovasyon ve yeniden yapılandırma yoluyla ürün portföyü önemli ölçüde yenilenmiştir. Çağrı Cihazı gibi ürünler ve BBM messenger hizmeti gibi tüketici merkezli ürünler piyasaya sürülmüştür. Ürünün ve pazarın nüanslarına bu tür duyarlı tutum, 2007’de onları son derece değerli bir organizasyon haline getirmiştir.
2007’de Apple, Apple’ın telefonu yeniden tanımladığını iddia ettiği iPhone’u tanıtmıştır. Mevcut bir hizmetin ve ürünün yeniden keşfi, aynı zamanda inovasyonları yoluyla en büyük oyuncu olan acil rekabetlerinin başarısından son derece iyi hazırlanmış, iyi düşünülmüş bir stratejidir. İPhone’un bu tanıtımına tanık olduktan sonra, domino’nun uyum bozukluğu Araştırma In Motion’ın meydana gelmiştir. Bir işletmenin, öncü yenilikçi önermeler alanında dinamik pazar koşullarına uyum sağlama açısından meslektaşlarından bir veya daha fazla aşamada tökezlediği durumu vardır. Yaygın argümanlardan biri, öncülerin ve inovasyon durumunda, domino’nun uyum bozukluğunun bir şirketin acil rekabetin bir adım gerisinde kalmasıdır. Bu nedenle ilk hamlenin avantajı nedeniyle pazar dinamiklerini kaybederek fırsatları kaçırmasına neden olmasıdır.
Yıkıcı İnovasyon Nedir?Belki de bu yüzden, kimsenin Blackberry’nin klasik Nokia telefonları gibi piyasadan silinmesini fark etmemiştir. Tüm bunlar Apple bir akıllı telefon için yeniliği yeniden tanımlası ve pazardaki tüm katılımcılar ya hizalanmak ya da dışarı atılmak zorunda bırakmasıdır. Çünkü hiçbiri, piyasanın kaderini oldukça uzun bir süre boyunca belirleyen yeniliği geçememiştir.

Yeniliğin Sürdürülmesi ve Yıkıcı İnovasyon

Görevdeki mevcut oyuncular sadece oyunda kalmak için sadece mevcut popüler ürünlerin varyasyonlarını geliştiriyor olabilirler. Hiçbir işletme yenilik yapmaktan kaçınma teklifinde satış yapamaz. Bu nedenle, bazen kendi veya rakip ürün üzerinde nitpick yapmak, bazı işletmelerin sunduğu tek yenilik haline gelir ve bu yenilikçiliği sürdürür. Koparma teklifleri, mevcut oyuncular ve ürün alanında oyunu önemli ölçüde artıran soluklar gibidir. Şık geliştirilen Motorola Razr, oldukça çağdaş zorlu tasarımı ile Motorola’nın işi ve imajı için müthiş bir başarı yakalamasına neden olmuştur. Tüketiciler, mevcut verileri yeniden tanımlayarak ve pazar tercihlerini anlama konusunda yardımcı olamamışlardır. Hatta bir gecede kapaklı telefonların en çok satan piyasası olmuştur. Fakat sadece tasarım için kargaşa nedeniyle daha erken düşüş yaşamıştır.
Çoğu zaman, sürdürülebilir tekliflerin oluşturulması fikri etrafında geliştirilen bir sistemde sıkışan yıkıcı bir yenilik üzerinde çalışılır. Herhangi bir yenilikçi projenin başarısı, fikrin kalitesine nispeten daha az ve bir şekilde fikrin paketlenmesinin kalitesine bağlıdır. Patlatma projeleri, her bir teşebbüsten önce farklı parametreler ve prosedürler oluşturmanın önemini örneklendirir. Böylece kuruluş amaçladığı ölçütleri bilir ve ambalajlarını buna göre özelleştirebilir. Yıkıcı yenilikçi çabalar için, kazanımlar genellikle farklı Ar-Ge süreçleri, nispeten zahmetli fonlama prosedürü ve dikkate alınan verilere meydan okuyacak değişen performans beklentileri gerektirir.
Yıkıcı İnovasyon Nedir?Bir işletme, kuruluşun tespit edebileceği herhangi bir potansiyel inovasyon için iş geliştirme prosedürünü kişiselleştirmelidir. Bu kişiselleştirme sayesinde, gelecekteki fırsatlardan eşzamanlı olarak yararlanırken, kendisine yeni ürün gelirleri oluşturma fırsatı sağlayabilir. Bu amacı haklı çıkarmak için işletme, yeni portföyle ilgili kavramlarını sürdürme, koparma veya yıkıcı sınıflardan kategorilere ayırmalıdır. Risk ve ödülü kucaklamak burada kolaylaşır. Bugünün ve yarının ihtiyaçlarını karşılamak için her üçünün de sağlıklı bir dengesini elde etmek istenir. Muadiller, inovasyon enerjilerini koparma soluklarının gelişimine öncelik vermeye ve yıkıcı fırsatları bilinçli olarak en aza indirmeye odaklayabilir. Yenilikleri kategorilere ayırmak, doğru risk ve ödül dengesine ulaşmanın etkili bir yolu olabilir. Çünkü yenilikçi fırsatı kovalamanın tek amacı budur, piyasanın ölümünü elde tutulmalı ve yeni bir pazar oluşturulmalıdır.

Kaynakça:
viima.com/blog/disruptive-innovation
hbs.edu/blog/post/what-is-disruptive-innovation

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. Naim Sevenli diyor

    Çok güzel bir konuya değinmişsiniz çok güzel olmuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku