Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lastik Basınç Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

0 320

Lastik Basınç Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Araçlarınızda kullandığınız lastiklerin basınç seviyeleri aracınızın harcadığı yakıt düzeyini, konforunuzu ve olası kazaları doğrudan etkileyen etmenlerden birisidir. Lastik hava basıncı kontrol sistemleri, lastikleriniz aşırı şişirilmiş haldeyken sizi uyarabilir, böylece yakıt ekonominizi arttırır ve hatta bir lastik patlamasını önler. Bu sistem lastiklerinizden herhangi birisinde basınç düşmesi veya azalması durumunda sizi uyarır ve önlem almanıza yardımcı olur. Bazı sistemler sadece düşük basınç seviyesi için uyarırken bazıları fazla basınç olması durumunda da uyarır.

Nasıl Çalışır?

Bu özellik, lastiklerinizin basınçlarını izler ve bir veya daha fazla şişirilmiş veya inmiş lastik varsa sizi uyarır. Tamamen emniyetli bir sürüş yapmanız için geliştirilmiş bir sistemdir. Az şişirilmiş lastikler patlamaya eğilimlidir ve bu lastiklerle fren yapmak veya onları yönlendirmek daha zor olabilir. Hem düşük hem de yüksek basınçlı lastiklerle yolculuk yapmanız durumunda lastiklerinizin ömrü kısalacak ve aracınızın yakıt sarfiyatı artacaktır.

Genelde iki farklı lastik basınç kontrol sensörü kullanılmaktadır. Doğrudan sensörler, lastiğin basınç değerini gösterge tablonuza bildiren küçük, kablosuz cihazlardır. Bu sensörün kullanıldığı sistemler doğrudan hangi lastiğin basınç seviyesinin anormal durumda olduğunu bildirebilir. Dolaylı sensörler ise tekerlek dönüşünü ölçerek çalışır ve yalnızca lastiğin basıncının düşük olup olmadığını anlayabilirler. Bu sistemlerde ise lastik basınç seviyelerinde problem olduğunu anlarsınız ancak hangi lastik veya lastikler olduğunu bilmezsiniz.

Lastik Basınç Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Lastik basınç kontrol sembolünüz açıksa, bir veya daha fazla lastiğin anormal basınç değerlerine sahip olup olmadığını belirlemek için her lastiğin basıncını kontrol edin. Bir benzin istasyonunda tavsiye edilen basınç aralıklarına hava ekleyin veya çıkartın. Basınçları ayarladığınızda uyarı sembolünün sönmesi beklenir. Eğer hala yanmaya devam ediyorsa sensörlerde problem olduğu söylenebilir.

Lastik Basınç Kontrol Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Lastik basınç kontrol sistemleri, doğrudan veya dolaylı olarak tasarruf etme potansiyeline sahiptir. AAA ve Safercar.gov’un Mayıs 2014’teki bilgilerine göre: Doğru şekilde şişirilmiş lastikler yakıtta galon başına 11 sent kadar tasarruf sağlayabilir. Dengeleme, döndürme ve basınç seviyeleri gibi uygun lastik bakımı kilometreyi artırabilir ve lastiklerin ömrünü 7500 kilometreye kadar uzatabilir. Ayrıca doğru şişirilmiş lastikler harcanan yakıt birimi başına gidilen kilometre mesafesini de uzatır.
Görüldüğü üzere bu tarz güvenlik sistemleri, hem emniyetiniz için hem de ekonomik anlamda birçok fayda sağlamaktadır. Birçok ülkede artık yasalarla zorunlu olan bu sistemin kullanımı ülkemizde de birçok araçta sunulmaktadır. Keyifli sürüşler.

Kaynakça:
https://mycardoeswhat.org/safety-features/tire-pressure-monitoring-system/
https://auto.howstuffworks.com/car-driving-safety/safety-regulatory-devices/tire-pressure-monitoring-systems.html
https://www.safercar.gov/

Yazar:Bekir Afşar

 

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.