Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ana Ivanovic Kimdir?

0 366

1419843112-ana_ivanovic7Ana Ivanovic, 6 Kasım 1987 tarihinde, Yugoslavya’nın Belgrad şehrinde dünyaya gelmiştir. Yugoslavya’nın dağılmasıyla beraber Sırp pasaportu taşımaya başlayan Ivanovic, Sırbistan adına mücadele etmeye başlamıştır. 2003 yılında profesyonel olan Sırp raket bu tarihten sonra 2008 yılında dünya 1 numarasına kadar yükselmeyi başarsa da şu anda 6. sırada yer almaktadır. Ivanovic’in tenise olan ilgisi, Monica Seles’i izlemesiyle başlamış ve bunun üzerine tenis oynamak istemiştir. Dönemin savaş altında olan Yugoslavya topraklarında ciddi sorunlarla karşılaşan Sırp raket antrenmanlarını henüz 15 yaşında iken terk edilmiş bir yüzme havuzunda gerçekleştirmiştir.

2003 yılında profesyonel olduktan sonra kariyeri boyunca sadece 15 kez turnuva kazanma başarısı gösterebilen Sırp raket 1 kez de Grand Slam turnuvası kazanma başarısı göstermiştir. Büyük gelecek vadeden bayan tenisçilerden biri olarak kabul edilmiş olan Ivanovic kendisinden beklenilen patlamayı bir türlü yapamamıştır. 2014 yılı sonunda kariyeri boyunca 11 yılda toplam 13 milyon $’lık bir gelir elde eden Ivanovic, bu alanda rakiplerinin oldukça gerisinde kalmıştır. Ancak yine de Ivanovic, dünya tenis tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 30 bayan tenisçisi arasında gösterilerek onur verici bir dereceye ulaşmıştır.

ana-ivanovic-displays-her-long-legs-in-shorts-out-in-mallorca-spain-july-2014_1Ivanovic, ilk ciddi başarısını 2003 yılında profesyonel olduktan yaklaşık olarak 1 yıl sonra 2004 yılında Zürih Açık Tenis Turnuvası’nda elde etmiştir. Bu organizasyonda ikinci tura kadar yükselen Sırp raket dünyaca ünlü Venus Williams’a tie break sonucu yenilerek, Venus Williams’a zor anlar yaşatmayı başarmıştır. Bu turnuvadaki sıçraması herkes tarafından takdirler karşılanan Ivanovic, henüz 18 yaşında iken, Svetlana Kuznetsova, Nadia Petrova, Vera Zvonareva ve Amerlie Mauresmo gibi isimleri devirerek adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Ana Ivanovic, tek bir Grand Slam kazanmış olsa da, Maria Sharapova, Venus Williams, Serana Williams, Dinara Safina, Martina Hingis, Jelena Jankovic, Angnieska Radwanska, Caroline Wozniacki, Petra Kvitova, Simona Halep ve Victoria Azerenka gibi isimleri yenmeyi başarmıştır. Dünyanın neredeyse ilk 30’da yer alan bütün bayan tenisçilerini yenme başarısı gösteren Ana Ivanovic, 2008 yılında Fransa Açık Tenis Turnuvası’nı kazanmış ve ilk büyük ödülüne de kavuşmuştur.

2008’de gelen Fransa Açık şampiyonluğunun ardından yaklaşık 17 Grand Slam turnuvasında çeyrek finalden öteye geçemeyen Sırp raket, Dünya Tenis Klasmanı’nda 65. basamağa kadar gerilemiştir. Daha sonra ciddi bir toparlanma gözlenen İvanovic’te yükselme kaçınılmaz olmuştur. 2014 yılında elde edilen başarılar ve Auckland Açık Tenis Turnuvası’nın kazanılması, kariyerinde bir dönüm noktası olmuş ve eski dünya bir numarası 65’likten 6.’lığa kadar yükselme başarısı göstermiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.