Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Motosiklet mi? Otomobil mi? Hangisi Daha Tehlikeli?

0 414

Motosiklet mi? Otomobil mi? Hangisi Daha Tehlikeli?Motosiklet sürücüleri yola çıkmadan evvel birçok aksesuar kullanırlar. Özellikle kask ve uygun sürüş kıyafetlerin seçimi oldukça önemlidir. Binicilerin yolculuk esnasında rahat edebilecekleri aksesuarları seçmelerinin yanında güvenlik birinci önceliktir. Çünkü bu tarz güvenlik aksesuarları özellikle kasklar, olası bir kazadan sağ kurtulma şanslarını artıracaktır.

Her ne kadar doğru ve uygun güvenlik aksesuarları seçilse ve kullanılsa da otomobil kullanan insanlarla karşılaştırıldığında motosiklet sürücülerinin bir kazada ölme riski daha yüksektir. 2013 yılında ABD‘de yaşanmış olan kazalarda, motosiklet sürücülerinin sebep olduğu kazalar ile otomobil sürücülerinin sebep olduğu kazalar karşılaştırıldığında, motosiklet kazalarının gidilen kilometre başına ölüm sayısının 26 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir

Otomobiller ve motosikletler birçok benzerliklere sahiptir. Aynı yollarda kullanılırlar, güç değerleri eşit olabilir ve ikisi de hızlı seyahat edebilmek için kullanılırlar. Ancak motosikletlerin kendilerini doğal olarak daha tehlikeli hale getiren birkaç önemli farklılıkları bulunmaktadır.

Herhangi bir motosiklet sürücüsü ile sohbet ettiğinizde, size, tek parça ve canlı kalabilmenin yolunun yetenekli ve zeki olmaktan geçtiğini söyleyecektir. İstatistikler ne yaptığının sorumluluğunda olan motosiklet sürücüleri ile sorumsuz motosiklet sürücülerini birbirinden ayırmamaktadır. Ancak tüm motosiklet sürücüleri motosikletin doğası gereği bazı dezavantajlarla yolculuklarına başlarlar. Çünkü motosikletler dört değil iki tekerleğe sahiptir. Bu nedenle motosiklet sürücüsünün denge ve sürüş yetenekleri, hızlı refleksleri kazasız bir sürüş için daha kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca bir motosiklet sürücüsü bir otomobil sürücüsüne göre daha korumasız durumundadır. Etrafını çevreleyen ve dış etkenlerden koruyan bir çerçeve yoktur. Doğrudan hava ile temas içerisindedir. Elbette ortaya çıkan bu özgürlük duygusu birçok insanı motosiklet sürmeye davet etmekte ve çekici gelmektedir. Ancak bu riskleri unutulmamalıdır. Trafikte otomobiller, motosikletlere göre daha kolay fark edilirler. Motosikletlerin görülme olasılığı otomobillere göre daha düşük olduğundan diğer sürücülerin çarpma olasılığı daha yüksektir. Herhangi bir kazada, kullanılan motosikletin doğal yapısı nedeni ile korumasız olması, kaza geçirilmesi durumunda motosiklet sürücüsünün ciddi ve ölümcül yaralanmalara maruz kalma olasılığını yükseltmektedir.

Motosiklet mi? Otomobil mi? Hangisi Daha Tehlikeli?Tüm bunların yanında, otomobil üreticileri sürekli olarak güvenlik teknolojilerini yenilemeye ve otomobilleri daha güvenli hale getirmeye çalışırken motosiklet üreticilerinin güvenlik teknolojileri anlamında daha az geliştirebilecek seçeneklere sahiptir. Daha geniş görüş açılarına sahip aynalar, daha aydınlık farlar ve motosiklet hava yastıkları gibi özellikler kaza ve yaralanma neticesinde oluşabilecek etkileri azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak genel olarak, motosiklet pazarlama stratejileri incelendiğinde bir önceki yıla göre daha güvenli şeklinde bir pazarlama yerine daha hızlı, daha güçlü gibi pazarlama kelimelerinin kullanıldığı görülür. Örneğin, motosiklet sürücüsünün arka görüş kamerasına bakacak zamanı yoktur. Veya şerit takip uyarısına dikkat ederek yoldaki olan diğer olaylardan dikkatini dağıtmamalıdır. Motosiklet sürücüsü sürekli aktif bir şekilde yola odaklanmalıdır ve bu nedenle aktif güvenlik teknolojileri ile dikkatleri dağıtılmamalıdır.

Motosiklet mi? Otomobil mi? Hangisi Daha Tehlikeli?Motosiklet sürmeye karar verdiğinizde, bu tutkuya kendinizi kaptırdığınızda yukarda bahsedilen riskleri göze almış olursunuz. Sadece yetenek ve zeka yeterli olmayabilir. Elbette uzun yıllar boyunca motosikletlerini güvenli bir şekilde süren ve bu tutkunun lezzetini çıkaran birçok motosiklet sürücüsü bulunmaktadır. Alabileceğiniz güvenlik önlemleri ve kullanacağınız daha az riskli yollar ile kaza yapma olasılığınızı düşürmenin yollarını aramanızı tavsiye ederiz. Kazasız ve güvenli sürüşler.

Kaynakça:
https://auto.howstuffworks.com/are-motorcycles-more-dangerous-than-cars.htm

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.