Bunny McBride Kimdir?

bunAsıl adı Caroll Ann olan Bunny McBride, ödüllü bir yazardır. Önemli olarak sayılabilecek birkaç ödül almıştır. McBride, İlkokul ve Lise yıllarını Amerika’da geçirmiş olup, aslen İskoç’tur.

Yazar antropoloji alanında lisans yapmıştır. Lisans eğitimini Amerika Birleşik Devletleri’’nin en iyi Üniversite’lerinden biri kabul edilen, Columbia Universitesi’nde yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Dünya çapında birçok eseri yayınlanmıştır bunlardan bazıları: Sifters, Native American Women’s Lives ve Reading Beyond Words, Context for Nature History, Molly Spotted Elk: A Penobscat in Paris, Our Lives in Our Hands: Micmac Indian Basketmakers, Audubon Society Field Guide to African Wildlife ve Women of The Dawn’dır. Bu kitaoplara özellikle Amerikalılar büyük rağbet göstermiştir öyleki bu eserlere ilişkin sergiler hazırlanmıştır.

buny

80’’lerde Avrupa, Asya, Afrika gibi ülkelerde yayınlanan sayısız makaleleri olmuştur. McBride, uzun yıllar The CSM Dergisi için yazılar yazmıştır. İlerleyen yıllarda Bunny McBride Kansas Eyalet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır ayrıca Illinois Principia College’de de okutman olarak görev almıştır. Bunların yanı sıra bilimsel çalışmalara da aktif olarak katılmıştır bu doğrultuda Salt Enstitüsü’nde Belgesel alanlarında eğitimler vermiştir ve seminerler düzenlemiştir.

Bunny McBride, 90’lı yıllara kadar Maine eyaletindeki Aroostook Band of Micmacs için tarihsel çalışmalarda yer almıştır. Topluluğun federal bir tanınırlık kazanmasına önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu sayede Bunny McBride, toplumun toprak sahibi olmasına ve kültürlerini faal olarak sürdürmelerine yardımcı olmuştur. Bütün bu çalışmalar ona bir onur ödülü kazandırmıştır bu ödülü gerçekten haketmiştir çünkü özellikle Maine Eyaleti’nde yaptıkları orada yaşayanların hala hafızasındadır. Bunny McBride, günümüzde aktif olarak National Park Service’in Baş Araştırmacısı konumundadır. Bu sayede, etnografik araştırmalara öncülük etmektedir. Ayrica Kansas İnsan Bilimleri Konseyi’nde de görev almaktadır. Buradaki yetkisi danışmanlıktır.

Yazar: Rahman Karasu