Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kokulu Sabunlarda Bulunan Kimyasal Maddeler ve Zararları

0 573

Kokulu Sabunlarda Bulunan Kimyasal Maddeler ve ZararlarıGünlük olarak temizlik bakımlarında kullandığımız sabunların içeriğinde tam olarak neler var bilemiyoruz. Bu nedenle bize tavsiye edilen her sabunu denemek ve faydalarından yararlanmak istiyoruz. Birçok sabun fayda sağlarken bir kaç sabun ise değişik kimyasal maddeler barındırarak bizi zarar uğratıyor.

Çeşitli deri hastalıklarına hatta kansere yakalanmamıza neden oluyor. Bütün bunların nedeni bilinçsizlikten kaynaklanıyor. Bilmediğimiz,markasından emin olmadığımız ürünleri satın alırken ,tonlarca para harcıyoruz. Sırf yüzümüze iyi gelecek hatta saçımızı gürleştirecek diye emin olmadığımız ürünleri alıp kullanıyoruz. Bunu kullanırken cildimizin nasıl bir reaksiyon ile karşı karşıya geleceğini bilemiyoruz. Bu nedenle sabun gibi kimyasal maddeler barındıran ürünlerde içeriğinde kullanılan maddeler ve elementlerin ne olduğunu bilmemiz,bu bileşenler sonucu cildin bunu tam anlamıyla nasıl fayda ve ya zarar göstereceğinden emin olarak hareket etmemiz gerekir.

Kokulu Sabunlarda Bulunan Kimyasal Maddeler ve ZararlarıBir aktara giderken şu tavsiye üzerine şu sabunu verin dediğinizde önce bir katalog isteyin. İçeriğinde neler olduğunu ve hangi ciltlere uygun olduğunu yazan bilgileri iyice analiz edin. Analiz sonrası eğer bu benim cildime fayda gösterecek diyorsanız bir kereliğine deneme amaçlı kullanın. Yıkama sonrası cildinizi kontrol ederek çeşitli kızarıklıklar ve yaralar oluştuysa derhal bu kullanımı bir süreliğine bırakın ,hatta hiç kullanmayınız. Çünkü cildiniz henüz bunun için kendini hazır hissetmiyordur.

Kokulu Sabunlarda Bulunan Kimyasal Maddeler ve ZararlarıCildin bu ürünlere alışması hemen sağlanamaz. Önce bu belirtiler oluşur daha sonra yavaş yavaş geçmeye başlar. Eğer uzun zaman kullanmanıza rağmen çeşitli alerjiler devam ediyor ise bu ürünün size dokunduğunu hatta cildinizde istenmeyen rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini unutmayın. Kullanmayı artık tamamen bırakınız. Kokulu sabunlarda kimyasal maddeler her zaman kokusuz sabunlara oranla daha fazladır. Parfüm içerikli maddeler içine karıştırılır. Bu güzel kokunun oluşması kullanılan parfüm ile alakalıdır. Kokunun ne amaçla ve hangi maddeden elde edildiğini bilmeniz zor olabilir. Bu yüzden bitkisel sabunları ve doğal yöntemler ile elde edilen sabunları tercih etmenizde fayda göreceksiniz.

Kokulu Sabunlarda Bulunan Kimyasal Maddeler ve ZararlarıOrtalama 2000 yılında bu yana kullanılan sabunlar genel temizliğimizi sağlamak için gerekli olarak akıllara kazınmıştır. Mikroplardan ,istenmeyen bakterilerden uzaklaşmamız için sabun kullanımına her daim ihtiyaç bulunmaktadır. Sabunu kullanmak aslında zararlı değil. Burada amaç,sabunu nasıl kullanacağınızı bilmekten geçer. Sabun kullanırken çeşitli renklendiricilere sahip,gösterişi ve kokusu muazzam sabunlara itimat etmeyin.

Kokulu Sabunlarda Bulunan Kimyasal Maddeler ve Zararlarıİyi bir analiz sonrası,gerekli sağlık testlerinden geçmiş ise ve sağlığı tehdit eden maddeler bulunmuyor ise,kullanacağınız sabun kanser riski taşımıyorsa,cilt alerjilerine karşı koruyuculuğu varsa kullanabilir,gerekli temizlik işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Sabunu yüzünüze sürerken 1 dakika yeterlidir. Fazla yüzde bekletmeniz sağlıklı değildir. Deride kızarmalara ve tahrişe yol açar. Doğru kullanımı her zaman sizi korur. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanişi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.