Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

0 315

Sage oilAdaçayı yağı, esansiyel bir yağdır ve insan sağlığı için yararlı olduğu kanıtlanan tıbbi özellikleri ile bilinir. Bu yazımızda adaçayı yağının kullanımı ve faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bitkisel esansiyel yağlar bir bireyin sağlığı üzerine olumlu etkileri olan sayısız özelliklere sahiptirler. Bunlardan biri adaçayı bitkisinden (Salvia officinalis) çıkarılan adaçayı yağıdır. Bu yağın karakteristik bir aroması vardır bu nedenle yemek pişirmede sıklıkla kullanılır. Bu yağın tıbbi faydaları bir çok sağlık komplikasyonlarını tedavi etmek için incelenmiştir. Bu yağın yoğun şekilde yatıştırıcı ve tatlı olan kokusu sayesinde adaçayı yağı, geniş bir yelpazedeki kozmetik ürünlerinin önemli maddelerinden biri olmuştur. Adaçayı yağı buhar distilasyonu yöntemi ile endüstriyel bir ölçekte adaçayı yapraklarından elde edilir.

Adaçayı Yağının Faydaları:

Adaçayı güney Avrupa’ dan köken alırken faydaları ve özellikleri insanlar tarafından takdir edildiğinden artık tüm dünyada yetiştirilmektedir. Adaçayı yağı; kremler, masaj yağları, vücut losyonları ve diğer bitkisel yağ türlerinin önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Öyleyse adaçayı yağının yararlarına detaylıca bir göz atalım.

-Cildinizi Temizler:

Adaçayı neden kozmetikte bu kadar yaygın kullanılır? Adaçayı yağı cildinizdeki sivilceler, çiller ve lekeleri temizleme yeteneğine sahiptir. Yara izleri, yara ve kesiklerin geride bıraktığı izleri yok etmeye yardımcı olabilir. Etkin, düzenli uygulama ile ciltteki çatlakları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğundan adaçayı yağı çatlak kremlerine eklenmektedir. Su çiçeği izleri, sivilceler ve büllerin ortadan kaldırılmasına adaçayı yağı yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizi sıkılaştırır ve doğal bir parlaklık verir.

5838_sac_kepek-Saç Dökülmesini Durdurur:

Saç köklerinin derinlerine nüfuz edebilen adaçayı yağı kafa derisinin tam beslenmesini sağlar böylelikle saçların güçlendirilmesini ve şekle girmesine yardımcı olur. Saç kökleri güçlendiği zaman saç kaybı da otomatik olarak azaltılır. Kepek ve pul pul dökülme gibi saç derisi sorunları da adaçayı yağının düzenli uygulanması ile temizlenebilir. Adaçayı yağının saça yararları arasında ayrıca, güçlü bir anti-fungal ve anti-bakteriyel madde olarak etki ettiğinden, bitler ve ciltteki enfeksiyonların çıkarılması da bulunmaktadır.

-Doğal Bir Afrodizyaktır:5838_sage_tea

Adaçayı yağı yenilebilir. Bu nedenle, doktorlar cinsel arzunun yükseltilmesi amacıyla pişirme sırasında adaçayı yağı kullanımını önermektedir. Ayrıca banyo yapmadan önce adaçayı yağı ile vücudunuza masaj yapabilirsiniz. Bu yağ vücudunuzun derinlerine sızar ve cinsel hormonların aktivitesini uyararak libido ve cinsel güçte iyileşme sağlar. Cinsel soğukluk sorunları ve azalmış libidodan kaynaklanan düşük benlik saygısının üstesinden gelmek için hem erkek hem de kadınlar için yararlıdır.

Güçlü İç Temizlik Sağlar:

Adaçayı yağı doğal olarak alfa terpinol neril asetat, linalil asetat, karyofillen ve germakren-D bileşenlerinden zengindir. Tüm bu bileşenlerin varlığına bağlı olarak, adaçayı yağı antioksidan, anti-fungal, anti-bakteriyel, antiseptik ve mikrop öldürücü özelliklerine sahiptir. Esansiyel yağ etkin bir kalın bağırsak, ince bağırsak, mide ve rahim temizleyici olarak kullanılır. Küçük kesikler, yaralar, göz enfeksiyonları ve diş eti iltihabı diş eti sorunlarının hızlı iyileşmesi için üzerine birkaç damla yağ sürebilirsiniz.

5838_sageee-Anti-depresan ve Uyarıcıdır:

Sinir sistemi ve beyin üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Adaçayı yağı depresyon ve premenstrüel sendrom ile ilişkili semptomları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Vücudunuzu gençleştirmek ve zihninizi tazelemek için adaçayı yağı ile aromaterapi masajı yapabilirsiniz. Uyumaya gitmeden önce adaçayı yağı ile saç derinize masaj yapın. Zihninizin durumunu kontrol eden steroid hormonlarının etkinliği ile müdahale etmektedir.

Not: Adaçayı yağı migren, epilepsi ve nöbet gibi hastalıkları olan kişiler ve hamile kadınlar için kesinlikle kısıtlanmalıdır.

Bunlar adaçayı yağının önemli faydalarından bazılarıdır. Aşırı kullanımı sağlık üzerinde ters etkiler gösterebileceğinden, tıbbi amaçlar için adaçayı yağı kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışmalısınız. İster yemek pişirmek için ister aromaterapi için kullanacak olun ılımlı miktarlarda aldığınızdan emin olun.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/sage-oil-benefits.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.