Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Almanya

0 956

almanya

Komşuları
Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Fransa, İsviçre ve Avusturya ile komşudur.

Yeryüzü Şekilleri
– Almanya yer şekilleri bakımından üç bölüme ayrılır.
– Kuzey Almanya ovaları, birçok buzul gölünün de bulunduğu, buzul hareketlerinden etkilenmiş ovalardan oluşur. Ova “Börde” adı verilen löslü topraklardan oluşmuştur. Burası verimli tarım alanlarıdır.
– Orta Dağ Bölgesi; volkanik dağlardan oluşur, yükseltisi 1000 m’yi aşmayan bu dağlık alan Ren, Weser ve Elbe nehirleri tarafından parçalanmıştır. Burası yer yer ormanlar ve tarıma elverişli havzalarla kaplıdır.
– Bavyera Alpleri ve Bavyera platosu ise buzul şekillerinin de bulunduğu ülkenin güneyinde yer alan dağlık ve yüksek bir bölümdür. Tuna Nehri bu bölümden kaynağını alır.

İklim ve Bitki Örtüsü
– Almanya’da karasal iklim ve okyanusal iklim görülür.
– Ülkenin 1/3’ü ormanlarla kaplı olup daha çok kozalaklı ağaçlar türündedir.

Nüfus ve Yerleşme
– Nüfus artış hızı çok düşüktür. Bu yüzden ülkede göçmenler oldukça büyük bir nüfusu oluştururken nüfus daha çok Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt, Essen, Dortmund, Stuttgart, Bremen gibi büyük şehirlerde oturur.

Yeraltı Kaynakları
– Taş kömürü ve linyit bakımından kendine yeten Almanya, petrol, doğalgaz ve birçok önemli madeni satın alır.
– Avrupa’nın en büyük taşkömürü havzası buradadır.

Tarım ve Hayvancılık
– Tarımda modern yöntemleri kullanır. Patates, tahıl, şeker pancarı ve üzüm yetiştirir. Patates üretim miktarı bakımından dünyada ilk sıralarda yer alır. Hayvancılıkta modern yöntemler kullanılır.
– Dünyanın en büyük demir-çelik üreticisidir. Ağır sanayisi en gelişmiş ülkelerdendir. Bunun yanında otomotiv, petro-kimya, kağıt, gemi yapımı, dokuma, optik gibi sanayi kollarında da ileridir.

Ulaşım ve Ticaret
– Ulaşım ağı ve ticareti çok gelişmiştir. ABD’den sonra dünyanın en gelişmiş ülkesidir. Dış ticaret fazlası olan ülke Türkiye’nin dış ticaretinde birinci sıradadır.
– Tıbbi malzeme, makineler, demir-çelik, otomobil, gemi, silah, elektronik eşya vb satar. Petrol, gıda maddesi ve çeşitli hammaddeleri alır.

Türkiye ile İlişkileri
Türkiye ile ilişkisi Osmanlı’dan günümüze canlılığını korumuştur. 1960 sonrası ülkeye çalışmak üzere birçok vatandaşımız gitmiştir. Şu anda yaklaşık 2 milyon Türk Almanya’da yaşamaktadır. Bu Türklerden birçoğu işveren konumuna geçmiştir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.