Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fatma Refet Angın Kimdir?

0 700

Fatma Refet Angın Kimdir?18 Mart 1915’te Gelibolu’da doğdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tarih öğretmeniydi. Öğretmenlik kararında Atatürk’ün de etkisi olmuştu. Atatürk ile çok kez karşılaşan Fatma Refet Angın, ondan yönlendirmesi ile matematik öğretmeni olmaktan vazgeçerek tarih alanına yöneldi.

İki günlük mahalle mektebi deneyiminden sonra bu tür eğitimin kendisine uygun olmadığını fark eden Fatma Refet Angın, okuma yazmayı annesinden öğrendi. Eğitim hayatı boyunca başarılı oldu. Öğretmen olduktan sonra asıl sorumluluğun başladığını fark etti. Özellikle kız okullarında eğitim verdi.

Fatma Refet Angın Kimdir?Köy enstitülerinde görev yaptı. Binlerce öğrencinin hayatına dokunan Fatma Refet Angın, öğretmek için yaşadı. Kız meslek liselerinin kuruluşunda görev aldı. Genç kızların hayata karışması, eğitim alması için çabaladı.

Emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etti. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden onursal doktora unvanı aldı. 30 Ocak 2010’da hayata veda etti. Ruhunu iyileştirdiği, eğittiği binlerce öğrenci tarafından asla unutulmadı.

Yazar:Ayşe Gülen Eyi

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.