Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ford EcoBoost Motor Nedir?

0 2.981

Ford EcoBoost Motor Nedir?EcoBoost Nedir?

Birçok ülkede, motor hacminin büyüklüğüne göre veya salınan karbondioksit (CO2) emisyonuna göre araçlardan vergi alınmaktadır. Bu nedenle son yıllarda motor hacimlerini küçültme (engine downsizing) trendi oldukça yaygınlaşmış ve bu trende birçok araç markası katılmıştır. Ford’un EcoBoost motorunu, Volkswagen grubunun (VW, Seat, Skoda) TSI motorunu, Opel’in turbo motorunu, Peugeot-Citroen ailesinin PureTech motorunu ve Hyundai-Kia ailesinin T-GDI motorunu bu trende örnek olarak gösterebiliriz.

Ford EcoBoost Motor Nedir?Turboşarj ve Doğrudan Yakıt Enjeksiyonu

Ford, yüksek hacimli motorlarının yerine daha fazla güç üretmek ve daha iyi verimlilik elde etmek amacıyla EcoBoost motorunu geliştirmiştir. EcoBoost motor için yakıtın her bir damlası çok değerli ve bu nedenle en belirgin amacından birisi de yakıt tüketiminin düşürülmesidir. Ayrıca CO2 salınımını oldukça azaltmıştır. Her EcoBoost motorunda, motor hacminden daha yüksek güç elde etmek için turboşarj özelliği kullanılmaktadır. Turboşarj, motor tarafından harcanmış egzoz gazını kullanır. Bu gazı yüksek oranda sıkıştırarak tekrar motora gönderir ve motor atmosferik havadan daha yüksek basınca sahip bu havayı kullanır. Bu sayede yüksek güç elde edilmektedir. Öyle ki, 1.0 hacmindeki bir EcoBoost motoru 140 beygir güç üretebilmektedir. Bu Ford’un eski ve oldukça ağır olan 1.6 dizel motorların ürettiği güçten daha fazlası demektir.

Ford EcoBoost motorda, turboşarj özelliğine ek olarak doğrudan yakıt enjeksiyonu teknolojisini de kullanmaktadır. Bu teknoloji ile yüksek basınçlı yakıt doğrudan yanma odasına gönderilir. Bu yenilikçi ve verimli yöntem ile EcoBoost motoru yalnızca ihtiyaç duyduğu oranda minimum yakıt kullanarak çalışır. Ayrıca kullanılan turbo ile yüksek düzeyde tork üretilmektedir. Düşük devirlerde üretilen bu tork ile aracınızı düşük viteslerde daha esnek bir şekilde kullanmanıza imkan sunmaktadır. Bu sayede yakıt verimliliğiniz artmaktadır. Daha basit bir ifade ile güce ihtiyaç duyduğunuzda güç ayaklarınızın altında bulunmakta ve bunu düşük yakıt tüketimi ile gerçekleştirmektedir.

Ford EcoBoost Motor Nedir?Ödüllü Motor

2012 yılından beri kullanılan EcoBoost motor, Uluslararası Yılın Motoru ödülünü küçük hacimli motorlar arasında üst üste 6 kez kazanmıştır. 1.0 litre hacimli ve 3 silindirli olan bu motor oldukça hafif ve küçük boyutlardadır. Ford mühendisleri, uçaklarda başüstü bagajınıza sığabilecek büyüklükte diyerek küçüklüğünü vurgulamışlardır. Bu motor; 100, 125 ve 140 beygir olmak üzere 3 farklı güç seçeneği sunan versiyonlara sahiptir. Ülkemizde de Fiesta ve Focus modellerinde bu motor kullanılmaktadır. Ayrıca 1.5, 1.6, 2.0 ve 2.3 litre hacimli versiyonları da bulunmaktadır. 2.3 litre hacimli versiyonu Mustang ve Focus RS gibi performans arabalarında kullanılmıştır. EcoBoost motor farklı hacim ve güçlerde Ford’un diğer modelleri olan B-MAX, C-MAX, Mondeo, Connect ve Courier’de de sunulmaktadır.

Ford EcoBoost Motor Nedir?Sunulan güç verileri ve yakıt verimliliği ile tüm dünyada oldukça yaygın bir şekilde kullanılan EcoBoost motor ülkemizde de ilgi çekmektedir. Ancak tam detayları bilinmediğinden ve 1.0 motor yürümez, çekmez algısından dolayı önyargı ile yaklaşılmaktadır. Yukarda da anlatıldığı üzere aslında bu motorun güç değerleri oldukça iyi ve yakıt tüketimi de oldukça düşüktür. Yakın gelecekte ülkemizde de bu motora olan önyargının kırılacağı ve kullanımının yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.