Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyaca Ünlü Universal Stüdyoları (Orlando)

0 103

Dünyaca Ünlü Universal Stüdyoları (Orlando)Universal Stüdyoları; ”Universal Studios” ya da Hollywood’da bulunan şubelerinden en popüler olanıyla karıştırılmam Orlando Universal Stüdyoları olarak ifade edebileceğimiz bu tesis, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları dahilinde yer alan Florida eyaletinde bulunan Orlando şehrindedir. Daha önceki yıllarda henüz adı farklı iken ”Universal Stüdyoları Kaçış” olarak ifade edilen bu yer daha sonra isim değişikliğine gitmiş ve de adı Orlando Üniversal Stüdyoları olarak değiştirilmiştir. California eyaletinde bulunan Universal Stüdyoları’na nazaran çok daha sonra kurulmuş olan bu tesis, aslında doğu ve de batı yakasında çok sayıda müşteriyi çekmeyi amaçlamıştır. Çünkü ilk olarak 1970’li yıllarda kurulan Hollywood’daki Universal Stüdyoları, doğuda yer aldığından batıdan buraya ulaşmak biraz uzun sürebilmekte idi. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusu ile batısı arasındaki uçak yolculukları 6 saat kadar sürer. Bu da ziyaretçi sayısında maksimuma erişme sorunu da beraberinde getirir. Bu yüzden Universal şirketi, benzer bir tesisi, Florida eyaletine inşa etmiştir. Günümüzde bu tema parkının sahibi NBCUniversal’dir.

Tıpkı Hollywood’dakinin neredeyse bir benzeri olan Universal Stüdyoları, son derece ilgi çeker. Çok sayıda Amerikalı ve de yurtdışından ülkeye ziyaret gerçekleştiren turistlerin uğrak mekanlarından biri olmayı başaran Universal Stüdyoları, bu anlamda son derece popülerdir. Söz konusu bu tema parkında hem gece hem de gündüz aktiviteleri de bulunur. Bu da çok ayrı bir özellik kattığından Universal Stüdyoları’nın Orlando ayağı daha da bir ilgi çekici hale gelmiştir. Aslında bakıldığında Orlando daha çok çocuklara Hollywood ise yetişkinlere hitap eder nitelikte kabul edilir. Çok sayıda organizasyona da ev sahipliği yapan Universal Stüdyoları, bu anlamda dünyada eşine çok az rastlanır bir hizmet sunar. Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde yaşayan birçok aile, çocuklarını buraya getirerek ödüllendirir. Universal Stüdyoları’nın bilindiği gibi en büyük özelliği Hollywood temalı oluşudur. Yani aslında Hollywood sektörünün can damarı olan sinema sektörü ile ilişiği bulunmasıdır. Başka bir ifadeyle bu tema parkında Hollywood’da çekilmiş korku ve de animasyon filmlerine kadar birçok türde tema bulunur ve bunlar Universal Stüdyoları’nın organizasyonlarına dahil edilmiştir.

Dünyaca Ünlü Universal Stüdyoları (Orlando)Universal Stüdyoları‘nın Orlando’da bulunan tesisine gitmek için öncelikle geçerli bir Amerikan vizenizin olması gerekir. Bu durumda uçak biletinizi Georgia ya da Florida eyaleti sınırları dahilinde yer alan herhangi bir şehre alabilirsiniz. Ya da doğrudan Orlando şehrine de uçmak tercihinde bulunabilirsiniz. Bölgede yer alan birçok şehre Türkiye üzerinden aktarmalı ve de aktarmasız olarak seyahat edebilirsiniz. Türk Hava Yolları, Miami seferlerini düzenli bir şekilde gerçekleştirir. Bu anlamda Miami üzeriden de ulaşım imkanı vardır. Ortalama seyahat süresi 10 saat kadardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku