Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

AB Lastik Etiketi Nedir? Ne Anlama Gelir?

0 515

AB Lastik Etiketi Nedir? Ne Anlama Gelir?İnternetin hayatımızda olmadığı bir dünya düşünemiyoruz değil mi? Bugün, internet dünyası ve arama motorları olmasa neyi, ne zaman, hangi fiyata alabileceğimizi veya alacağımız ürünün kalitesini ve kullanıcı yorumlarını bulmamız mümkün olmayacaktı. Ancak, etrafımızdaki insanların söyledikleri ile yetinecektik. Aynı şekilde, aracımız için lastik alacağımız zaman ilk baktığımız yer internet olmaktadır. Bağımsız lastik testlerini, incelemelerini ve kullanıcı yorumlarını okuyup değerlendirir ve alacağımız lastiğe karar veririz.

İnternet dünyasına girdiğinizde karşınıza çok sayıda seçenek çıkmaktadır. Lastik satın alımı söz konusu olduğunda, fiyatları karşılaştırabileceğiniz web siteleri kadar, lastiklerin testlerini içeren web siteleri de dikkat çekmektedir. Bağımsız test kuruluşları tarafında lastiklere verilen etiketler de ayrıca önemli bir seçim tavsiyesi sunabilmektedir. Avrupa Birliği lastik etiketi, lastik alırken inceleyebileceğiniz güvenilir bir kaynaktır. Bu yazıda, bu etiketi nasıl yorumlayacağınıza ve lastik seçiminizi nasıl yapacağınıza dair bilgiler bulabileceksiniz.

AB Lastik Etiketi Nedir?

Lastik alma sürecinde belki de ilk bakmanız gereken AB lastik etiketi olmalıdır. Eğer şanslı iseniz, bu bilgileri yerel lastik satıcınızda görebilirsiniz. AB lastik etiketi, yeni lastik satın almadan önce lastikle ilgili size fikir vermek ve lastik seçimi yapabilmenize yardımcı olmak için tasarlanmış ve karmaşık olmayan bilgi özetidir. Bu etiketleri, gıda paketleri veya beyaz eşyalar üzerindeki etiketler gibi düşünebilirsiniz. Basit bir karşılaştırma yolu ile bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olabilecektir.

AB Lastik Etiketi Ne Anlama Gelir?

AB lastik etiketinin kapsadığı üç faktör bulunmaktadır:

1. Yakıt Verimliliği

Lastiklerin desen biçimi ve üretildiği maddenin yapısı, ürettikleri “yuvarlanma direncini” – sürtünme – etkisini belirler. Basitçe, yuvarlanma direnci ne kadar düşük olursa yakıt ekonominiz o kadar iyi olur. A harfinden başlayıp G harfine kadar derecelendirme yapılmıştır. A harfi en iyi yakıt verimliliğine sahip lastik için kullanılırken, G harfi en kötü yakıt verimliliğine sahip lastik için kullanılır. Bununla birlikte, etiketin açıklamadığı şey, düşük yuvarlanma direncine sahip lastiğin ıslak frenleme skorunun düşük olacağıdır.

AB Lastik Etiketi Nedir? Ne Anlama Gelir?2. Islak Zemin Yol Tutuş Kabiliyeti

Aracımızın ıslak zeminde, yağmur yağarken kısa mesafede durabilmesi veya virajlarda kaymaması için lastiklerimizin ıslak zemin performansının iyi olması gerekir. Islak zeminde aracın istenilen mesafede durabilmesi güvenliğimiz açısından oldukça önemlidir. Lastiklerdeki desenler – veya izler – yol yüzeyinden su çekmek için kullanılır, böylece lastik yol yüzeyini daha iyi kavrayabilir. Verilen puanlar ıslak zeminde fren yaparken lastiklerin ne kadar iyi performans gösterdiğini belirler. Ancak, lastiğin ıslak zeminde frenleme kabiliyeti mükemmel ise, aynı zamanda bu o lastiğin daha gürültülü ve daha az yakıt tasarrufu sağladığını gösterir.

3. Gürültü – Yol Sesi

Lastiklerin yol yüzeyinde dönmesi sonucu oluşturduğu gürültünün desibel cinsinden ölçülen bir değeridir. Etikette görünen daha siyah “dalgalar”, lastiğin daha gürültülü olduğu anlamına gelir. Burada dikkat edilmesi gereken çok sessiz olan bir lastiğin fren performansının kötü olabileceği gerçeğidir.

AB Lastik Etiketi Nedir? Ne Anlama Gelir?AB lastik etiketi şüphesiz yardımcı olsa da, aynı zamanda oldukça sınırlıdır. Lastik üreticileri, her yönden mantıklı, güvenilir ve iyi lastik üretmeyi tercih ederler. Bu nedenle en sessiz veya en iyi yol tutuş lastiğinden ziyade günlük kullanıcılar için optimum değerler sunabilen lastikleri üretirler. Dolayısı ile AB lastik etiketi, lastiklerle ilgili sadece kısmi bir görüntü verir. Bağımsız lastik testleri, arabanız için lastik satın alırken dikkat edilmesi gereken daha birçok özelliği içermektedir.
Bu nedenlerle AB lastik etiketine bakıp fikir edinebilirsiniz. Ancak bu etiket değerlerinden daha çok bağımsız lastik testi yapan firmaların incelemelerine ve internette bulunan gerçek kullanıcı yorumlarına bakmanız daha iyi olacaktır. Aracınız her ne kadar üstün güvenlik donanımlarına sahip olsa da onu yola bağlayan tek şeyin 4 lastiğiniz olduğunu unutmayın. Bu nedenle yeni lastik alırken en güvenli ve kaliteli lastiği almaya dikkat edin. Güvenli sürüşler.

Kaynakça:
https://www.kwik-fit.com/blog/independent-tyre-testing-tyre-reviews

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku