Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Japonya’ya Ulaşım; “All Nippon Airways”

0 476

All Nippon Airways, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya’nın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir havayolu şirketidir. Her ne kadar resmi kayıtlarda All Nippon Airways olarak geçse de havacılık sektöründe çalışanlar bu havayoluna ”ANA” demektedirler. Japonya’nın gelişmiş havacılık sektöründe ciddi bir pazara sahip olan All Nippon Airways, ülkenin Japonya Havayolları olan ”JAL” ile beraber en önde gelen firması konumundadır. Şirket merkezi, başkent Tokyo’da bulunan All Nippon Airways, uçak filosunun büyük bir kısmını da yine Tokyo sınırlarında bulunan Tokyo Narita Uluslararası Havalimanı’nda tutmaktadır. Dünyaca ünlü iki havayolu şirketi bulunan Japonya’nın en büyük havayolu olan All Nippon Airways, ülkenin dünya ile olan bağlantısını kurmaktadır. Diğer bir Japon şirketi olan Japonya Havayolları ”JAL”den çok daha büyük bir firma olan All Nippon Airways, hem domestik hem de uluslararası uçuşlar düzenlemektedir. Japonya’nın en önemli ticari markaları arasında yer alan All Nippon Airways, aynı zamanda da dünya genelinde hatırı sayılır bir popülariteye de sahiptir. Bu popülarite Japon halkının milliyetçiliği ile gerçekleşmiştir.

JJaponya'ya Ulaşım; "All Nippon Airways"aponya İstatistik Kurumu verilerine göre All Nippon Airways, dünyanın en hızlı büyüyen 10 havayolu şirketi arasında bulunmaktadır. Şirketin yıllık büyüme hızı yaklaşık olarak yüzde 8’ler civarındadır ki, bu zaten küresel bir markaya dönüşmüş bir firma için oldukça yüksek bir orandır. Bunun dışında taşınan yolcu sayılarında da çok ciddi bir sıçrama yakalayan All Nippon Airways, uluslar arası yolcu sayısını her geçen yıl daha da artırmaktadır. Özellikle 2010 yılında uluslar arası yolcu sayısında yüzde 25’lik bir yükseliş yaşayan All Nippon Airways, bu sayede kredibilitesini de artırmış ve dünyanın en önde gelen şirketleri arasında kendisine önemli bir yer edinmiştir. Şirketin sahibi olduğu uçak filosu Tokyo Narita Uluslar arası Havalimanı bünyesinde tutulsa da bu filonun tamamı için geçerli değildir. Domestik seferler de düzenleyen All Nippon Airways, başta diğer bir Tokyo hava meydanı olan Osaka da dahil olmak üzere 3-4 farklı havalimanında uçak bulundurmaktadır. Bir havayolu ittifakı olan Star Alliance da resmi olarak tam üye olan All Nippon Airways, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok noktasına aktarmalı ortak uçuş gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede destinasyon sayısını da ciddi anlamda artırabilen All Nippon Airways, Uzakdoğu pazarının en gözde şirketlerinden biri haline gelmeyi başarmıştır.

Japonya’nın en büyük havayolu şirketi olan All Nippon Airways; Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya ve Okyanusya’da bulunan ülkelere tarifeli seferler düzenlemektedir. Bu anlamda 89 farklı destinasyona tarifeli uçuş düzenleyen All Nippon Airways, Japonya’yı dünya ile bağlamaktadır. Filosunda 219 adet ticari yolcu jeti bulunan şirket, daha da büyümeyi planlamaktadır. Bunun üzerine yeni uçak siparişleri de şirket gündemindedir. Dünyanın en önde gelen firmaları arasında yer alan All Nippon Airways, şirket bünyesinde yaklaşık 20 bin kişiyi istihdam etmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku