Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Yaşardı?

0 4.720

Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Yaşardı?Dünya tarihinin en eski devri Taş Devridir. Bu devir kendi arasında 3 bölümde incelenir. Bunlardan ilki Eski Taş Devridir. Bu devre Kabataş ve Paleotik devirleri adı da verilmiştir. Bu dönem çok uzun sürmüştür. Ayrıca buzul çağı da bu dönemde yaşanmıştır. Eski Taş devrinde insanlar avcılık yaparak beslendikleri mağaralarda yaşadıkları yönündeki bilgilere araştırmalar neticesinde ulaşılmıştır. Eski çağlarla ilgili bilgilere genellikle mağaralar çizilen resimlerden ve kazı çalışmaları neticesinde bulunan kalıntılardan ulaşılır. Diğer bir taş devri dönemi Orta Taş Devridir. Bu devre Yontma Taş Devri ya da Mezolik devri de denilmektedir. Bu devirde taşlar yontulmuş ve çeşitli araç- gereçler elde edilmiştir. Buzullar erimeye başlamıştır. İnsanlar yaptıkları kesici aletlerle daha rahat avlanmaya başlamışlar ve avcılıkla beslenmişlerdir. Ateş de bu dönemde bulunmuştur. Ateşin bulunması insanlık tarihi için çok önemlidir. Özellikle vahşi hayvanları uzaklaştırmak, ısınmak ve kap yapmak için ateş çok önemli bir buluştur. Son Taş Devri Dönemi ise Yeni Taş Devridir. Bu devrin diğer adları da Cilalı Taş Devri ve Neolotiktir. İnsanlar için bu dönemde önemli gelişmeler olmuştur. İklim şartlarının iyileşmiştir. Tarım başlamıştır. Tarımın başlaması yerleşik hayatında başlamasını sağlamıştır. Hayvancılık yaparak yaşayanlar ise göçebe hayata devam etmişlerdir. Bazı hayvanlar evcilleştirilmiştir. İnsanlar kulübeler yapıp oralarda yaşamaya başlamışlardır. Daha sonra evler yapılmaya başlamıştır. Ölüler eskiden yaşam alanlarının yanına gömülürken bu dönemde yerleşim yerlerinden daha uzak yerlere gömülmeye başlamıştır. Taş devrine ait insan kemiklerine, lahitlere ulaşılmıştır.

Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Yaşardı?Cilalı Taş Devrinde insanlar topluluk oluşturmaya başlamıştır. Üretim başlamış, topraktan yapılan kapların ateşte pişirilmesiyle de seramik sanatı başlamıştır. Değiş tokuş usulü ticaret başlamış ve yine bu dönemde dokumacılık da gelişmiştir.
Taş Devrinde Beslenme: Çeşitli otlar, yabani meyveler ve hayvanları avlayarak beslenirlerdi. Zamanla kap yaparak hem su taşımayı hem de yiyecek taşımayı öğrendiler. Hayvanları yakalamak ilk zamanlar çok zordu ama zamanla ok ve yay yapıldı. Balıklar ise elle tutuluyordu.

Taş Devrinde İnsanlar Nasıl Yaşardı?Taş devri hakkında yapılan araştırmalar sonunda bilim adamlarının farklı görüşleri de vardır. İlk insanların düşünüldüğü kadar ilkel yaşamadığı birçok bilgiye ve donanıma sahip olduklarıdır. Ama dünyanın bir yanında gelişmiş bir hayat yaşanırken başka bir köşesinde ilkel bir hayat yaşanabileceğini düşünmektedir. Ama genel olarak bakıldığında Taş devri diye bir dönem olduğu kanısında olan bilim adamları ve arkeologlar da vardır. Sonuç itibariyle Taş Devrinde insanlar öncelikle vahşi hayvanlara karşı mücadele vermiş. Beslenme ve barınma ihtiyaçlarını gidermeye çalışmış. Ve zamanla ihtiyaçları olan araç- gereçleri yapmıştır. Zamanla tüm dünyaya yayılmış ve farklı topluluklar haline gelinmiştir. Bu anlamda Anadolu’nun birçok yerleşim yerinde Taş Devrinden kalma yerler arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış birçok eser halen müzelerde sergilenmektedir.

Kaynakça:
www.bilgiustaniz.com › Sosyal Bilimler › Tarih › Dünya Tarihi
www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/tas-devri-1337

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku