Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme Taktikleri

0 777

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme TaktikleriHayvanlardan en çok bakımı güzel olan ve görsellik olarak manzara abidesi olarak bilinen balıklar,hobi dünyasının en güzel meşgaleleri arasında yer alır. Balık akvaryumları birçok insan tarafından çok sevilen ve değer gören niteliğe sahiptir. Bu yüzden, hayvan severlerin akvaryuma olan ilgisi sorgulanamaz ama tartışılabilir. Kendi evlerinde, iş yerlerine özel mekan tercihlerinde bile, akvaryum sahibi olmak isteyen çok insan bulunur. Bu onların balık hobisi isteklerini bir yandan geliştirirken,diğer yandan ise balıklara olan sevgisini anlatır.
Balıklar çok fazla sizi anlayamayabilirler. Fakat derinden sevginizi her daim yakından hissederler. Balıkların doğasında değişik bir şahane bir sanat görseli yer alır. Onların renkli dünyası suyun saflığı ile özleşir.

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme TaktikleriAkvaryumlarda severek balık besleyen birçok kişi ,balığın onlara huzuru en içten verdiklerini ifade ederler.Huzuru size özden yaşatan ve hayat enerjinizi en yüksek potansiyellere taşıyan bu güzel hobi sayesinde,balıklar kültürel bakımından da çok değer kazanan varlıklardır. Sadece onlar için açılan müzelerin yerlerini saymakla bitiremeyiz. Doğaları gereği su canlısı olup,size en sıcak enerjiyi hissetmenize olanak tanırlar.Akvaryumda balıkların bakımı ilgi ve titizlik ister. Özellikle akvaryuma ait bitkilerin doğru bir şekilde yetiştirilmesi, dekorasyon zevkinizin daha hızlı gelişmesine katkıda bulunur.Doğada var olan bütün balıkların ve su canlıların yaşam şekli,suyun içinde oksijen alarak yaşamasıdır. Bu tabloda görüldüğü gibi, onların yaşama şekli suda esnek bir şekilde yüzme potansiyelleridir. Bu nedenle sevimli ve ilgi çekici olması onların zengin görselliğinden kaynaklanır.

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme TaktikleriBiz insanlar nasıl ki karada yaşayıp oksijeni yeterli bir şekilde vücudumuza depoluyor isek,,balıkların yaşam kaynağı da sudur. Ayrıca, suyun onlara sağlamış olduğu oksijen ile yaşarlar. Doğanın en güzel manzarasını oluştururlar. Rengarenk ve farklı türlere sahip olan balıkların, akvaryumda var olan güzelliklerini insanlar kesinlikle izlemeye doymazlar Bu onların göz zevklerini en üst safhaya çıkartırken bir de su canlılara olan hobilerini de doğru bir şekilde geliştirme hakkını sunuyor. Akvaryum sahibi olan kişiler, ilk defa balık besleme yoluna girerler. Peki bu işe yeni başlayanlar için, bir akvaryum bakımı nasıl olmalıdır hakkında önemli bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz. Bakalım bu ayrıntılar tam olarak neler? Birlikte aydınlanalım,öğrenelim.
Akvaryum hobisine yeni başlayan için,öncelikle kişi balıkların dilinden anlayabilmelidir. Balık sadece akvaryumda suyu olan ve sadece yemi atılan dışlanmış bir hayvan olarak beslenmemelidir.

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme TaktikleriBalıkların yaşama şekilleri nasıl,hatta nelerden hoşlandıklarından emin olarak işe başlamanız gerekecek. Bu önemli bilgiye sahip olmayan kişiler yetersiz bir bakım uygular ve balık geliştirme hobisinde başarısızlıklar elde ederler. Burada kural balıkların yaşama şeklidir. Onlara iyi ,huzurlu bir ortam sağlamak gerekir. Balıkların evlerini en yaşanılabilir hale getirmek gerekir. Oksijeni yeterli almaları,suyun içinde esnek dolaşacakları bir alan onlar için önceden hazırlanmalıdır. Ayrıca akvaryumda her şey eksiksiz tam olmalı,görselliğe taşımayı bilmelidir. Akvaryumun bakımından anlamayan kişiler yeni başlasalar bile, öncelik olarak bu ayrıntıları en aktif şekilde analiz etmelidirler. Balıkların özel yaşama alanı sağlandıktan sonra,dekorasyon en göz alıcı güzellikte olmalıdır.

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme TaktikleriAkvaryumda ilk kural,akvaryumun hacmi ne kadar ise o hacmin eşitliğinde çeşme suyu eklemenizdir. Eklediğiniz çeşme suyunu ayrı bir kaba boşaltarak, kapağı açık bir şekilde en az 2 gün yani 48 saat kadar beklemeye bırakıyorsunuz. Burada bekleme süresi olan 48 saat olması çok önemlidir. Bunun nedeni ise, çeşme suyu içinde klor içermektedir. Bunu direk akvaryuma koyduğunuz zaman,akvaryumda var olan balıklar hatta yetişmekte olan canlı bitkiler yaşamına son verir,ölür. Bu nedenle balıklar ve balığın yanında yaşayan canlı bitkiler ciddi anlamda zarar görecektir. Bu olumsuz durumların yaşanmaması için,suyun o kloru atması gerekir. 48 saat açık havada çeşme suyunu bekletmek ilk kuraldır. Akvaryumun su ısısı en iyi şekilde ayarlanmalıdır.Suyun sıcaklığı çok fazla olursa balıklar yanarak ölme tehlikesi geçirebilir. Kısacası balıklar ne fazla sıcak suya ne de aniden verilen soğuk suya dayanıklıdırlar.Ayrıca balıkların soluduğu suyun oksijenini suyun ısısının eşitlenmemesinden dolayı bitme şeklini alır. Beklene oksijen sağlanamaz. Bu da balık için risk içerir.

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme TaktikleriTankın temiz olması hatta temizlenirken asla deterjan kokusu içine sinmiş olmamalıdır. Özellikle en büyük yapılan hatalardan biri akvaryumu çamaşır suyu ile hijyenlemektir. Sade su ile temizlenmesi kimyasal maddelerin oluşmaması için önemlidir.Tankın su seviyesi yani yükseklik ayarı, 10 ve ya 15 cm kadar olmalıdır. Taban kısmı ise ortalama olarak,3 ve ya 5 cm kadar ayarlanmalıdır. İçine alınan kum kesinlikle özel balıkçıdan alınmalı farklı kumlar akvaryumun içine bilinçsiz bir şekilde yerleştirilmemelidir. Alacağınız kumların türü,deniz kumu, dere kumu ve diğer özel kumlardan da olabilir. Kum kesinlikle özel olmalı özel bir sipariş ile getirilmelidir. Bu balık sağlığı için ve balıkların uzun yıllar yaşama tutunması için önemli bir durumdur.

Balık Severlere Akvaryum Hobisi Geliştirme TaktikleriAkvaryum için dekor malzemelerini alırken çakıl taşları, kütükler ve kayaların sahte olmamasına hatta kimyasal maddeleri asla barındırmamasına özen gösteriniz. Boyası akan taşlar asla alınmamalıdır. Bu balıkların zehirlenmesine neden olur. Balıkların besinleri vitamin bakımından zengin olmalıdır. Besleyici yemlerden alarak,dikkatli ve verilmesi gereken ölçülerde balıklara yem atabilirsiniz. Akvaryum hobisini geliştirmenin en güzel taktiği sürekli tecrübeli kişilerden bilgi almak ve rastgele hareketlerde bulunmamaktır.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku