Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Agresif Çocuk Neler Yapar?

0 362

Agresif Çocuk Neler Yapar?Bazı çocuklar diğer çocuklara göre farklı davranır. Daha saldırgan, etrafa ve arkadaşlarına vurmak, itmek isteyen bir tavır içindedir. Böyle çocuklarla okullarda, kreşlerde baş etmek oldukça zordur. Çünkü diğer arkadaşlarına zarar verme ihtimalleri olup, ortamı bozabilir. Okullarda böyle çocukları kontrol etmek kadar diğer çocukların velilerini de teskin etmek öğretmene kalır. Bu anlamda herkes kendi açısından haklı olabilir ama her çocuğun farklı sebeplerden kaynaklı fizyolojik veya psikolojik rahatsızlıkları olabilir. Herkesin başına her an bir olumsuzluk gelebilir mantığı ile farklı olan çocuklar toplumdan, sınıftan dışlanmamalıdır. Çocuğa gerektiği gibi yaklaşıldığında agresif çocuk kontrol altına alınmış olur.

Agresif Çocuk Neler Yapar?Agresif çocuk, genellikle dikkat çekmek için bazı davranışlar sergiler. Okulda arkadaşlarına sataşır, ellerinden kitaplarını, defterlerini alır ya da kalemini alıp kitabını, defterini çizer. Oyun ortamında oyunu bozar, başkasının oyuncağını elinden alır. Konuşmak yerine vurmayı, ısırmayı, tükürmeyi bir iletişim yolu olarak seçer. Bu olumsuz davranışları sergileyen çocukların arkadaşları o çocuğun isteklerini yerine getirerek onunla baş etmeye çalışırlar. Böylece agresif çocuk daha hırçın davranmaya başlar. Doğru yolda olduğunu düşünür.

Agresif Çocuk Neler Yapar?Kimi çocukların özgüveni eksik olduğu için agresifleşir. Aile ortamında şiddet gören, değer verilmeyen çocuklar farklı bir ortama girdiklerinde kendilerini ispatlamak için hırçın tavırlar sergilerler. Aslında hırçınlıklarının sebebi savunma durumunda olmalarıdır.
Agresif çocuğu sakinleştirmek için öncelikle çocuğun niçin bu durumda olduğunu bilmek gerekir. Sebep bilinmeden sonuca gidilemez. Sabırlı olmak da ilk şartlardan biridir. Tutumları değiştirmek zaman gerektirir.
Çocuğa davranışlarının doğru olmadığı söylenmelidir. Ama bu yumuşak bir şekilde olmalıdır. Sert tavır ve davranışlar çözüm yerine sorun ortaya çıkarır.

Agresif Çocuk Neler Yapar?Toplumun genelinde erkek çocuğun vurması, itmesi, kavga etmesi normal karşılanır. Bunu erkekliğin göstergesi kabul eden aileler vardır. Bu durumda erkek çocuklar yaptıkları hareketleri normal kabul eder ve hareketlerini pekiştirir. Burada ailelere büyük görev düşmektedir. Çocuklarda cinsiyet ayrımı yapılmamalı, vurmanın, kavga etmenin, başkalarına zarar vermenin yanlış olduğu mutlaka anlatılmalıdır. Erkek çocukların olumsuz davranışlarını onaylayıp, kızın davranışlarını ayıplamak yanlıştır. Böylece pasif kadınlar ve agresif erkekler yetişmiş olur.
Saldırgan bir çocuk bir başka çocuğa zarar verirken önce saldırıya uğrayan çocukla ilgilenilmelidir. Çünkü saldırgan çocuğun amacı dikkati üzerine çekmektir.
Agresif denilen çocukların da mutlaka ilgi alanları vardır ve bu alanlara yönlendirilmelidir. Güzel davranışları karşısında mutlaka takdir edilmeli ve ödüllendirilmelidir.
Agresif çocuklar hiçbir zaman toplum içinde dışlanmamalı, aksine topluma kazandırılmaya çalışılmalıdır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku