Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Phoenix Nasıl Bir Şehirdir?

0 682

Phoenix, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olan Arizona’da bulunan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim yeri, eyaletin en büyük ve en popüler şehri olarak kabul edilir. Söz konusu bu şehir, sahip olduğu popülaritenin dışında bir de başkent olması sebebiyle, ayrı bir öneme mazhardır. Amerika Birleşik Devletleri bünyesi dahilinde yer alan şehirler hesaba katılacak olursa, Phoenix bu şehirler arasında en popüler 10 şehirden biri konumundadır. Bu da bölgeye olan ilginin son derece artması anlamına gelir. Bu tez, zaten Amerikan Araştırma Kurumu tarafından da doğrulanmış ve Phoenix, Amerika şehri olarak en popüler 5 yerleşim yerinden biri olmayı başarmıştır. Bağlı olduğu Arizona eyaleti için son derece önemli olan Phoenix, bu eyaletin her anlamda merkezi konumundadır. Bu yer, adeta çölde var olan bir vaha gibi kabul edilir. Bunun en önemli nedeni, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kurak toprakları ne yazık ki, Arizona toprakları olarak tespit edilmiştir. Hatta bu topraklar sadece Birleşik Devletler’in değil aynı zamanda da Kuzey Amerika kıtasının en çorak yeri olarak belirlenmiştir.Phoenix Nasıl Bir Şehirdir?

Dünya üzerindeki en çorak yer ise Arizona’ya pek de uzak olmayan bir yerdir. Burası Peru’da bulunan Atacama Çölü’dür. Atacama yeryüzünde rastlayabileceğiniz en kurak yerdir ve bu yer kuraklığı sebebiyle birçok bilimsel deneye de ev sahipliği yapar. En önemlilerinden biri de şüphesiz Mars’ta koloni kurma deneyidir. Yeryüzünde Mars’a en çok benzeyen nokta bu yer olarak tespit edilmiştir. Phoenix de bir Arizona şehri olmasından ötürü aslında tam olarak çöl ikliminin hüküm sürdüğü topraklardandır. Ancak Amerikalılar, tıpkı çölün ortasına inşa ettiği Las Vegas gibi, Phoenix’i de bu mantalitede inşa etmişlerdir. Ülkenin güneydoğu hattı boyunca uzanan Phoenix, sahip olduğu çöl ilkimi sebebiyle ülkenin en kurak ve en popüler şehirleri sıralamasında Las Vegas’tan sonra ilk sırada yer alır. Ancak Phoenix, her ne kadar ilk sırada yer almasa da, sıcaklık değerleri burada Las Vegas’tan da yüksektir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en yeni şehirleri arasında yer alan Phoenix, resmi olarak 1867 yılında kurulmuş ve bu tarihle beraber ciddi bir gelişim göstermeye başlamıştır. Phoenix, şehir statüsüne ise 25 Şubat 1881 tarihinde kavuşmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehirleri arasında yer alan Phoenix, sınırlarında yaklaşık olarak 4,6 milyon insana ev sahipliği yapar. Bu kişilerin yaklaşık 1,5 milyon kadarı doğrudan Phoenix şehir merkezinde ikamet ederler. Geriye kalanlar ise Phoenix ilçelerince paylaşılmıştır. Phoenix, Las Vegas’ın bir benzeri olarak kabul edilir. Ancak burada kumarhane bulmanız Las Vegas’taki gibi değildir. O yüzden şans oyunları oynama fikri ile hareket edecek iseniz, o takdirde sadece ama sadece Las Vegas sizin en mutlu olacağınız Amerikan şehri olacaktır. Phoenix’e ulaşmak oldukça kolaydır; Türkiye üzerinden bölgeye aktarmasız olarak 13 saatte, aktarmalı olarak da yaklaşık olarak 20 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu anlamda size birçok alternatif sunan ticari havayolu şirketleri bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.