Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kronik Ağrı Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

0 364

Kronik Ağrı Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Devamlı, sürekli devam eden ağrılar sinir sisteminde olası hasarlara karşı kişiyi uyaran
ve tekrarlayan önemli tepkilerdir. Sinirlerde hasar meydana geldiğinde, ağrı sinyalleri hasarlı bölgeden omurgaya ve beyne gönderir.

Hasarlı bölgeler iyileştikçe ağrının şiddeti azalır. Kronik ağrılar, tipik ağrıdan farklılık gösterir. Kronik ağrı ile sinirler iyileştikten sonra bile beyne ağrı sinyalleri göndermeye devam eder. Bu duru kişiden kişiye birkaç hafta ila yıllar boyu sürebilmektedir. Kronik ağrı hareket kabiliyetini, esnekliği, gücü ve dayanıklılığı azaltır. Bu kronik ağrılar kişilerde günlük hayattaki işleri de zorlaştırmaktadır.

Ağrı şiddetli veya hafif hissedilir. Bölgelerde yanma hissi oluşabilir. Bu hisler herhangi bir belirti olmadan ara ara veya ani aralıklarla olabilir. Bu ağrılar vücudun her yerinde oluşabilmektedir. En yaygın görülen kronik ağrı tiplerinden bazıları: Baş ağrısı, bel ağrısı, kanser, artrit ağrısı.

Kronik ağrıların nedeni nedir?
Ağrı, genellikle burkulma, kas gerilmesi gibi durumlarda olur. Sinir hasarları, ağrıyı uzun süreli yapmaktadır.

Bazı kişiler, herhangi bir yaralanma olmadan da kronik ağrı yaşayabilirler. Ağrı, aşağıda görülen sağlık problemlerinden kaynaklanabilir;

1)Kronik yorgunluk: Uzun süreli yorgunluk demektir.
2)Fibromiyalji: Kemiklerde ve kaslarda meydana gelen yaygın ağrıdır.
3)Bağırsak İltihabı: Sindirim sisteminde ağrılı, kronik iltihaba neden olan bir grup hastalık türüdür.
4)Eklem bozukluğu: Çenenin kilitlenmesine neden olan bir durumdur.
6)Sebepsiz Ağrı: Belirgin bir neden olmadan ortaya çıkan kronik ağrıdır.

Kronik ağrılar her yaştan insanı etkileyebilir, ancak yaşlı erişkinlerde daha çok görülmektedir. Yaş dışında, kronik ağrı riskini oluşturabilecek diğer faktörler şunlardır; Yaralanma, ameliyat olma, kadınsal hastalıklar, obezite.

Kronik Ağrı Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Kronik ağrı nasıl tedavi edilir?
Tedavinin asıl amacı ağrıyı azaltmak ve hareketliliği artırmaktır. Bu işlem kişiye rahatsızlık vermeden günlük faaliyetlerine dönmeye yardımcı olmak içindir. Kronik ağrının şiddeti ve sıklığı bireyler arasında farklılık gösterebilir. Doktorlar her kişiye farklı ağrı tedavisi uygulamaktadır. Ağrı tedavisi çözümü belirtilere ve diğer sağlık durumlarına göre değişkenlik gösterebilir. Kronik ağrıyı tedavi etmek için tıbbi tedaviler, bitkisel ilaçlar veya bu yöntemlerin bir kombinasyonu kullanılabilir. Örneğin, kaslara hafif elektrik vererek ağrıyı azaltan elektriksel uyarı, sinir bölgelerine yapılacak iğne, akupunktur, ameliyat gibi.

Ayrıca, kronik ağrının hafifletilmesine yardımcı olmak için çeşitli sosyal faaliyetler bulunmaktadır. Örneğin;fizik Tedavi, Tai Chi, Yoga, Sanat, Müzik Terapisi, Evcil Hayvan, Psikoterapi, Masaj, Meditasyon.

Kronik ağrı için belirlenen özel bir tedavi yoktur, ancak bu durum başarıyla yönetilebilir. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olmak için tedavi planına uyulması ve sadık kalınması önemlidir. Fiziksel ağrı duygusal ağrı ile ilişkilidir. Bu nedenle kronik ağrı stres seviyenizi artırabilir. Duygusal beceriler geliştirmek, durumunuzla ilgili herhangi bir stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Stresin azaltılması için atılması gereken bazı adımlar şunlardır:

Kronik Ağrı Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?*Vücut Sağlığı: İyi yemek, yeterli uyku ve düzenli egzersiz yaparak vücudu sağlıklı tutabilir ve stres hissini azaltabilirsiniz.

*Hoşunuza giden aktivitelere katılarak arkadaşlarınızla sosyalleşerek ruh halinizi düzeltebilir ve stresinizi azaltabilirsiniz.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.