Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Politik Fikirlerin Zor Değişmesinin Bilimsel Nedenleri

0 401

İnsanlar çoğu görüşlerini kolayca değiştirirken politik görüşlerini çok mu çok zor değiştiriyorlar, peki neden?
Bilim insanları ve psikologların beraber yürüttüğü çalışmalar sonucunda aslında tek bir noktada birleşiliyor. Siyasi görüşler kişiliğimizle bütünleşiyor olabilir. Yani politik görüşümüze bir ters görüş sanki görüşe değil de direkt bize yapılan bir negatiflik olarak görüyoruz. Beynimiz hemen savunma mekanizmasına geçiyor ve diğer görüşlere kendisini kapatıyor.

Politik Fikirlerin Zor Değişmesinin Bilimsel NedenleriBu olay birazda insan doğasını etkiliyor. Öyle ki insan beyninin önemli görevlerinden biri insan vücudunu korumak. Bu koruma sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik olarak da korunuyor. Scientific Report’ta yayınlanmış olan çalışmada, kurulan araştırma ekibinde 40 gönüllü denek ile bir deney gerçekleştiriliyor. Hepsi de güçlü siyasi görüşler barındıran bu insanların karşısına zıt görüşler çıkartılıyor ve MRI altına alınmış ve hepsi ters fikirlere maruz bırakılırken ki beyin aktiviteleri incelenmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda beyinde aktif hale gelen bölgeler olumsuz bazı duygu ve öz kimlik ile ilgili bölgelerdir. Yani araştırmada kullanılan tüm denekler politik görüşlere uymayan görüşler duyduğunda otomatik olarak bireyselleştiriyor ve karşı atağa geçiyor.

Peki, ama bu gerçekler için neler yapılabilir? Bunun yolu oluşturulan fikirleri var olan kimliğimizden ayırmak ile gerçekleştirebileceğimizi söyleyen bilim insanları bu olayın o kadar da basit olmadığını ekliyorlar. Nitekim yapılan deneylerde politik düşünceler dışında diğer düşünceler ele alınıp karşı görüşü sunulduğunda beynin aynı tepkileri vermediği gözlemleniyor.

Politik konulara bağlılığımız politik olmayan konulara bağlılığımızdan daha fazladır. Bilim adamları siyasi görüşleri terslenmeye çalışan insanların doğrulardan farklı olmasına rağmen o görüşlere bağlanmasının nedenini bu durum ile kanıtlıyor.

Bu durumu oluşturmak ta tekrardan yıkmakta zannedilenden çok zor çünkü bilim insanlarına göre beyin inanılmaz bir güçtür ve gördüğü, duyduğu her şeyi kaydeder ve gerekli yerlere aktarır bizlerde bu beyne göre kendimize bir kimlik oluştururuz ve çocukluğumuzdan itibaren gelişmeye başlayan bir beyin kimliğe sahip oluruz. Politik görüşlerimiz ise beynimizin bir yerine çakılır ve oradan her hangi bir dış etken ya da başka bir görüş ile değiştirilip çıkartılamaz.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku