Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ankara Keçisi

0 273

Ankara’ya has bir keçi türüdür. Bu yüzden genelde Ankara Keçisi olarak dile getirilir ya da Tiftik Keçisi de denilir.

Ankara Keçisi, günümüzden 800 yıl kadar önce, Orta Asya’dan göç eden Türkler tarafından İç Anadolu’ya getirilmiş ve buraya uyum sağlamıştır.

6055_6059

Ankara Keçisi, Ankara’nın neredeyse tüm ilçelerinde yetiştirilir. Ülkemiz haricinde; ABD, Rusya, Brezilya gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Ankara şartlarına uyum sağlayan bu keçi türü, Ankara çevresinde bulunan Eskişehir, Çorum ve Kırşehir gibi illerin bazı ilçelerinde de yetiştirilmektedir.

Ankara Keçisinin sayısı günümüzde oldukça azalmaya başlamıştır. Bunun nedeni, keçinin tiftiğinin ve derisinin bazı sektörlerde kullanılmasıdır. Örneğin tiftiği tekstilde kullanıldığı gibi, peruk ve oyuncak yapımında da kullanılır.

Bu keçinin ağırlığı 30 – 50 kg aralıklarında görülür. Bir Ankara Keçisi’nin erkek cinsinden, yani tekeden ortalama olarak 6 kg tiftik elde edilir. Dişilerde ise bu oran 3 kg’ye kadar düşer.

Ankara Keçileri’nde sakal ve boynuz belirgin olarak gözlemlenir. Genel olarak beyaz renklerde görülür. Bu keçilerde süt verimi yok denilecek kadar azdır. Ürettikleri süt sadece yavrularına yeter ve bu yüzden sağılmazlar. Bunun yanı sıra bu keçilerin etleri çok lezzetlidir. Etin kokusu yok denelicek kadar azdır. Ancak bu keçiler boyut olarak küçük olduğu için fazla et çıkmaz. Derilerinden, ayakkabı ve çanta elde edilir.

Kaynakça:
www.bilgiufku.com

Yazar:Efendi Doğan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.