Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Almanya Münih Havalimanı

0 505

Almanya Münih HavalimanıMünih, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Almanya’nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Hukuki statüsü şehir olan bu yer, Almanya’nın en gözde ve de en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Son derece sıra dışı bir mimariye sahip olan bu güzel Alman şehri, Almanya’nın dünyaca ünlü havayolu şirketi Lufthansa’nın da önemli filo merkezleri arasında yer alır. Bölgenin ziyaretçi ve de yerleşik yolcularının trafiğini sağlayan Münih Havalimanı, bu şehrin adet dünyaya açılan kapısı konumundadır. Almanya’da bulunan hava meydanları nazara alındığı vakit, en önemlilerinden olan Münih Havalimanı, Avrupa’nın ve de Almanya’nın en büyük hava meydanlarından olan Frankfurt Havalimanı’nın sonrasında Almanya içinde ikinci sıradadır. Başka bir ifadeyle Frankfurt Havalimanı sonrasında ülkenin en işlek hava meydanı olma özelliğini haiz olan Münih Havalimanı, bu anlamda dünyanın en çok yolcu trafiğine ilk 50 hava meydanı arasında yer alır. Dünya genelinde sahip olduğu trafiğe göre en yoğun 34’üncü hava meydanı olan Münih Havalimanı, Lufthansa uçaklarına merkez olarak hizmet eden tesislerden biri konumundadır. Bu da haliyle sahip olunan trafiği doğal olarak artırmaktadır.

Lufthansa uçaklarının Frankfurt haricinde bir kısmının buraya yönelmesi hava meydanının yolcu trafiğini yıllık 40 milyonun da üzerine çıkarmasına yetmiştir. Bavyera eyaletinin başkenti olan bu şehir, her yıl yaklaşık olarak 45 milyon yolcunun iniş kalkış ve de transit uçuş gerçekleştirdiği bir destinasyona dönüşmüştür. Özellikle uluslararası uçuşlarda bir aktarma merkezi haline gelen Almanya Münih HavalimanıMünih Havalimanı, Frankfurt Havalimanı ile beraber 100 milyondan fazla yolcuya hizmet etmektedir. Bakıldığı zaman bu hava meydanı, 248 adet tarifeli uçuş güzergahına iniş ve kalkışın gerçekleştiği bir tesis olarak da dikkatleri üzerine çeker. Almanların kamusal malı olan bu tesis, bölge ekonomisine de son derece büyük bir katkı sunar. Hava meydanı Lufthansa, Air Dolomiti, Condor ve Lufthansa CityLine havayolu şirketlerine hub merkezi olmuş ve de bu şirketlerin uçaklarını bulundurduğu bir konum olmuştur. Deniz seyisinden 453m yüksekte olan Münih Havalimanı, sadece iki adet piste sahip olup bunların her biri de 4 bin metre uzunluğundadır. Her iki pistte beton olarak inşa edilmiştir. Bu yağmurlu havalarda uçakların çok rahat bir şekilde piste iniş yapmasını sağlar.

İki adet uçak pisti bulunan Münih Havalimanı, bunları 08R/26L ve de 08L/26R olarak isimlendirmiştir. Ayrıca bir de helikopter pisti bulunan Münih Havalimanı, yıllık yaklaşık olarak 395 bin yolcu uçağının iniş kalkış yaptığı bir hava meydanıdır. Münih şehrine ulaşmak istiyorsanız ve de havayolu tercih edecekseniz Münih Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Türkiye üzerinden Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air gibi şirketler bölgeye tarifeli seferler düzenlemektedirler. Ayrıca Lufthansa ile de Münih Havalimanı’na ulaşmanız İstanbul üzerinden mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku