Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yıldızlar Neden Kayar?

0 5.103

Yıldızlar Neden Kayar?Yıldız bir gökcismidir. Isı, ışık ve elektromanyetik radyasyon yayar. Geceleri ışıl ışıl gökyüzünü aydınlatan yıldızlar çok ışıklı şehirlerde daha az göze çarparken ışık yönünden zayıf, karanlık yerlerde binlerce yıldızın parladığı görülebilir. Yıldızlar füzyon tepkimesinden dolayı parlar ve dünyaya milyarlarca kilometre uzaktırlar. Yıldızlar seyredilirken bir anda bir tanesinin kaydığı görülür. Her ne kadar bu olay yıldız kayması olarak nitelendirilse de aslında yıldız kayması değildir. Astronomi de yıldız kayması yoktur. Bu olay meteor düşmesidir. Meteor ise kuyruklu yıldızdan düşen parçalardır. Bu parçalar yerçekiminin etkisiyle yeryüzüne düşer. Dünyaya düşen meteor sayısı oldukça fazladır. Hatta meteor yağmurları esnasında çok fazla meteor yeryüzüne düşer.

Yıldızlar Neden Kayar?Yıldız kayması olarak bilinen meteor düşmesi bir doğa olayıdır. Bu doğa olayına çeşitli anlamlar da yüklenir ve dilek tutulması inancı yaygındır. Yıldız kayarken dilek tutulursa o dileğin gerçekleşeceğine inanılır. Çünkü artık o yıldız ölüyordur ve ölmeden önceki tutulan dilekler kabul olur anlayışından dolayı ortaya çıkmıştır. Bu sadece bir inanıştır. Bunun bilimsel bir açıklaması yoktur.
Meteorlar sadece gece yeryüzüne düşmezler. Gündüzleri de meteorlar diğer bir adıyla da göktaşları yeryüzüne düşer. Ama gündüz aydınlık olduğu için bu durumu gözlemlemek zordur.
Meteorlar yeryüzüne düşerken daha gökyüzünde yanar ve yok olurlar. Ama yok olmayıp yeryüzüne ulaşan meteorlar da vardır. Dünyanın yüzeyinin %80’i su olduğu için bu meteorların çoğu okyanuslara düşer. Meteorun yere düşen parçasına meteorit denir. Bu meteoritlerin dünyada bıraktıkları izler de mevcuttur. Çok küçük düşen meteoritler olduğu gibi oldukça ağır meteoritler de vardır. Gökyüzünde iken meteorların yanmalarının sebebi çok hızlı olmalarıdır.

Yıldızlar Neden Kayar?Yıldız kaymasını 4 maddede anlatırsak:
1- Uzayda serbest olarak bulunan meteorlar düşer.
2- Meteorlar yeryüzünün yörüngesine girdiğinde yeryüzüne düşer.
3- Dünya 33 yılda bir kere meteor kuşağına girer.
4- Meteor yağmurlarının oluşmasıyla da dünyaya yoğun bir şekilde meteor düşer.
Dünyaya düşen meteor sayısı ortalama saatte 5 tanedir. Ama bu değişkenlik gösterebilir. Her yıl 200 bin civarında meteor yeryüzüne düşer.

Kaynakça:
https://www.neoldu.com › Astroloji
https://www.mailce.com/yildiz-kaymasi-nedir-nasil-olusur-yildizlar-nasil-olusur.html
ilginchersey.blogcu.com/yildizlar-neden-kayar/5063720

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku