Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Galler’in Başkenti Cardiff

0 381

Galler'in Başkenti CardiffCardiff,

Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Galler’in sınırları dahilinde yer alan bir kenttir. Söz konusu bu kent, ülkenin birçok anlamda merkezi olarak kabul edilir. Sadece Galler için önemli olmayan şehir, Birleşik Krallık içinde de son derece hatırı sayılır bir yere sahiptir. Galler de tıpkı İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda gibi Birleşik Krallık’ın resmi olarak bir parçasıdır. Bu da Galler’e egemenlik bağlamında çeşitli sınırlamaları da beraberinde getirmiştir. Uluslararası arenada temsil yetkisini kendi rızasıyla Birleşik Krallık’ın kullanımına terk eden Galler, bu anlamda içişlerinde her ne kadar serbest olsa da dışişlerinde bağımsızlığını kaybetmiş ve de Birleşik Krallık’ın egemenliği altında yer almıştır. Bu güzel ülkenin en büyük ve de en önemli şehri, şüphesiz ki ülkeye içişlerinde açık bir merkezlik görevi gören Cardiff’dir. Cardiff, bu anlamda ülkenin en büyük şehri ve de siyasi merkezi kabul edilir. Şehir, diğer birçok Galler şehrine nazaran daha gelişmiş ve de daha fazla nüfusa sahiptir. Başka bir ifadeyle Galler’in en sanayileşmiş şehri olan Cardiff bu bağlamda ülkeye iktisadi açıdan da çok büyük bir katkı sunar. Cardiff, aslında sadece Galler için önemli olmayıp Birleşik Krallık için de oldukça kıymetli bir kenttir.

Galler'in Başkenti CardiffBirleşik Krallık’ta yer alan bütün şehirleri nazara aldığımızda Cardiff ilk 10 içinde yer alarak dikkat çeker. Bu da doğal olarak şehre olan ilginin son derece artmasına sebebiyet verir. Ülke içinde birçok kurum ve de kuruluşun merkezinin bulunduğu bu şehir, Birleşik Krallık’ın da birçok önemli merkezini sınırları dahilinde ağırlar. Oldukça etkileyici bir mimariye de sahip olan Cardiff, bu anlamda ülkenin iktisadi, siyasi ve de kültürel anlamda başkentidir. Ülkeye gelen ziyaretçilerin neredeyse yüzde 75’lik bir kısmı öncelikle Cardiff şehrine ulaşır. Bu da doğal olarak şehirde var olan ziyaretçi ve de insan trafiğine çok olumlu bir katkı sunar.

Şehir nüfus olarak ele alındığında son derece butik bir yer olarak karşımıza çıksa da şehre gelen ziyaretçi sayısı hesaba katıldığında şaşırmamak mümkün değildir. National Ghegraphic’in alternatif turizm destinasyonları arasında gösterilen bu şehir, her yıl ortalama 20 milyonluk bir turist kafilesine ev sahipliği yapar. Son derece tarihi olması bölgeye olan ilginin de doğal olarak artmasına sebebiyet verir. Gerek Birleşik Krallık’ın gerekse de Galler’in güney hattında yer alan Cardiff, bu anlamda Atlantik Okyanusu’na da kıyısı bulunan bir kenttir.

Galler'in Başkenti CardiffÜlkenin en yeni yerleşim yerleri arasında sayılmasa da en yeni şehir statüsü kazanan yerleri arasında bulunur. Bu anlamda Cardiff, resmi olarak 1905 yılında şehir statüsü almış ve de bu da bölge de yer alan diğer şehirlerden kendisini ayrıştırmasına önemli bir katkı sunmuştur. Cardiff’in nüfusunu ele alacak olursak, kendisini ziyarete gelen nüfusun neredeyse 20’de 1’i kadardır. 1,1 milyonluk bir nüfusa sahip olan Cardiff, bu anlamda Galler’in en kalabalık şehri olarak dikkat çeker.

Cardiff‘e ulaşmak Birleşik Krallık’a ulaşmak anlamına geldiğinden aslında son derece basittir. Türkiye üzerinden bölgeye tarifeli sefer düzenleyen birçok havayolu şirketi bulabilirsiniz. Bu anlamda aktarmalı ya da doğrudan uçak sizin tercihine kalır. Ortalama seyahat süresi 4 saat 20dk kadardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku