Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saraybosna Nasıl Bir Şehirdir?

0 377

Saraybosna, Balkan ülkelerinden Bosna Hersek‘in en önemli şehirlerinden biridir. Ayrıca Saraybosna, ülkenin en popüler şehri olmakla beraber başkentidir de. Bu da şehrin ülke açısından son derece önemli bir lokasyona dönüşmesine yetmiştir. Bölgenin en değerli toprakları arasında yer alan Saraybosna, Bosna savaşında da son derece önemli bir rol oynamıştır. Uzun yıllar boyunca Yugoslavya’nın bir parçası olan Bosna Hersek’le beraber Yugoslavya sınırları dahilinde kalan Saraybosna, her dönem Yugoslavlar tarafından ikinci plana bırakılmıştır. Tipik bir Müslüman şehri olan Saraybosna, Bosna Hersek halkı için ülkenin ticari bir markası olarak kabul edilmektedir. Ülkenin ticaret merkezi dolayısıyla ekonomik merkezi olarak kabul edilen Saraybosna, bu anlamda Bosna Hersek için son derece önemlidir. Ülke sınırları dahilinde yer alan şehirler arasında en gelişmiş ve en moderni olan Saraybosna, merkez olarak adlandırılan ilçelerinde yaklaşık olarak 276 bin insana yerleşik olarak ev sahipliği yapmaktadır. Bunun haricinde Saraybosna Kantonu ve Doğu Saraybosna bölgeleri de hesaba katılacak olursa nüfus sayısı 650 bin civarına çıkmaktadır.

ŞSaraybosna Nasıl Bir Şehirdir?ehrin yasal sınırları olarak kabul edilen bölgeler de hesaba katıldığında nüfusu 650 bine ulaşan Saraybosna, ülkenin en kalabalık şehri konumundadır. Şehir aynı zamanda da ülkede yer alan eğitim kurumlarının en iyilerini bünyesinde barındırmaktadır. Şehir tam olarak Dinaric Alpleri çevresinde kurulmuştur. Ayrıca şehirden Miljacka Nehri de geçmektedir. Bu da Saraybosna’yı Balkanların en gözde şehirlerinden birine dönüştürmüştür. Avrupa Birliği’ne üye olma ihtimali de bulunan Bosna Hersek, son yıllarda şehirleri bakımında ciddi bir atılım içindedir ve altyapı çalışması yürütmektedir. Bunların dışında Saraybosna’da da ciddi anlamda çalışmalar yürütüldüğünü söylemeliyiz. Özellikle Türk müteahhitler şehri adeta baştan sona tekrardan inşa etmektedir. Zaten Yugoslavya’nın parçalanması esnasında bölgede cereyan eden Bosna Savaşı sırasında adeta harabeye uğrayan Saraybosna, son aradan geçen 20 yıldan uzun sürede tekrardan inşa edilmiş ve bazı özel yapılar hariç savaşın izleri tamamen silinmiştir. Burada bazı özel yapılar bilerek yıkık bırakılmıştır. Bunun nedeni, söz konusu savaşta Sırp ve Hırvatların yaptıklarının Bosnalılar tarafından unutulmamasıdır.

Bosna Hersek sınırları ve Balkanlar hesaba katılacak olursa bölgenin en önde gelen şehirleri arasında yer alan Saraybosna, son zamanlarda da turistik bir şehir hüviyetine bürünmüştür. Özellikle de Türk turistler bölgenin kendilerinden vize istememesi ve aynı zamanda da çok makul fiyatlara sahip olması sebebiyle çokça ziyaret gerçekleştirdiği destinasyonlar arasında yer almaktadır. Saraybosna, bizzat Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulmuş bir şehirdir. Bu da bölgede 1461 yılı itibariyle başlayan bir Türk tarihinin varlığı anlamına gelmektedir. Saraybosna, ”Balkanların ve Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak anılmaktadır. Şehirde bir adet uluslar arası hava meydanı da bulunmaktadır. Bu anlamda Saraybosna’ya Türk Hava Yolları’nı tercih ederek ulaşmanız mümkündür. Bunun haricinde düşük maliyetli havayolu şirketleri de Saraybosna’ya tarifeli seferler düzenlemektedirler. Bunlar arasında Pegasus da bulunmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku