Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cennetten Bir Köşe; “Mallorca”

0 448

Mallorca, Avrupa Birliği’ne 1986 yılında resmi olarak tam üye olan İspanya’ya bağlı bir adadır. Dünyanın en popüler adalarından biri olan Mallorca, İspanya’nın en ünlü turizm beldeleri arasında kabul edilmektedir. Konum olarak İspanya’nın Akdeniz açıklarında yer alan Mallorca, bölgenin en çok rağbet gören destinasyonları arasında yer almaktadır. Coğrafi olarak bir Akdeniz adası olan Mallorca, İspanya’ya bağlı bütün adalar toplulukları arasında en ihtişamlı ve en çok nüfusa sahip olanı olarak da karşımıza çıkmaktadır. İspanya’nın dünyaca ünlü Balearic Adaları arasında en meşhuru olan Mallorca, diğer 4 adadan oldukça farklı bir özelliğe sahiptir. Bunun nedeni, Balearic Adaları’nı oluşturan 5 ada arasında en zengin olan kişiler Mallorca adasını seçmektedir. Hukuki olarak İspanya’nın bir parçası olan ve burada yaşayanlara verilen İspanyol pasaportları ile bölgenin tek hakimi olan İspanyollar, uzun yıllar süren bir egemenliği halen sürdürmektedirler. Ancak her ne kadar İspanya topraklarına bağlı olsa da Mallorca, özerk bir özelliğe sahiptir. Bu anlamda ada sadece dış işlerinde İspanya’ya bağlıdır.

Cennetten Bir Köşe; "Mallorca"ş ilişkilerde herhangi bir uluslar arası kimliğe sahip olmayan Mallorca, bölgenin en popüler yeri olarak kabul edilmekte ve aynı zamanda da Balearic Adaları arasında en fazla nüfusa sahip olan ada olarak da dikkati çekmektedir. Balearic Adaları, 1983 yılından beri, özerk bir konumdadır ve sadece uluslar arası sözleşme akdetme yetkisi bulunmamaktadır. Bu anlamda bu ada toplulukları arasında en büyük ve en çok yerleşime sahip olanı Mallorca’dır. Mallorca adasında yaklaşık olarak 900 bin kişi ikamet etmektedir. Adanın başkenti, Palma’dır. Her ne kadar turizm olanında gelişmiş ve plajlarıyla ünlü olsa da Mallorca, bir kısmı dağ silsilesi üzerine kurulmuştur. Adanın en yüksek noktası 1,445 metre olarak karşımıza çıkan Puig Major’dur. Başta Avrupalı turistler olmak üzere dünyanın her noktasından çok sayıda turist çeken Mallorca, özellikle Almanların adeta ikinci vatanı konumundadır. Dünyanın en zengin Almanları Mallorca’da hemen hemen bir mülk sahibidir. Bunda Mallorca’nın İspanya’nın bir parçası olması ve Avrupa Birliği müktesebatlarının da burada geçerli olması çok önemli bir rol oynamıştır.

Son derece aktif bir turist potansiyeline sahip olan Mallorca, yerleşik olarak yaşayanları hesaba katarsak çok ciddi bir insan trafiğine sahiptir. Bölgeye denizyolu ile ulaşım her dönem için mümkündür. Bu bölgeye İspanya’nın önemli şehirlerinden gemiler ve feribotlar tarifeli seferler düzenlemektedir. Bunun haricinde bölgeye ayrıca havayolu ile de ulaşmak mümkün kılınmıştır. Bu anlamda Mallorca’ya devasa bir havalimanı inşa edilmiş ve bu havalimanı 5 milyondan daha fazla yolcuya hizmet vererek de oldukça önemli bir iş yapmaktadır. Mallorca, Avrupa’nın en pahalı toprakları arasında yer alır ve metrekare fiyatı yaklaşık olarak 15 bin Euro’dan başlar ki bu Avrupa toprakları ortalamasının çok üzerindedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku