Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Küçük Devleti; Vatikan

0 1.668

Yüzölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’dır. Vatikan, her ne kadar insanda dini bir merkez düşüncesini uyandırsa da sonuçta resmi olarak bir devlettir. İtalya’nın Roma şehri içerisinde 0,44 km’lik (44 hektar) bir alanda bulunan bu dünyanın en küçük devletinin nüfusu da 900 kişi civarındadır.

6064_vatikan_bayragi

Papa, Katolik aleminin ruhani lideri olduğu kadar, aynı zamanda Vatikan Devleti’nin de başkanıdır. Mutlak Monarşi ile yönetilen ülkede lider Papa’nın sözü yasa kabul edilir. Nüfusun büyük ağırlığı papazlardan oluşmakta olduğu için Katolik Mezhebi’nin genel kuralları çerçevesinde yönetilen bir ülkedir. Bağımsızlık günü İtalya Devleti ile 1929 yılında yaptığı anlaşmanın tam tarihi olan 11.02.1929 olarak geçer.

Bu küçücük alanın çevresi duvarla örülmüş olup bu devleti koruyan 100 kişilik küçük bir ordu vardır. İsviçreli Muhafızlar olarak bilinen bu ordu tamamen Katolik inanışa sahip insanlardan oluşur. Ordu da Vatikan devlet toprakları kapsamında yaşar ve toprakların mutlak koruyucusu olmaya and içmiş temiz sicilli kişilerden oluşur. Bu ordu paralı askerlerden oluşur. Bu durum pek çok eleştiri alsa da Vatikan yönetimi paralı İsviçreli askerlerden vazgeçmemiştir.

Yüz ölçümü çok küçük olmakla birlikte manevi vatandaşları, yani Katolik Mezhebi mensupları aracılığı ile çok büyük bir serveti ve varlığı yönetmekte olan Vatikan, 900 kişilik nüfusu baz alındığında aslında kişi başına milli servetin en yüksek olduğu ülkedir. Bu sebeple bir yandan da dünyanın en zengin ülkesi” olarak görenler de vardır.

Gerçekten de 150’yi aşkın radyo kanalı, yönettiği 200’den fazla basılı gazete ve dergisi ve 49 TV kanalı olan bir medya devidir aynı zamanda. Gelirleri bu medya araçlarına aldığı reklamlardan ibaret değildir. Bu reklamlar her ne kadar büyük meblağlar tutsa da bir de kilise vergileri, bağışlar, aidatlar, hisse – borsa gelirleri ve bankacılık – faiz gelirleri ile toplamda 500 milyar Euro olduğu tahmin edilmektedir. Bu, ekonomik anlamda büyük bir güç olduğu gibi aynı zamanda arkasına aldığı manevi gücü de düşünürseniz gerçekten de dünyanın önemli etki merkezlerinden biridir.
Dünyanın en küçük ülkesinin dünyanın en büyük güçlerinden biri olması inancın ve ekonominin aslında çok da toprağa, yeraltı veya yer üstü kaynağına bağlı olmadığını göstermektedir.

Kendi bayrağı ve kendi bürokrasisi olan bu minik (!) devlet, aslında bir devlet içinde devlettir. Sınırlarının hepsi Roma şehri içerisindedir. Bu duvarların çevresi bir saatte yürüyerek gezilebilir. Devletin pasaportunu Papa kendisi verir. Aynı şekilde tek taraflı olarak istediği zaman da geri alabilir.

ALL

Vatikan Devleti’nin para birimi Euro’dur. İnternet uzantısı bile olan bu ufacık devlet .va uzantısı ile temsil edilir. Bu uzantı genelde tahmin edileceği üzere dini konular içeren sitelerde kullanılır. Vatikan’da okur yazarlık oranı % 100’dür ve ortalama ömür 80 yıldır. Buradaki nüfus sayı olarak sabit olmakla birlikte kişiler özelinde sürekli değişir. Bir nevi Katolik Kilisesi’nin okulu olma görevi de gören merkez buradan dünyanın her yerine mezhepleri ile ilgili çalışmak üzere genç mezunlar da gönderir.

Ülkenin resmi adı yabancı dilde “Holy See” (Vatican City) olarak geçer. Yerel ismi ise “Santa Sede” (Stato della Citta del Vaticano) şeklindedir. Karayolu, su yolu, havayolu, limanı olmayan Vatikan Devleti’nde bir adet helikopter pisti ve 862 metre uzunluğunda bir raylı sistem vardır.

Turistik olarak İtalya’ya ve Roma’ya giden hemen her kişi için sayısız imkan ve görülecek yer barındıran bu dünyanın en küçük devleti ile ilgili başka bir yazıda Vatika’nın görülecek yerleri konusu ele alınabilir.

Kaynakça:
wikipedia

Yazar:Arda Işımer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku