Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Youtube Trend Video Listesi İçin 10 İpucu!

0 1.141

Youtube’da başarılı olmanın birçok yöntemi olsa da en etkili yöntem trend videolar arasında yer almaktır. Trend videolar, kanal sahiplerinin ve kanalın elde edebileceği en büyük başarılar arasında bulunuyor. Peki, Youtube trend olma nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir? Youtube’da trend olmak için videonuzun sağlaması gereken birçok kriter var. Bu kriterleri uyguladığınızda videonuz, trendler arasında görülebilir!

Youtube Trend Video Nedir?

Youtube Trend videolar, trend sekmesinde yayınlanan ve kısa sürede yüksek etkileşim alan içeriklerdir. Trend videolar bir film fragmanı, şarkı, haber veya komik bir içerik olabilir. Trendler arasında yer alan videoları, Youtube Türkiye kullanıcılarının tamamı görür. Bu sayede Youtube kanalları daha fazla etkileşime sahip olur. Aynı zamanda yorum, beğeni, izlenme sayısı, izlenme süresi ve abone sayıları kısa sürede yükselebilir!

Youtube trend olma her Youtuber’ın hayalidir. Çünkü reklam, duyuru, kaliteli içerik, paylaşım vb. kriterlerle karşılanamayacak kadar yüksek bir etkileşim gelir. Ancak Youtube videolarının trend olması için büyük bir çaba göstermek gerekiyor.

Youtube Trend Video İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Youtube trend videolar her on beş dakikada yenilenebilir ve en önemlisi aynı dili konuşan herkes aynı videoları görür. Bununla birlikte bir videonun viral olması, diğer ülkelerde de trendler arasında yer almasını sağlamaktadır. Youtube trend video listesinde yer almak için birkaç farklı kriter açıklasa da bu kriterler yeterli değil. Aşağıda, video içerik üreticilerinin ve SEO uzmanlarının mutlaka yapılması gerekenler olarak açıkladığı kriterleri inceleyebilirsiniz!

Yüksek Etkileşim Oranı

Youtube videonuzun trend olması için yüksek etkileşim oranına sahip olmanız gerekir. Görüntülenme, trendlerde yer almanızı sağlayacak en önemli etkileşim kriteridir. Bu nedenle dünya geneline veya genel bir kitleye hitap eden içerikler üretmelisiniz. Özellikle, video yüklenme tarihinden itibaren 3 gün içinde yüksek etkileşime sahip olmak trendlerde yer alma ihtimalinizi arttıracaktır.

Kanalınızın Etkileşim Oranı

Youtube trend videolar listesinde yer almak için kanalınızın etkileşimini de yükseltmeniz gerekiyor. Bunun için Youtube’da ve Youtube dışı dijital kanallarda kampanyalar düzenleyebilir veya video linkinizi paylaşabilirsiniz. Yüksek etkileşime sahip olan kanallar, her zaman trend videolar listesine daha kolay girer. Bununla birlikte bot, hile vb. yöntemlerle etkileşiminizi yükseltmemelisiniz. Ancak ihtiyacınız varsa gerçek kullanıcılarla abone, yorum, beğeni arttıran firmaları kullanmak iyi bir tercih olabilir.

Öneri: https://youtubemarket.net

İçerik – Kanal Uyumuna Özen Gösterin!

Youtube algoritması, trendlerde yer alan videolar için özel bir sisteme sahiptir. Birçok etken sonucunda trend videolar belirleniyor. En önemli kriterlerden biri de içerik ve kanal uyumudur. Peki, bu ne demek? Örneğin, kanalınızda genellikle eğitici videolar yayınlıyorsanız bir dizinin fragmanını ilk yayınlayan kanal olsanız dahi trendlerde yer alamayabilirsiniz. Bu nedenle, kanalınızı açarken belirlediğiniz içeriğe özen göstermeniz gerekiyor.

Dijital Kanallardan Faydalanın!

Youtube trendler arasında yer almak için videonuzun, Youtube kullanıcısı olmayan kişiler tarafından da izlenmesi önemlidir. Örneğin, yüksek trafiğe sahip olan bir blog içeriğinde videonuzla ilgili bilgilere yer verebilir ve video linkini paylaşabilirsiniz. Bu sayede Youtube kullanıcısı olmayan kişiler bile videonuzu merak edecek ve izleyecektir. Özellikle bu kişilerin, sizin videonuzu izledikten sonra üye olması yüksek bir etkileşim almanızı sağlar.

Youtube Trend Olma: Uzun Videolar!

Araştırmalara göre uzun videolar, Youtube trendlerde daha fazla yer alıyor. Bu nedenle videonuzun en az 8 dakika olmasına özen göstermelisiniz. Ancak saatler süren videolar çekmemeniz önemli. 20 dakikayı aşan videolarda kullanıcıların ilgisini çekmek daha zordur ve daha az izlenme süresine sahip olur. İzlenme süresinin düşük olması, trendlerde yer almanızı engelleyecektir.

Topluluk Kurallarına Uyum Sağlayın!

Youtube, kullanıcılarına kaliteli içerikler sunmak için sıkı bir politikaya sahiptir. Bu nedenle alkol, uyuşturucu veya sigara; +18 cinsel içerik, şiddet, ırkçılık vb. konulara sahip olan videoların trendlerde yer alması imkansızdır. Videonuzun, Youtube kurallarına uygun olması genel kitleye hitap etmenizi sağlar ve bu durum da trendlerde bulunma ihtimalinizi kolaylaştırır.

İzlenme Süresi ve Youtube Trend Videolar!

Youtube kullanıcılarının, videonuzu izleme süresi trend videolar arasında yer almanızı etkiler. Örneğin, videonuz 20 dakikaysa ve Youtube kullanıcıları sadece 3 dakika izlemişse algoritma, videonuzun kalitesiz olduğunu düşünür. Bu nedenle kullanıcıların videonuzu izlemesini sağlayacak şekilde içerik üretmelisiniz. Aynı zamanda video boyunca kullanıcıların ilgisini çekmeniz gerekir.

Yeni Bir İçerik Üretin!

Youtuberların sık sık kullandığı içerik türlerinden mutlaka uzak durmanız gerekir. Bu videolar, kullanıcıların ilgisini çekmeyeceği için videolarınız trendlerde yer almaz. Youtube trend listesi için mutlaka yeni ve özgün bir konu bulmalısınız. İlgi çeken içerikler, videonun izlenme süresi ve sayısını doğrudan etkiler.

Clickbait Yapmayın!

Clickbait Türkçe ismiyle tıklama tuzağı, kullanıcıların videonuza daha az ilgi göstermesine neden olur. Bu nedenle video içeriği, başlığı ve açıklama arasında bir uyum olması önemlidir. Ayrıca birbiriyle uyumlu olan başlık ve içerik, doğru kullanıcı kitlesine hitap etmenizi sağlayacaktır. Doğru kullanıcı kitlesine hitap etmek, kanal etkileşimini yükseltirken maddi kazancınızın artmasına yardımcı olur.

Dikkat Çeken Küçük Resim Belirleyin!

Araştırmalara göre, Youtube kullanıcıları video başlığını okumadan önce küçük resme odaklanıyor. Küçük resmi ilgi çekici bir hale getirmek, kullanıcıların daha fazla ilgisini çeker ve videolarınız daha fazla tıklanır.

Youtube Trend Video Nasıl Belirlenir?

Youtube trend videolar, kullanıcıların izleme/etkileşim davranışları sonucunda otomatik olarak algoritma tarafından belirlenir. Bir videonun trendlerde yer alması için favori videolara ekleme, izlenme sayısı, beğeni, yorum sayıları yüksek olmalıdır. Aynı zamanda milyonlarca aboneye sahip olan kanalların içerikleri, trendlerde daha fazla yer alabilir. Bu nedenle temel hedefiniz, Youtube trend videolar arasında yer almak değil; kullanıcılara kaliteli içerik üretmek olmalıdır.

Kaliteli içerik üretmek videolarınızın daha fazla kişiye hitap etmesini sağlar. Dikkat etmeniz gereken diğer bir konuysa, video yükleme alışkanlığınızdır. Örneğin, ayda veya iki ayda bir video yüklemek hem kullanıcılar hem de Youtube algoritması tarafından olumsuz karşılanır. Bu nedenle haftada en az bir defa düzenli ve kaliteli videolar yüklemelisiniz.

Yotube Trend Video İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Youtube trend video sekmesinde yer almak için mutlaka videonuzun görüntülenme ayarı herkese açık olmalıdır. Belirli bir kitleyi veya grubu olan video yayınları, trendlerde yer almanızı engeller. Youtube trend video listesinde yer almak için dikkat etmeniz gereken en önemli konu, kullanıcıları içerikte tutmaktır. Videonuzu uzun süre izleyen kullanıcılar, daha fazla etkileşim almanızı sağlar.

Youtube’a yeni başlayan içerik üreticileri, kısa sürede yüksek etkileşim oranına sahip olacağını düşünür. Ayrıca birçok kişi, kaliteli içerik üretmektense trend listesine girmeye odaklanır ve bu da video kalitelerinin düşmesiyle sonuçlanabilir. Youtube, en fazla rekabetin bulunduğu sosyal medya platformudur. Her gün, milyonlarca kişi tarafından kullanılır ve neredeyse her gün milyarlarca süreleri bulan izlenme gerçekleştirilir.

Youtube’da rekabetin fazla olması, birçok içerik üreticisinin yarı yolda pes etmesiyle sonuçlanıyor. Oysa, trend videolarda yer almak Youtube ile ilgili en zor problemlerden biridir. Dolayısıyla trend videolara girmeyi hedef noktanız haline getirmemelisiniz. Kaliteli içerikler ile Youtube kitlenizi arttırmak trendlerde yer almanızı sağlayan en kolay etkendir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku