Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cakarta Nasıl Bir Şehirdir?

0 380

Cakarta, Uzakdoğu ülkelerinden Endonezya‘nın en tanınmış şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Ülkenin kuzeybatısında bulunan Cakarta, dünyaca ünlü Java adasının kuzeybatısında yer alır. Ülkenin en önde gelen şehri olan Cakarta, sahip olduğu nüfus ile de ülkenin lokomotifi konumundadır. Asya ülkeleri arasında en popüler 10 şehir arasında kabul edilen Cakarta, bu anlamda düzenli bir turist trafiğine de sahip olmasıyla meşhurdur. Şehir merkezinde yerleşik nüfus sayısı yaklaşık olarak 10 milyon civarındadır. Ancak şehrin yasal sınırları dahilinde kabul edilen bölgeler de nazara alınacak olursa bu rakam 3 katına çıkmaktadır. Bu anlamda yaklaşık olarak 30 milyon kişiye ev sahipliği yapan Cakarta, ülkenin en önemli yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en kalabalık 5 şehrinden biri olan Cakarta, ülkenin turizm, ekonomi, sanayi ve kültür alanında başkenti olarak da kabul edilir. Deniz seviyesinden 8m yükseklik ortalamasına sahip olan şehir, aynı zamanda da yaz turizmine oldukça uygundur. Özellikle Asya’da bulunan diğer ülkelerden Cakarta’ya ciddi bir turist akımı vardır.

Cakarta Nasıl Bir Şehirdir?Yerli ve Asyalı turistlerin haricinde bölgeye hatırı sayılır oranda Avrupalı ve Amerikalı gezgin de uğramaktadır. Cakarta, bölge açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Alfa Küresel Şehirler listesinde de yer almış olan Cakarta, çok yüksek oranda bir büyüme hızına da sahiptir. Bu anlamda kendisiyle doğrudan rekabette olan Malezya‘nın en önde gelen şehri ve aynı zamanda da başkenti olan Kuala Lumpur’dan daha hızlı bir büyüme istatistiğine sahiptir. Ülkenin ekonomik anlamda lokomotifi olan Cakarta, 350 milyar dolarlık işlem hacmiyle dünyanın birçok önemli şehrini de geride bırakmıştır. Ekonomik ve siyasi anlamda en gelişmiş 200 şehir arasında 34’üncü sırada bulunan Cakarta, Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Örgütü’nün araştırmasına göre, gelecek yıllarda ilk 20 içersinde yer alacak bir ivmeye sahiptir.

Şehrin ekonomisi temel olarak, hizmet, bankacılık, ticaret, finans ve üretime dayanmaktadır. Ayrıca en önemli endüstriler arasında, elektronik, kimya, otomotiv, makine sanayi ve biyomedikal gelmektedir. Cakarta’nın büyüme hızı yıllık bazda yüzde 7’ler civarındadır ki bu başkenti olduğu Endonezya’dan da daha hızlı büyüdüğünü göstermektedir. Ayrıca hükümetin attığı son adımlar doğrultusunda bölgede ciddi oranda eğitim kalitesi artırılmıştır. Bölgede yaşayan 50 yaşın altındaki herkes neredeyse anadil seviyesinde İngilizce diline hakimdir. Ayrıca bölgede çok sayıda uluslararası diploma geçerliliğine sahip üniversiteler de bulunmaktadır. İslam dininin yanı sıra Hıristiyan dinine mensup kişilere özel eğitim kurumları da tesis edilmiştir. Ancak bölgede yaşayan halkın çoğunluğunun Müslüman olması bu alanda daha da ağırlıklı bir eğitimin sunulmasını gündeme getirmiştir.

Bölge turist çektiğinden oldukça büyük bir havalimanı da vardır. Bu havalimanı bölgenin en işlek 10 havalimanı arasında kabul edilir. Ayrıca, Cakarta’ya tarifeli uçuş düzenleyen birçok ünlü havayolu şirketi de vardır. Türk Hava Yolları, British Airways, Lufthansa, American Airlines, KLM ve Air France bunlardan sadece birkaçıdır.

Kaynakça:
Asian Cities 2017

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.