Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avrupa’nın En Büyük Limanı; “Rotterdam Limanı”

0 565

RAvrupa'nın En Büyük Limanı; "Rotterdam Limanı"otterdam, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Hollanda‘nın en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Bu şehri bu kadar önemli kılan şehrin sahip olduğu devasa limandır. Avrupa ülkeleri arasında en büyük ve en işlek trafiğe sahip olan Rotterdam Limanı, Hollanda’nın dünyaya açılan kapısı olarak lanse edilir. Avrupa’da yer alan Almanya, Fransa ve İngiltere gibi devasa ekonomilere nazaran 16 milyon civarındaki nüfusu ile Hollanda, kıtanın en büyük limanına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Bunun nedeni, Hollanda’nın tek bir limana yoğunlaşmış olmasıdır. Almanya’nın toplam liman kapasitesi, başta Hamburg olmak üzere dünyanın en işlek hattını oluşturmaktadır. Ancak Almanlar tek bir merkezde toplanmak yerine 5 farklı noktayı üs olarak belirlemeleri ile dikkat çekmektedirler. Avrupa’nın en işlek limanı olan Rotterdam Limanı, 1960’lı yıllara gelindiğinde bu unvanını dünya geneline yaymayı başarmıştır. Uzun yıllar süren dünyanın en büyük limanı olma özelliğini resmi olarak 2004 yılında Okyanusya bölgesi ülkelerinden Singapur’a kaybeden Rotterdam Limanı, sonrasında ikincilik koltuğunu da bir diğer Asya ülkesi olan Şangay’a teslim etmiştir.

40 yılı aşkın bir süre Avrupa ve dünyanın en büyük limanı olma özelliği bulunan Rotterdam Limanı, yine de Avrupa’nın en büyük limanı olma özelliğini halen başarılı bir şekilde muhafaza etmektedir. Dünyanın en eski liman merkezleri arasında olan Rotterdam Limanı, 1300’lü yıllardan beri, bölgede aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bu denli köklü bir geçmişse sahip olan Rotterdam Limanı, yüzölçümü ile de 100 bin dönümden daha büyüktür. Bu da limanının ne kadar devasa olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Avrupa’nın en işlek limanı olan Rotterdam Limanı, yıllık 40 bine yakın gemiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu Avrupa’da bir liman için çok yüksek bir kapasitedir. Hollanda ekonomisinin kalbinin burada attığını söylemek yanlış olmaz. 525 milyar Euro’luk bir yıllık gelire sahip olan Rotterdam Limanı, ülkenin en önemli finans merkezi konumundadır.

Bu rakamın 150 milyar Euro’luk kesimi kar olarak karşımıza çıkmaktadır. Rotterdam Limanı ayrıca dünyaca ünlü sel bariyerlerine de sahiptir. Ülkenin rakımının deniz seviyesinin yaklaşık olarak 3m civarında altında olduğunu düşünürsek, bu oldukça önemli bir projedir. Herhangi bir gelgit ya da tsunami vari durum gerçekleşmesi halinde söz konusu bariyerler otomatik olarak aktive olacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu da hem şehri hem de limanı olası doğal felaketler karşısında savunmasız bırakmamaktadır. Böyle bir proje yapılmasının en önemli sebebi 1900’lü yıllarda yaşanan devasa sel olmuştur. Bu sel esnasında binlerce insan sel sularıyla beraber kaybolmuş ve milyonlarca Dolar’lık hasar meydana gelmiştir. Bu da Hollanda hükümeti ve yetkililerini harekete geçirmiştir. Bu anlamda liman dünyanın en güvenli limanları arasında yer alır ve bu ölçüde güvenlikli dünya üzerinde herhangi başka bir liman bulunmamaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.