Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tırnaklarınız Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

0 2.455

Tırnaklarınızda görülen bir anormallik genellikle beslenme yetersizliği, hormonal dengesizlik hatta melanom gibi ciddi bir sorunun ilk işareti olabilir. Bu yazımızda tırnaklarınızın açığa çıkarabileceği bazı sağlık sorunlarından bahsedeceğiz.

6969_tirTırnaklar temelde ölü proteinler olan keratin maddesinden oluşurlar. Keratin hayvanların boynuzlarını, toynakları ve pençelerini oluşturan aynı maddedir. Ancak insanlardaki tırnak yapısı farklıdır. Küçük kapiller damarlar ve sinirlerle dolu yumuşak tırnak yatağını kaplayan yarı saydam bir maddedir ve böylece vücuttaki fizyolojik değişiklikleri yansıtırlar.

Tırnaklarınızın rengine ufak bir bakış atmak bile bir doktor için oldukça anlamlı bilgiler taşıyabilir. Ancak tırnağın rengi tek gösterge değildir beyaz noktalar, çizgiler ve lunula denilen tırnak tabanındaki beyaz yarım ay şeklindeki kısım sağlığınız hakkında pek çok şey söyleyebilir. Tırnaklar kişinin fiziksel durumunun yanında stres ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik bir takım sorunlarına da ışık tutabilir.

Beslenme Yetersizlikleri:

6969_pittingEğer yorgunluk ve halsizlik şikayetleriyle doktora giderseniz, doktor ellerinizi ve tırnaklarınızı da incelemek isteyebilir. Bunun nedeni tırnaklarda görülen ufak değişikliklerin bir dizi beslenme bozukluğuna bağlı gelişebilmesidir.

-Koilonişi: Kaşık tırnak da denilen bu durum demir eksikliği anemisi ya da B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişebilir. Bu hastalıklar tırnakların normal rengine kıyasla daha soluk ve beyaz görünmesine de neden olabilir.

-Küçük beyaz lekeler: Tırnaklarda görülen küçük beyaz lekeler veya çizgiler çinko eksikliğinin bir göstergesi olabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonları:

Candida mayası veya atlet ayağı gibi mantar enfeksiyonları tırnakların rengini değiştirip tırnakları sarı, yeşil, beyaz ve hatta siyah renge döndürebilir. Mantar ile enfekte tırnaklar kalınlaşır ve çok çirkin görünür. Enfekte tırnaklar soyulabilir, çatlayabilir ve hatta tırnağın tamamı düşebilir. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar baskılanmış bağışıklık sisteminin ya da diyabet gibi başka hastalıkların göstergesi olabilir.

Sedef Hastalığı:

Hasarlı, çirkin görünümlü tırnaklar ve kırmızı pullu döküntüleri olan bir cildin nedeni sedef hastalığı olabilir. Sedef hastalığı tırnaklara sarı-kahverengimsi bir renk verebilir veya onikoliz denen tırnağın tırnak yatağından ayrılması gibi durumlara sebep olabilir. Sedef hastalığının diğer bir belirtisi ise tırnak yüzeyinde görülen iğne şeklindeki minik noktalardır.

Melanom:

6969_funky-finger-nailsTırnaklarda gözlenen kahverengi ya da siyah dikey bir şerit melanom veya cilt kanserinin ilk belirtisi olabilir. Bu durum bir travma ya da kalp rahatsızlığı nedeniyle de olabilmesine rağmen, böyle bir durumda yapılacak en önemli şey acilen bir doktora görünmektir.

Tiroid Sorunları:

Tırnak üzerinde görülen dikey küçük yarıklar tiroid problemlerine işaret edebilir. Kırılgan tırnaklar ve dikey yarıklar hipotiroidisi olan kişilerde oldukça yaygındır. Bu kişiler ayrıca kilo alma, unutkanlık ve kuru cilt gibi başka problemler de görülmektedir.

Karaciğer Hastalıkları:

Terry tırnağı da denilen bu durumda tırnak uçlarında koyu renk bir bant oluşur. Bu bant siroz gibi çeşitli karaciğer hastalıklarının bir işareti olabilmektedir. Ancak karaciğer hastalıklarının dışında yaşlanma, kalp ve böbrek sorunlarına bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Dolaşım Problemleri:

6969_tirnak2Tırnaklarda görülen mavimsi renk akciğer problemlerinden kaynaklanan dolaşım yetersizliğinin bir işareti olabilir. Oksijen eksikliği aynı zamanda çomak parmaklara neden olabilir. Çomak parmak akciğer kanseri, tüberküloz ve kistik fibrozis gibi bir çok kalp ya da akciğer hastalıklarından kaynaklanabilir. Bazı kalp hastalıkları da tırnak yatağının kırmızı görünmesine neden olabilmektedir.

Tırnaklar bir kişinin yaşadığı küçük ve büyük sağlık sorunlarının bir göstergesidir. Ancak belirli hastalıklar tırnaklarda aynı semptomlara neden olabilmektedir. Bu nedenle tırnaklardaki bu değişiklikler diğer belirtiler ve tanısal testler ile de birleştirilerek bir an önce tanı konulmalı ve tedavi edilmelidir.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/what-do-your-nails-reveal-about-your-health.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku