Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sivilce Tedavisine Etkili Yöntemler

0 197

Sivilce Tedavisine Etkili YöntemlerCildimizde oluşan sivilceler hepimizin zaman zaman başına gelen ve rahatsız eden durumlar arasındadır. Bir çok kişi sivilcelerden bir an evvel kurtulmak ister. Lakin bu mümkün değildir. Nasıl hastalıkların belli bir tedavi süreci varsa ve dikkat edilmesi gerekiyorsa sivilce tedavisi de zaman isteyen bir süreçtir. Öncelikle sivilcenin nedenini bulmanız gerekmektedir.

Sivilce Neden Oluşur: Sivilce oluşumunun çok basit nedenleri olabileceği gibi ciddi bir rahatsızlığı belirtisi olarak da görülebilmektedir. Stresli bir süreçten geçiyorsanız, yüzünüzde, sırtınızda hatta kulak içiniz de bile sivilce çıkması muhtemeldir.Yaşınız da sivilcelerin oluşumunda etkilidir. Örneğin 12-25 yaş arası süreçlerde bireylerin vücudunda çok fazla sivilcelenme görülmektedir. Bunlar ergenlik döneminin ürünleridir ve geçicidir.Sağlıksız gıdalar, yağlı ve asitli yiyecekler, baharatlı yemekler, cips ve çerezler de sivilce oluşumuna zemin hazırlar.

Kadınların makyajlarını iyi temizlememesi ya da uzun süre makyajlı kalması da sivilceyi artıran etmenlerdendir. Bunun yanı sıra kullanılan makyaj malzemelerinin doğal ürünlerden olmaması da ne yazık ki ciltte sivilce ve siyah noktalara yol açmaktadır. Mevsimlerin değişimi de cildimizde farklı sıkıntılara yol açabilir. Örneğin yaz aylarında sıcak havaya ve terlemeye bağlı olarak cildimizde minik minik ama sayıca fazla sivilceler oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan yanlış sabun ya da deodorant gibi bakım ürünleri de cildi tahriş ederek sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilcelerin nedeni yukarıdaki sebeplerden kaynaklanabilmektedir Öncelikle sivilcenin asıl nedenini biliyorsanız ona göre bir yol izlemelisiniz. Örneğin çok fazla sağlıksız besin tüketiyorsanız, kendinize beslenme düzeni oluşturmalısınız. Bu sayede daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Fakat bu bir kaç gün içinde hemen düzelmez. Bunun için beslenmenizde sürekli olarak kontrollü olmalı, bunu yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

Bol miktarda su tüketmeye çabalayın. Su deri altında oluşabilecek bir çok sorunun giderilmesine ve cildin arındırılmasına olanak sağlar.

Sivilce Tedavisine Etkili YöntemlerSivilcenin oluşumlarında etkili olan stres ise, sivilce ile daha da kötü hissetmenize yol açacaktır. Bunun için kendinizi motive edici olmalı ve cildinize güzel bir bakım yaparak rahat bir uyku uyumaya çalışın. Uyku hem vücudunuzun dinlenmesine hem de zihninizin rahatlamasına yol açar.
Sivilce oluşumunun sebeplerinden biri de makyajdır. Fakat bir çok kişi sivilceyi yoğun makyaj malzemeleriyle özellikle fondötenle kapatmaya çalışır. Bu ise sizin daha zor bir sürece geçmenize ve sivilcenin iyileşmesine engel oluşturacak duruma sebep olur. Bunun yerine cildi iyice temizleyip, hafif bir nemlendirme daha ideal bir yöntemdir.

Ciltteki sivilcelerle doğrudan olmasa da dolaylı olarak kurtulmanızı sağlayacak yollardan birisi de spor yapmaktır. Spor yaparken vücudunuz son derece enerjik olur ve vücuttaki zararlı maddeler atılır.

Ayrıca sivilcelerinizi asla elle sıkmamalısınız. Çünkü bu mikropların daha da yayılmasına neden olur. Bunun yerine cildinize rutin aralıklarla bakı yaptırabilirsiniz.
Cildinizin bakımını ihmal etmemelisiniz. Her akşam yatmadan önce mutlaka cildi temizlemeli, nemlendirmeli ve toniklemelisiniz.

Yazar:Soner Bahşi

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.