Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Vizesiz En Ucuz Tatil Destinasyonları

0 357

Vizesiz En Ucuz Tatil DestinasyonlarıTürkiye Cumhuriyeti, çok uzun yıllardır Avrupa Birliği üyesi olma yolunda faaliyet içinde olsa da, bu kuruma resmi anlamda tam üye olup olamayacağı aslında halen bir muammadır. Öyle ki, son yıllarda yaşanan gelişmelerle beraber Türkiye’nin müzakere süreci Avrupalılarca ele alınmaya ve bu doğrultuda üyeliğin dondurulması dahi gündeme gelmiştir. Henüz böyle bir karar alınmamış olsa da ilerleyen yıllarda alınması muhtemel görünmektedir. Hal böyle olunca Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan vatandaşlar, hiçbir Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkesine vizesiz seyahat edememektedir. Bu aslında Avrupa Birliği’nin çifte standardı olarak kabul edilir. Çünkü ekonomik yapısı Türkiye’den daha kırılgan olan birçok Latin ülkesi, 90 güne kadar Avrupa Birliği topraklarına vizesiz seyahat edebilmektedir. Bize üvey evlat muamelesi yapan Avrupa Birliği yakın ve orta vadede vizeleri kaldıracak gibi bir fikre sahip olmayan çok sayıda aydın ve eğitimci bulunmaktadır. Her ne kadar Avrupa Birliği Türkiye’ye vize uygulasa da Birlik üyesi olmayan ve Avrupa’nın doğusunda yer alan Balkan coğrafyasında bulunan birçok ülke Türkiye’ye vize uygulamaz. Bunlar arasında Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova ve Bosna Hersek gelir. Aslında bu ülkelerinde bir çoğu ki bunlar arasında sadece Kosova hariç, hepsi Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına sahiptirler.

Balkan coğrafyasında bu ülkelere herhangi bir vize almaksızın seyahat etmeniz mümkündür. Bu ülkeler dışında Türk vatandaşları ayrıca Ukrayna, Tayland, Filipinler, Endonezya gibi ülkelere de son yıllarda rağbet etmeye başlamışlardır. Bu anlamda aslında söz konusu ülkeler dışında da birçok ülke ve coğrafya bulunur ki burada Türk vatandaşlarına vize uygulanmaz. Özellikle Güney Amerika, bunların başında gelir. Brezilya, Arjantin, Şili, Peru, Meksika gibi ülkeler Türklerden vize istemez. Ancak bu ülkeler her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyanlara vize uygulamasa da yine de ülkelerin Türkiye’ye uzak olması sadece binli değerlerle ifade edilen toplam ziyaretçi sayılarına ulaşılmasına sebebiyet vermiştir. Bu makalede ele alınan konu, vizesiz seyahat imkanına binaen en ucuz ülkelerin ele alınışı olacak ve de bu ülkeler hakkında sizlere tavsiyeler verilecektir. Bu anlamda ilk olarak size, Ukrayna’dan bahsedebiliriz. Ukrayna, sahip olduğu kendi para birimi sayesinde Türklerin en ucuz kabul edebileceği destinasyonların en başında gelir. Özellikle gece hayatı da son derece gelişmiş olan bu ülke size çok ucuz bir tatil fırsatı sunar. Hostellerin fiyatları 3 ila 10 avro arasında değişmektedir.

Vizesiz En Ucuz Tatil DestinasyonlarıUkrayna sonrasında ise, Sırbistan gelir; bu ülke de oldukça hesaplı bir tatil imkanı sunar. Hostel fiyatları 5 ila 15 Avro arasında değişir. Geriye kalan ülkeler içinde Karadağ ve Makedonya oldukça eğlenceli vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir. Ancak Karadağ avro para birimini kullanması sebebiyle diğer ülkelere göre biraz daha pahalıdır. Eğer egzotik bir tatil arayışı içinde iseniz bu durumda Tayland ve Endonezya size göre uygun olabilir. Ayrıca Güney Amerika coğrafyasında yer alan ülkeler de ekonomik bir tatil yapma zorunluluğunuz yok ise, harika bir seçenek olabilir. Yukarıda yer alan ülkeler vize uygulamasa da son olarak güncel vize uygulamalarını takip ediniz. Aksi halde bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Kaynakça:
https://www.birhayalinpesinde.com/vizesiz-ulkeler

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku