Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Akne Vulgaris Nedir? Nedenleri Ve Yapılması Gerekenler

0 529

Akne Vulgaris Nedir? Nedenleri Ve Yapılması GerekenlerSivilce – Akne Vulgaris

Tıp dilinde “Akne Vulgaris” olarak bilinen sivilce kırmızı tonlarındaki kabarık noktalar, iltihap içeren kabarcıklarla kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Genel olarak; boyun, yüz, sırt, göğüs ve omuzlar ile kolların üstünde görülür.

Nasıl oluşur?

Vücudumuzda kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezlerinin dışarı açılan kanalları tıkandığında sivilce oluşumu başlar. Vücudumuzdaki yağ bezlerinden yağ bazlı olan “sebum” salgılanır. Salgılanan sebum, kıl köklerinden dışarı açılamadığında birikir ve bu birikme vücudumuzda sivilceye sebebiyet verir.

Nasıl tedavi edilir?

Sivilce tedavisi için uzun bir süreç gerekebilir. Cildinizin yapısına bağlı olarak dermatoloji uzmanı tarafından önerilen bir tedavi yönteminin seçilmesinde fayda vardır.

Sivilceler ile ilgili anahtar noktalar:

Sivilceleri sıkmak nelere sebep olur : Sivilcelerinizi kesinlikle sıkmayın! Sıkmanız durumunda dağılan sivilce, bölgedeki dokulara da yayılır ve cildinizde ömür boyu birlikte yaşamak zorunda kalacağınız sivilce izleri kalabilir.

Stres, sivilce oluşumuna neden olur mu?

Stresin, cilt üzerindeki yağlanmayı arttırması sivilce oluşumuna neden olabilir.

Akne Vulgaris Nedir? Nedenleri Ve Yapılması GerekenlerSivilceyi önlemede temizliğin rolü nedir?

Aşırı yağlanmanın sivilce oluşumunda başlıca sebep olduğunu belirtmiştik. Ciltteki yağ oranını azaltan ve kuruluk sağlayan sabunlar sivilce oluşumunu da büyük bir oranda engeller. Yüzün sürekli yıkanmasının sivilceleri gidereceği yönündeki bilgi ise gerçeği yansıtmamaktadır.

Eğer nemlendirici ya da benzeri kozmetikler kullanıyorsanız vücudunuzun yağ dengesini sabit tutmak adına mutlaka yağsız ürün kullanmalısınız. Pudra, fondöten ve benzeri ürünlerin kullanımının sivilceye neden olduğunu aklınızda bulundurun. İlle de kullanacaksanız, yağ oranı düşük ya da sıfır olanları tercih edin.

Sivilce izleri giderilebilir mi?

Sivilcelerinizin tedavi süreci tamamlandıktan sonra bile söz konusu bölgelerde çukurlar varsa, dermatoloji uzmanı önderliğinde seçilecek bir lazer tedavisi uygulayabilirsiniz. Lazer ile tedavi sonucunda % 80’e kadar düzelme görülebilir.

Yazar:Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.