Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zekanın Kaynağı; Anneler

0 258

Psychology Spot’ın yaptığı bir çalışmaya göre anne ve babadan geldiğine inanılan zekânın aslında sadece anneden geldiği belirlendi. Yani IQ seviyesi anneye göre belirlenen bir etkendir. Eğer zekiyseniz, notlarınız yüksekse, pratik bir zekâya sahipseniz, okul ve iş hayatında başarılı iseniz bunu tamamen annenize borçlusunuz.

Zekanın Kaynağı; AnnelerBizler şöyle bir biyoloji dersini hatırlayalım; annede x kromozomları varken babada x ve y kromozomları vardı. İşte o X kromozomu bizlere zekâyı veren gendir. Bu da var olan zekâ seviyenizi annenizden almış olma ihtimalini iki katına taşıyor. Ayrıca zekâ babanızdan geçse dahi etkisiz hale geliyor. Çünkü yapılan araştırmanın raporuna göre genler geldikleri yere bağlı olarak değişik hareket ediyorlar. Ama şöyle bir not daha düşebiliriz bu var olan mekanizmanın ters yönde de etki edebileceği söyleniyor tabi bu düşük bir ihtimal dahi olsa yani yalnızca babadan geçtiğinde de etkileşen genler var.

Bu araştırmaların yanı sıra geçmişte bunları destekleyen pek çok bulguya rastlandı. Tıbbi Araştırmalar Konseyi Sosyal ve Kamu Sağlık Birimi 1994 yılında anneler üzerinde bir araştırma yaptı ve 14 – 22 yaş arasında 12.686 gen yetişkini eğitim, IQ, ırk ve sınıf olarak ayrı ayrı inceledi. Bu sonuçlar ile zekânın en büyük belirleyicisinin annelerin IQ seviyesi olduğunu açıkladı. Bu bilgiye dayanarak tabi ki de insan zekâsını belirleyen tek şeyin genler olduğu söylenemez. Fakat bu faktör de yok sayılmamalı.

Genler dışında çocuğu ile duygusal bir bağ kuran annenin ve karşılaştıkları bir problemde çözüm süreci boyunca onu destekleyen bir annenin çocuklarının daha zeki olduğu da görülüyor. Yani çocuklar ile kurulan bağın zekâyı etkilediği Washington Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma ile ortaya çıktı. Hipokampus, hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan bölge, duygusal olarak anneden uzak olan bir çocukta yüzde on oranda daha büyük olduğu ortaya çıkartıldı. Öyle ki zekâ olayının neredeyse tamamını annelerin karşıladığı çeşitli bilgi ve bulgular ile kesinleşmiş oldu.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.