Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanada’da Work And Travel Yapılabilir mi?

0 536

Kanada, dünyanın en endüstriyelleşmiş ülkelerinin başında gelir. Özellikle Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avustralya birbirlerine son derece benzer ülkeler olarak karşımıza çıkarlar. Aslında bunun nedenini anlamak çok da zor değildir. Çünkü bu sayıldığımız 4 ülkeden 3’ü bir diğer tarafından uzun yıllar boyunca yönetilmiştir. Başka bir ifadeyle Birleşik Krallık Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’yı uzun yıllar boyunca kendi bünyesi altında bulundurmuştur. Ancak bu ülkeler bağımsızlık mücadelesine girişince Birleşik Krallık bunların üzerinde kurduğu emperyalizmden kaynaklı Kanada'da Work And Travel Yapılabilir mi?hakimiyeti kaybetmiştir. Bu hakimiyet kaybedilse de bu ülkeler, Birleşik Krallık’ın temel değerlerini otomatik olarak iktisap etmiştir. Bu yüzdendir ki, bu 3 ülkede de resmi dil İngilizcedir ve hukuk sistemleri Britanya türevidir. Bu 3 ülkede göçmen ülkesi olması sebebiyle, son derece benzer hukuk ve siyasi sistemlere sahiptirler. Bu da bu ülkelerin dünyanın en gelişmiş ülkeleri sıralamasında peş peşe yer almasına yeter. Başka bir ifadeyle bu ülkeler her ne yapıyorsa, iyi yapıyorlar ve başarılı oluyorlar.

Hukuk sistemleri doğrudan doğruya insan üzerine ve insanın refahını yükseltmeye odaklı kurulmuş olan bu ülkeler, düzenli aralıklarla göçmen alımı yaparlar. Bu ülkelerin doğası gereği olan bir durumdur. Yasal göçmen alımı yapan bu ülkeler ayrıca yasal olarak geçici işçi statüsü olarak da adlandırılan Work and Travel Progamı uygulamaktadırlar. Kanada da tıpkı, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya gibi bir Work and Travel programına sahiptir. Bu program uyarınca belirli özelliklere sahip kişiler, Kanada sınırları dahilinde yasalarca öngörülen sınırları aşmamak suretiyle çalışabilir ve geçimini bu topraklardan elde ettiği gelir ile sürdürebilir. Bu tabi, ülkeye yerleşme anlamına gelmez, kişiye sadece ama sadece belirli bir süre için sınırlı bir çalışma yetkisi sunar. Bu çalışma izni ile beraber kişi Kanada sınırları dahilinde ikamet edebilir. Bu süre Amerika Birleşik Devletleri’nce verilen 4 aylık J1 vizesinden oldukça fazladır. Kanada, Avrupa Birliği pasaportu taşıyan yabancı uyruklulara 12 aylık bir süre için geçici çalışma izni düzenleyebilmektedir. Bu süre zarfından Kanada sınırları dahilinde yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Türkiye ise şimdilik bu listede doğrudan yer almasa da bu konuda ciddi bir diplomasi yürütülmektedir.

Yakın bir zamanda Türkiye pasaportu ya da başka bir ifadeyle vatandaşlığı bulunan kişiler de Kanada’ya Work and Holiday başvurusu yapabilecektir. Bu kapsamda Türkler, Kanada sınırları dahilinde 12 aya kadar kalabilme ve burada çalışabilme imkanına sahip olacaktır. Avrupa Birliği vatandaşları ve birkaç gelişmiş ülke vatandaşının daha Work and Travel imkanı ile Kanada’ya gidebilmesi için 35 yaşını aşmamış olması ve ilk etapta 2,500 Kanada dolarına sahip olması ve gidiş – dönüş biletinin bulunması aranan tek kriterdir. Başka bir ifadeyle, vize otomatik olarak bu kimselere verilmektedir. Herhangi bir zorlayıcı kriter ya da dil testi dahi yoktur. Ancak bunun bu şekilde bir uygulamaya tabi tutulmasının en önemli nedeni, bu ülkelerin vatandaşlarının zaten son derece refah bir hayata sahip olmakla beraber iyi eğitimli insanlar olduğunun varsayılmasıdır. Bu da doğrudan doğruya ekonominiz ile alakalı bir durumdur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.