Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Almata Nasıl Bir Şehirdir?

0 152

Almata, Orta Asya ülkelerinden Kazakistan‘da bulunan bir şehirdir. Şehir, ülkenin en önemli ve en popüler şehirleri arasında yer alır. Uzun yıllar boyunca Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası olmuş olan Kazakistan’ın stratejik yerlerinden biri olan Almata, Ruslar için de her dönem son derece önemli kabul edilebilecek bir yerde olmuştur. 1990’lı yıllarla beraber yıkılan Sovyetler Birliği, kendinden bağımsızlıklarını isteyen ülkelerle yürüttüğü savaşı kaybetmiş ve birçok devlet Sovyetlerle bağını koparıp bağımsızlığını ilan etmiştir. Kazakistan bu ülkeler arasında en öne gelenlerindendir. Bölgenin en önemli ülkeleri arasında yer alan Kazakistan, ülke toprakları içinde çok stratejik yerleşim yerlerine sahiptir. Bunlar arasında Almata da bulunur. Şehir ülkenin en önemli yerleşim yeri olarak lanse edilir; bunun en önemli nedenlerinden biri şehrin sahip olduğu imkanlardır. Son derece modern bir şehir olan Almata, sınırları dahilinde 2,5 milyona yakın insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Ülkenin güney doğusunda bulunan Almata, Kazaklar için son derece stratejik bir önemi haizdir. Şehrin altında son derece elverişli doğal zenginlikler bulunur. Bu da şehre ayrı bir ekonomik güç sağlar.

KazAlmata Nasıl Bir Şehirdir?akistan nüfusunun yüzde 10’luk kısmı Almata sınırları dahilinde ikamet eder. Ülkenin bir dönem başkenti olma özelliğini de haiz olan Almata, bu anlamda bir süre için ülkenin gerek siyasi gerekse de iktisadi olarak başkenti konumundaydı. Sovyetler Birliği ve parçalanma sonrasında 1929 ile 1997 yılları arasında Kazak devletinin başkentliğini yapmış olan şehir, günümüzde bu unvanını Astana’ya devretse de yine de geçmişten gelen başkentlik özelliği şehrin her noktasında görülmektedir. Sovyetler Birliği döneminde kendisine bağlı devletleri, çeşitli kategorilere ayırmış olan Ruslar, Almata’yı bir sağlık merkezi olarak kabul etmiş ve buraya ciddi yatırımlarda bulunmuşlardır. Şehir başkentlik unvanını 1997 yılında Astana’ya devretse de halen ülkenin en önemli şehri konumundadır. Gerek nüfus gerekse de istihdam alanında Kazakistan’ın lokomotifi olan Almata, bu anlamda ülke için son derece kritik bir rol üstlenir. Türklerin Orta Asya topraklarından geldiği düşünülürse, bu topraklar bir dönem Türklerin cirit attığı topraklar arasında yer alır. Resmi kayıtlara göre Almata ve civarında M.Ö. 9. yüzyıla dek uzanan insan varlığı tespit edilmiştir. Bu da bölgenin en az 3 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bölge 1854 yılında keşfedilmiş bir yerleşim yeridir. Bu tarihten 13 yıl sonra şehir statüsüne geçen Almata, Kazakların tarihi izlerini barındıran en önemli lokasyonlardan biri haline gelmiştir. Almata, çok modern bir şehir olup, Türk müteahhitlerin birçok çalışmasının görülebileceği örnek Asya şehirleri arasında yer alır. Bölgeye Türkiye üzerinden aktarmasız olarak ulaşmanız mümkündür. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Almata tarifeli seferleri bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku