Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yoganın Faydaları Nelerdir?

0 254

Yoga yapmak özellikle elli ve üstü yaşa sahip kişilerin sağlığına olumlu katkılar sağlayan bir uygulamadır. Uzmanlara göre düzenli şekilde yoga yapmak stresin olumsuz etkilerini azaltmakta ve yorgunluk etkilerini en aza indirmektedir. Elbette sadece yoga değil yanında dengeli beslenmekte önemlidir. Aslında tüm bunlar birbiri ile iç içe şekilde dünülmelidir. Genel olarak yoga yapmanın faydaları şu şekilde özetlenebilir:

Dende ve Kordinasyon Sağlamanıza Destek OlurYoganın Faydaları Nelerdir?

Özellikle yaş ilerledikçe dengemizi sağlamak konusunda başarısız olabiliriz. Bu durumun önüne geçmek için sürekli şekilde denge egzersizi yapmamız önerilir. Aslında yoga yapmak bu egzersiz yöntemlerini uygulamak gibi düşünülebilir. Daha bilimsel olmak adına yapılan araştırmalara göre her yıl 65 yaşını aşmış her üç kişiden biri denge sağlama konusunda sorun yaşadığı belirlenmiş.

Bilindiği gibi doğru dengeyi sağlamak için gözler, kulaklar, beyin ve sinir sistemi kordine halde sorunsuz çalışması gereklidir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre yaşlı bireyler için hazırlanan egzersiz programlarına yoga dahil edildiğinde düşme olaylarının yaklaşık %40 azalığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle sadece yaşlı bireylerin değil her yaştan insanın yoga yapması sağlık açısından önemlidir.

Nefes Teknikleri ile Daha Dinç Olabilirsiniz

İnsanların büyük çoğunluğu doğru nefes alma yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahibi değildir. Mesela nefes alındığı zaman karnını şişiren kısım oldukça fazladır. Oysa doğru nefes tekniğinde göğüs kafesi tam olarak hava ile dolar. Bu durum da hücreler için gerekli oksijen fazlasıyla alınmış olur. Yani hücrelerimiz yeterince beslenebilir. Sonuç olarak kişi dinç ve sağlıklı hisseder.

Yoga yapmak insanı doğru nefes alma konusunda desteklemektedir. Program içeriğindeki derin nefes alma yöntemleri sayesinde yoga yaparak sağlıklı bir nefes alabilirsiniz. Doğru nefes alma sonucunda ise kendinizi daha sağlıklı ve dinç hissedersiniz.

Yaşlanma Belirtilerini Geciktirebilirsiniz

Sinirlerimizde karşılşılan olumsuzlar dışarıdan bakıldığında yaşlılık belirtileri şeklinde yansır. Bu bakımdan sinir sistemi sağlığı vücudumuz için çok önemlidir. Genel olarak karşılaşılan sinir bozukluklarında eller ve ayaklarda uyuşmalar veya güç kayıpları gözlemlenir. İlerleyen durumlarda ise sinirler hasar görür ve bize hissiyatı ağrı, halsizlik veya hislerimizin eksilmesi şeklinde yansır.

Yoga yapmak vücudumuzun yavaş yavaş kendini keşfetmesini sağlar. Bu durumda yapılan sürekli egzersizler sinir yapılarına destek olur. Yogada özellikle hareketlerin yavaş yapılması, yapılan hareketin sonuçlarının gözlemlenmesi için bize zaman tanır. Böylece vücudumuzun ne tepki verdiğini anlar ve hatta bilinmeyen tepkileri gözlemleyebiliriz. Bu durumda ise sinir yapımızı çözmemize yol gösterir.

Yoga Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Yoga yapmak aslında çok zor değildir. Ancak bazı noktalara önem vermeniz karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarını azaltacaktır. Yoga konusunda özellikle şunlara dikkat etmelisiniz:

• Yoga yaparken size acı veren hareketlerden kaçının,
• Özellikle eklemleriniz konusunda hassas olun ve bir acı duyulduğunda hareketi sonlandırın,
• Uzuvlarınızda uyuşmaya neden olan hareketleri yapmayın, mümkünse uzmana danışın,
• Yoga yaparken doğru nefes almak önemlidir. Eğer iyi şekilde nefes alamadığını hissederseniz hemen hareketi sonlandırın,
• Bütün yoga hareketlerini sıfır hata ile yapmaya çalışmayın. Belki o hareket için vücudunuz yeterince esnek değildir,
• Baş dönmesi yaşadığınız hareketleri yapmayın ve mümkünse listenizden çıkartın,
• Eğer yoga yapma konusunda hiç bir bilginiz yoksa kesinlikle bir uzman desteği alın,
• İlk yapım aşamasında internet veya TV ortamında her gördüğünüz yoga programına katılmayın.

Yoga Konusunda En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

Yoga yapmak için belirli bir yaş sınırı var mı?
Yoga her yaştan insan tarafından uygulanabilir. Ancak erken yaşlarda başlanılan yoga seansları kişiye ilerleyen yaşamında daha kaliteli yaşam sürmesine yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda ise yoga yapmak isteyenler esneklik kazanmak için sabırlı olmalıdırlar.

Kronik rahatsılığı olan yaşlılar için faydaları nelerdir?
Genel olarak yaşlılar için yoga, stresli yaşamın etkilerini azaltır ve doğru nefes alabilmeyi öğretir. Dolayısıyla yoga insana acıyı yönetme konutsunda da yol gösterir. Kronik rahatsızlığı olanlar için düşünürsek ağrılarını azaltma konusunda yoga yapmaları kendilerine fayda sağlayacaktır.

Hangi durumda yoga yapılması önerilmez?
Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Bu nedenle yoga yapmaya başlamadan bir uzman desteği almanız önemlidir. Uzman kontrolü sonucunda yoga yapabilmeniz veya yapamama durumunuz ortaya çıkacaktır.

Her gün yoga yapmalı mıyım?Yoganın Faydaları Nelerdir?
Elbette bu size verdiği hisse göre değişir. Ancak genel olarak haftada iki veya üç kere yapılması önerilmektedir.

Evde tek başıma yoga yapabilir miyim?
Elbette evde, ofiste dilediğiniz yerde yapmanız mümkün ancak ilk ders için kesinlikle bir uzman desteği almanız iyi olur. Sonrasında ise online dersler ile istenilen seviyeye gelebilirsiniz.

Kaynakça:
www.sciencedirect.com/journal/complementary-therapies-in-clinical-practice/
www.gundembizim.com/evde-yoga-baslangic-rehberi
www.osteopathic.org/what-is-osteopathic-medicine/benefits-of-yoga/
www.health.harvard.edu/staying-healthy/yoga-benefits-beyond-the-mat

Yazar: Ömer Fidan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.