Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Afrika’nın İncisi; Zanzibar

0 357

Afrika'nın İncisi; ZanzibarZanzibar,

Dünya’nın en yaşlı kıtalarından biri olan Afrika’da bulunur. Söz konusu yer, birçok turist tarafından keşfedilmeyi bekleyen dünyanın en güzel coğrafyaları arasında gösterilir. Bu da haliyle her geçen gün bölgeye olan turist ilgisinde ciddi bir artış yaşanmasına sebep olur. Zanzibar, Afrika kıtasının doğusunda yer alan ve de bölgenin en vahşi coğrafyalarından biri olarak kabul edilen Tanzanya’da bulunur. Bu anlamda Tanzanya ekonomisine çok ciddi bir katkı sunan yer, hukuki olarak ülkeye bağlı olsa da yarı özerk bir federe devlet yapısına sahip oluşu ile dikkat çeker. Zaten her ne kadar Zanzibar, hukuki olarak dışişlerinde Tanzanya’ya bağlı olsa da içişlerinde neredeyse tamamen serbesttir. Afrika kıtasında birçok tatil kenti var olup, aslında bunlar arasında hiçbiri Zanzibar kadar popüler olamamıştır. Buna Güney Afrika şehirlerinden Cape Town ve Johannesburg da dahildir. Söz konusu bu yer, son derece farklı bir yapıya sahip oluşu ile kendisini ziyarete gelenleri adeta büyüler. Bu bölgeye seyahat etmiş birçok kişi tekrar gelmek istediğini beyan etmiştir. Zanzibar, Tanzanya’ya bağlı olsa da bu bir anlamda sadece hukuki açıdan böyledir. Çünkü ülkenin anakarası olan Tanzanya’ya doğrudan bağlı değildir. Başka bir ifadeyle Zanzibar, bir adadır.

Afrika'nın İncisi; ZanzibarSöz konusu bu ada, ülkenin 25 ila 50km açığında yer alıp, Hint Okyanusu’nda konumlanmıştır Bu anlamda anakaradan ayrılan Zanzibar, aslında birçok irili ufaklı adaların bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bu adalar arasında iki tanesi vardır ki, bunlar en önemlileridir. Unguja olarak da bilinen adalardan biri aslında günümüz Zanzibar’ı olarak lanse edilir. Yani başka bir ifade ile bölgeye gelen ziyaretçilerin birçoğu, Unguja sınırlarından bulunan Zanzibar City‘de kalır. Diğer bir önemli ada paçası ise Pemba Adası’dır. Zanzibar City, bu yarı özerk ülkenin gözde olan tek şehri de diyebiliriz. Burası o kadar önemli bir coğrafya olarak kabul edilmiştir ki, yer UNESCO’nun da dikkatini çekmiştir.

UNESCO, Zanzibar City olarak adlandırılan bölgede yer alan Taş Şehir’i UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmiştir. Zanzibar’da çok sayıda Müslüman ve Hıristiyan bir arada yaşar. Bölgede uzun yıllar hüküm sürmüş olan dönemin en güçlü devletlerinden Birleşik Krallık’ın sömürgesi olmuş olan Zanzibar, 10 Aralık 1963’le bir anlamda kendi anayasasını yaparak Birleşik Krallık ile olan bağlarını koparmıştır. Ancak bu yerde halen Birleşik Krallık’a ait izleri görmek mümkündür. Günümüzde son derece fakir bir halk olarak dikkati çeken Zanzibarlılar geçimlerini turizm ve de balıkçılıktan sağlarlar. Kişi başına düşen milli geliri 660 Amerikan doları seviyelerinde olan Zanzibar, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 1,3 milyon insanı yerleşik bir şekilde ağırlar.

Afrika'nın İncisi; ZanzibarZanzibar, dediğimiz gibi oldukça turistik bir yer olduğundan bölgeye çok sayıda turist gelir. Bu turistler arasında hatırı sayılır oranda Türkler de bulunur. Zanzibar’a ulaşma istiyorsanız ve de Türkiye’de ikamet ediyorsanız, bu durumda işiniz son derece kolaydır. Ulusal havayolu şirketimiz olan Türk Hava Yolları, bölgeye tarifeli seferler düzenlemektedir. Ortalama uçuş süresi, 7 ila 9 saat arasında tercih edilen aktarma noktası ve de rotaya göre farklılık gösterir. Zanzibar’a seyahatiniz sırasında geçerli bir pasaporta sahip olmanız yeterlidir. Vize gerekmez. Ancak siz yine de son olarak seyahatiniz öncesinde vize muafiyetinin devam edip etmediğini kontrol ediniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.