Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Iberia Nasıl Bir Havayolu Firmasıdır?

0 623

Iberia ya da resmi adıyla ”Iberia Lineas Aereas de Espana” Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın ulusal bayrak taşıyıcısıdır. Ülkenin ulusal havayolu şirketi olan Iberia, İspanya’nın en önemli markalarından biridir. 1927 yılında İspanya’nın başkenti Madrid’de kurulmuş olan Iberia, aynı zamanda da şehrin en büyük havalimanı olan Madrid Barajas Uluslar arası Havalimanı’nı da kendisine ana hub olarak seçmiştir. 28 Haziran 1927 yılında kurulmuş olan Iberia, Iber yarımadasının en önde gelen havayolu şirketidir. Bölgedeki uçuşların çok büyük bir yüzdesini gerçekleştiren Iberia, aynı zamanda da bir havayolu ittifakı olan ”Oneworld”ün de üyesi konumundadır. İspanya’nın dünyaya açılan kapısı olan Iberia, ülke uçuş trafiğinin çok büyük bir bölümünü bünyesinde bulundurduğu diğer şirketlerle beraber sağlamaktadır. Bu anlamda Iberia, ayrıca Iberia Regional, Iberia Express, Iberia Cargo’nun da hukuki sahibidir. Iberia Şirketler Gurubu’nun merkezi Madrid’in Ciudad Lineal ilçesinde yer almaktadır.

İIberia Nasıl Bir Havayolu Firmasıdır?spanya’yı Avrupa ve Amerika’ya bağlayan Iberia, başta İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Brezilya, Peru, Arjantin, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada başta olmak üzere birçok ülkeye tarifeli seferler düzenlemektedir. Sadece Iberia adı altında 89 adet uçuş destinasyonu bulunan havayolu şirketi, filosunda da 79 adet yolcu uçağı bulundurmaktadır. Şirket sloganı ”… ve yarını hayal edebilir misin?” olan Iberia, Antonio Vazquez başkanlığında olup CEO’luğunu ise Luis Gallego yapmaktadır. Şirket son zamanlarda ciddi atılımlar içine girmektedir. Öyle ki, dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan British Airways’le 8 Nisan 2010 tarihinde bir ortaklık anlaşması imzalanmıştır. Yapılan bu anlaşma her iki şirketin hissedarları tarafından 29 Kasım 2010 tarihinde onaylanmıştır. Yapılan bu anlaşması sonrasında kurulan yeni şirketin adı; International Airlines Group adını almıştır. Buna rağmen anlaşma hükümleri uyarınca her iki havayolu da kendi markaları altında hizmet vermeye devam edecek ancak oluşturulan ortak kasa şirketin finansal işleriyle alakalı hizmet verecektir.

Her ne kadar Avrupa’nın önde gelen havayolu şirketleri arasında da kabul edilse Iberia, günümüze dek 37 farklı uçak kazasına karışmıştır. Bu kazalar arasında çok ciddi ölümlü kazalar da olmakla beraber hafif çapta zararın yaşandığı kazalar da bulunmaktadır. Iberia, bünyesinde 79 adet uçak bulunmaktadır. Bünyesinde Airbus ürünü; 16 adet A319, 14 adet A320, 13 adet A321, 12 adet A330 ve 17 adet de A340 serisi bulunduran Iberia yine Airbus’tan 16 adet A350 ve 20 adet A320neo siparişi vermiştir. Elindeki tüm Boeing uçaklarını satan şirket sadece Airbus uçaklarıyla müşterilerine hizmet vermektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku