Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gelecekteki Robotlar

0 431

Bilimin ve teknolojinin bu denli ilerlediği ve geliştiği günümüzde dahi bazı nesneler ve eşyalar bile bizleri şaşırtıyor. Farz edelim ki bunlar ilerde hatta çok da uzak olmayan gelecekte neler neler olabilir. Örneğin robotlar…

Bu günlerde dahi fazlaca bahsettiğimiz hatta yapmak için uğraştığımız robotlar ilerde daha da gelişecekler ve hayatımıza çokça kolaylıklar sağlayacaklar. Bilim dünyasının robotlar hakkında yaptığı araştırmalar bir göz atalım dedik ve sizler için onları derledik.

Gelecekteki RobotlarŞimdilerde kimsenin dilinden düşmeyen bu robot kelimesi aslın da bize ilk kez Rossum`s Universal Robots adındaki bir tiyatro oyununda 1922’de kullanıldı. Çekçe Robota’dan geliyor ve anlamı ise çok enteresan bir şekilde tatsız iş, angarya anlamına geliyor.

Sizlere çok da şaşırmayacağınız bir haber de biz verelim; şu anda ve yakın gelecekte var olacak olan robotların yarısından fazlası Japonya‘da üretilecek.

Ve aslında çok öncelerden üretilen bir robot taslağı yapıldı. Buda Leonardo Da Vinci 1445’de robot şövalye tasarımıdır. Mark Rosheim 2002 yılında bu tasarım üretildi ve Rosheim bu tasarımların bazılarını NASA robotlarında kullandı.

İlk insan görünümüne sahip robot ise Westinghouse Electric tarafından yapılan Elektro`dur. 1934 yılında üretilen bu robot 700 kelime konuşuyor, şaka yapabiliyor ve balon şişirebiliyordu.

Hatırlayanlar var mı bilmem ama yarı insan yarı robot olarak tanımlanan cyborgların ilk örneği “Kevin Warwick”tir. Güdübilim uzmanı Prof. Dr. Kevin Warwick, 1998`de vücuduna ilk çipi taktı ve 2002 yılında gücünü dahada ilerleterek bilek altında ki sinirlere bağlı bir çip taktı. Çip görevince kasları hareket ettiren, duyuları aktaran sinir kodlarını dinleyerek kaydedebiliyordu.

Robotların ise dünya üzerinde ayrı bir tür olarak yaygınlaşıp gelişeceği yıl ise 2040 olarak hesaplanıyor.
Dünya üzerindeki en küçük robotu bilen var mı? Bu nanobottur. Bu robot yalnızca 10 nanometre yani metrenin milyarda biri olarak hesaplanır.

Mars’a gönderilen robotlar sizce ne alemdeler? “Spirit” ve “Opportunity” her ne kadar az görünse de her 3 yılda bir 17 km yol kat ediyorlar ve gönderdikleri verilere göre oldukça büyük mesafeler kat etmiş oluyorlar.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku