Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yorgun Gözlerden Nasıl Kurtuluruz?

0 170

Günümüzde hemen hemen her insan çeşitli nedenlerle aşırı göz yorgunluğu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan biri, gadget ya da parlak ekranlarının önünde uzun, monoton bir eğlencedir, ancak bu liste aynı zamanda kötü zaman yönetimi, çok kuru hava ve hatta güneş ışığını da içerir. Bu tür faktörler, genellikle ciddi “oftalmik” hastalıklardan önce gelen ciddi göz yorgunluğuna yani “astenopiye” yol açabilir.

Çalışma alanınızı uygun şekilde düzenleyin

İşin özellikleri nedeniyle bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve telefondaki saatleri azaltmak genellikle imkansızsa, alanın uygun organizasyonu nedeniyle göz yorgunluğunu azaltmak oldukça mümkündür. Her şeyden önce, bu, monitörün gözlerden en az 30 ila 40 cm mesafedeki konumudur. Ancak, sadece ekranı uzaklaştırmak, kasları aşırı zorlamadan korumak anlamına gelmez. Yeterli aydınlatma ile birlikte mesafe sağlanmalıdır. Ekran parlaklığı, cihazınızdaki maksimum değerin yaklaşık yarısı kadar olmalıdır. Ayrıca monitörde güneşten parlama olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Pencerede çalışırken gözler onlara en az maruz kalırken, doğrudan önünüzde veya arkanızda olmamalıdır.

Göz egzersizleri yapın

Gün içinde sadece beynimiz için değil, aynı zamanda görme için de sağlıklı dinlenmek gerekir. İdeal olarak, programınıza etkili 20 x 20 x 20 tekniğini dahil etmelisiniz. Cihazla, ekranla geçirdiğiniz her 20 dakikada bir, sizden 20 fit (yaklaşık 6 metre) uzaktaki bir nesneye 20 saniye boyunca bakmanız gerektiği gerçeğinden oluşur. Basitleştirilmiş bir versiyon, gözlerinizi zorlamadan ve sık sık göz kırpmadan, periyodik olarak pencereden dışarı bakmaktır. Bu sistem göz kaslarını gevşetmenizi ve kuruluğu gidermenizi sağlar. Böyle bir aralıkla iş görevlerinden dikkatinizi dağıtamıyorsanız, ekran karşısında geçirdiğiniz süreyi maksimum 30 ila 40 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Nem dengesine ve odanın mikro iklimine dikkat edinYorgun Gözlerden Nasıl Kurtuluruz?

Gözlerin durumu, özellikle ofiste veya dairede saatlerce kaldıktan sonra fark edilen aşırı hava kuruluğundan etkilenir. Kötü bir mikro iklim sorununu çözebilir ve yüksek kaliteli nemlendiricilerin yardımıyla gözlerin yanması ve kızarıklığından kurtulabilirsiniz, ancak bu cihazlar, ekranlar her zaman iç mekanda mevcut olmaktan uzaktır.

Doğru lenslerle gözlük takın

Önleme amacıyla, göz doktorunun ofisini yılda 1 ila 2 kez ziyaret etmek gerekir. Doktor, yorgun gözlerinizin nedenini belirlemeye yardımcı olacak kapsamlı bir muayene yapacaktır. Genellikle bu, yanlış göz düzeltmesi veya yokluğu nedeniyle olur. Doğru seçilmiş gözlükler bu sorunu çözmeye yardımcı olur. Özel lensler retinaya ulaşmasını engellemeli ve aynı zamanda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu faydalı mavi ışınları geçirmeli. “Crizal Prevencia” birinci sınıf kaplamalı lensler, bu görevi 5+ ile yerine getirerek, benzersiz “Light Scan teknolojisi” sayesinde cihazlardan gelen tehlikeli mavi ışığı filtreleyerek rahatsızlık duymadan net bir dünya görüşü sağlar. Ek olarak, bu lenslerin tasarımı, özellikle yaz arifesinde ilgili olan sinsi UV radyasyonunun yanı sıra lekeleri, tozu ve diğer rahatsızlıkları unutmanıza izin verir.

Yazar: Bekir Bulut

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku