Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Almanya’nın Eski Başkenti; Bonn

0 1.537

Almanya'nın Eski Başkenti; BonnBonn,

Orta Avrupa ülkelerinden ve de aynı zamanda Avrupa Birliği’nin kurucularından olan Almanya‘nın sınırları dahilinde yer alan bir kenttir. Bu kent, gerek günümüz gerekse de tarihte Almanya’nın en önemli şehirlerinin başında yer almış ve de almaktadır. Almanya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu şehir, ülkenin batısında yer alır. Hollanda ve de Belçika gibi Almanya’nın sınır komşusu olduğu ülkelere de oldukça yakın bir lokasyonda yer alan Bonn, bu anlamda stratejik bir öneme de sahiptir.

Almanya’nın federal çatısı altında yer alan on altı eyaletinden biri olan Kuzey Rhine-Westphalia’ya bağlı olan bu şehir, bir diğer güzide Alman şehri olan Köln’e de oldukça yakındır. Bu iki şehir arasındaki uzaklık sadece 25km’dir. Bu da iki şehrin ortaklaşa hareket etmesine de yardımcı olmaktır.

Almanya'nın Eski Başkenti; BonnGerek Köln gerekse de Bonn son derece önemli şehirlerdir ve de bu iki şehir birbirlerine çok yakın olduğundan ortaklaşa olarak aynı hava meydanını kullanırlar. Bu hava meydanının adı Köln – Bonn Havalimanı’dır. Bu da şehre ulaşmak isteyen kişilerin bu hava meydanını kullanmasını sağlar. Almanya’nın en yoğun nüfusa sahip eyaletlerinden biri Kuzey Rhine-Westphalia’ya bağlı olan Bonn, yaklaşık olarak 300 binlik bir nüfusa sahiptir.

Ancak bu nüfusa sadece şehrin yasal sınırları olarak kabul edilen şehir merkezini kapsar. Bu anlamda şehrin aslında gerçek nüfusunun çok daha fazla olduğunu da söyleyebiliriz. Öyle ki, Bonn’un da dahil olduğu Rhine-Ruhr bölgesi aşağı yukarı 11 milyon insana ev sahipliği yapar. Almanya’nın tarihi boyunca önem atfettiği bu topraklar, halen de çok kıymetlidir. Siyasi ve de eğitim anlamında önemli lokasyonlardan olan Bonn sahip olduğu Bonn Üniversitesi ile dünya eğitim sıralamasında ilk 100 içinde yer alan saygın şehirlerdendir. II. Dünya Savaşı sırasında Berlin’in Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarafından işgali sonrasında şehre ve de civar bölgeleri kaybeden Almanya, başkentini de kaybetmiştir. 1990 yılına dek Doğu Almanya’ya dönüşen Almanya’nın doğu hattı, Berlin Duvarı’nın yıkılması sonucu tekrardan Almanya’ya ait olmuştur.

Almanya'nın Eski Başkenti; BonnDoğu Almanya

ya da başka bir ifade ile Demoktratik Almanya Cumhuriyeti ile başkentini Berlin’den Bonn’a taşıyan Almanya, Doğu Almanya’nın tekrardan kendisine katılışı ile başkenti Berlin’e taşımıştır. 1949 ile 1990 yılları arasında Almanya’ya başkentlik görevini üstlenmiş olan Bonn şehri, bu anlamda oldukça popüler bir kent haline gelmiştir. Başkentlik döneminde Federal Almanya Cumhuriyeti’ne merkezlik eden bu kent, ülkenin siyasi merkezi olmayı başarmıştır.

Ancak ilerleyen yıllarda şehir başkentlik unvanını da kaybedince eski popülaritesi de kısmen azalmıştır. Yine de şehir, Almanya’nın önemli kurum ve kuruluşlarına ev sahipliği yapar. Bu kurum ve kuruluşlar arasında Deutsche Post, DHL, Deutsche Telekom ve DAX bulunur. Şehir ayrıca Birleşmiş Milletler’e ait enstitüleri de barındırır. Bonn şehrine ulaşmak istiyorsanız bu durumda yapmanız gereken son derece basittir. Köln – Bonn Havalimanı‘na uçmanız yeterli olacaktır. Bu anlamda bölgeye tarifeli sefer düzenleyen yerli ve de yabancı birçok havayolu şirketi bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku