Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yunanistan’ın Verdiği Altın Vize Nedir?

0 211

Yunanistan'ın Verdiği Altın Vize Nedir?Yunanistan,

Güneydoğu Avrupa ülkelerinden olup, aynı zamanda da 1981 yılından bu yana Avrupa Birliği’nin resmi olarak tam üyelerinden biridir. Bu da Yunanistan sınırları dahilinde yasal olarak ikamet eden bireylerin Avrupa Birliği’nin serbest dolaşımından kısmen de olsa faydalanmaları anlamına gelir. Yunanistan, 1950’li yılların sonlarına doğru Türkiye ile birlikte Avrupa Birliği’ne tam üyelik başvurusu yaptığında her iki ülkenin de durumları neredeyse aynıydı. Ancak Türkiye kurumla yürüttüğü müzakerelerde devletin istikrarsız bir şekilde davranamaması sonucu bir türlü müzakereleri tamamlayamamıştır. Bu durum halen de açık bir şekilde yaşanmaktadır. Oysa Yunanistan 1981 tarihinde süreci tamamlamış ve de resmi olarak Avrupa Birliği’nin ikinci genişleme döneminde tam üye olmuştur. Bu tarihle beraber son derece hızlı bir toparlanma ve de gelişim gösteren Yunanistan ekonomisi, Avrupa Birliği ile başarılı bir şekilde entegre olmuştur. Ancak 2002 yılında geçilen avro para birimiyle birlikte ülke de kısa sürede her şey altüst olmuştur. 2008 yılına kadar yavaş yavaş çöküşe giden Yunan ekonomisi, 2008’te yaşanan küresel krizi kaldıramayarak adeta batmıştır.

Avrupa Birliği’nin derhal önlem aldığı Yunanistan, kemer sıkma politikalarını benimsemeye başlamış ve de bu durum Yunan halkı üzerinde baskı yaratmıştır. Ciddi bir mali kriz yaşayan Yunanistan aradan geçen 10 yıla rağmen halen tam olarak toparlanmış değildir. Bu da doğal olarak ülkenin başka yollar aramasına sebebiyet vermiştir. Bu yollardan biri de ekonomik güce dayalı vize politikasının oluşturulmasıdır. Aslında bu birçok ülke de kısmen var olan bir şeydir. Yunanistan, uyruğu ne olursa olsun, sicil kaydı temiz olan üçüncü ülke vatandaşlarına gayrimenkul almaları durumunda oturum hakkı vermektedir. Bu hakka sahip olabilmek için belli başlı kriterleri de yerine getirmek gerekir. Öncelikle niyetinizin hiçbir önemi yoktur. Yani sizin Yunanistan ev alıyor olmanız bir muvazaalı işlem dahi olsa yine de buna yasal olarak izin verilecektir. Başka bir ifadeyle Yunanistan’dan ”altın vize” statüsü altında yasal olarak oturum almak isteyen bir kimse 250 bin avro tutarında bir gayrimenkulü satın almalıdır. Bu işlem satın alana kişiye ve de onun anne ve de babasının yanı sıra 21 yaşını tamamlamamış yasal çocuklarına da oturum alma hakkı tanır.

Yunanistan'ın Verdiği Altın Vize Nedir?Bu bağlamda Yunanistan’dan 5 yıllık bir oturum almanız size, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin Schengen Bölgesi’nde de dolaşım imkanı sağlayacaktır. Üstelik Yunanistan’ın verdiği bu altın vizeden istifade edebilme şartları arasında ülkede yaşama zorunluluğu da bulunmaz. Başka bir ifadeyle sizin 250 bin avro değerinde bir gayrimenkul satın almanız aynı zamanda da vizeyi alabilmeniz için yeterli olacaktır.Bakıldığında son derece etkileyici bir uygulama olarak göze çarpan bu altın vizeden şu ana kadar yaklaşık olarak 6 bin yabancı uyruklu kişi faydalanmıştır. Bunlar arasında en çok ilgiyi Çinliler ve de Ruslar göstermiştir. Türklerse hemen ardından üçüncü sırada yer alır. İlerleyen dönemde ilginin daha da artacağı sanılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.