Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Arsenal FC Nasıl Bir Kulüptür?

0 1.801

Arsenal_FC.svgArsenal FC, İngiltere Premier Ligi’nde mücadele eden Avrupa’nın en tanınmış takımlarından biridir. Kulüp, İngiltere’nin Londra şehrini temsil etmektedir ve şehrin en büyük takımı olma özelliğine sahiptir. Arsenal, İngiltere Premier Ligi’nin gelmiş geçmiş en başarılı 3 takımından biridir. Arsenal Kuzey Londra’yı temsil etmekte ve Chelsea, Tottenham gibi takımlarla aynı şehrin ekipleri olmaları sebebiyle doğrudan rakip konumundadır. Londra şehrinin 3 büyüklerinden biri olan Arsenal, şehrin en başarılı spor kulübüdür.

Arsenal 1886 yılında Woolwich’te kurulmuştur. 1893’de faaliyete başlayan kulüp İngiltere’nin güneyinde kurulan ilk futbol kulübü olma özelliğine de sahiptir. 1913 yılında Arsenal Londra’nın kuzeyine taşınarak maçlarını Highbury’de oynamaya başlamıştır. Oldukça eski bir mimariye sahip olan statta Arsenal em büyük başarılarını elde etmiştir. 1913 yılında taşındığı Highbury’de 93 yıl maçlarını oynayan Arsenal 2006 yılında, Emirates Stadına taşınarak, Highbury’den ayrılmak zorunda kalmıştır.

Arsenal FC Nasıl Bir Kulüptür?

Highbury’de elde edilen sayısız başarılar sonrasında daha modern bir stada ihtiyaç duyulması bu taşınma işlemini zorunlu kılmıştır. 1930’lardaki en büyük başarılar Highbury’de gelmiştir. Bu dönem 5 kez İngiltere Birinci Ligi’ni kazanma başarısı gösteren Arsenal, ayrıca 2 kez de Federasyon Kupası’nı kazanarak, bu alanda oldukça önemli bir başarıya ulaşmış oldu. Bu zaman diliminin ardından ciddi bir düşüşe geçen Arsenal uzun yıllar kupa kazanmaya hasret kalarak, ciddi bir yıkım yaşamıştır.

1970’ler ve 1990’larda tekrar yükselişe geçen Arsenal bu dönemde iki kez duble yapma başarısı göstermiştir. 1970’te UEFA Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Arsenal 1994 yılında da UEFA Kupa Galipler Kupası’nı kazanarak Avrupa bazında iki kupayı müzesine götürmüştür. İngiltere’nin diğer temsilcilerinin kazandıkları Avrupa kupalarına nazaran oldukça az kupa kaldıran Arsenal 2000’yılında UEFA Kupası’nda ve 2006 yılında da UEFA Şampiyonlar Ligi’nde final oynasa da Galatasaray ve Barcelona karşısında sahadan mağlubiyetle ayrılmaktan kurtulamamıştır.

936061_w21996 yılından Arsenal’in başında göreve başlayan Arsene Wenger böylelikle, UEFA organizasyonlarında finaller oynamış olsa da kupaya uzanma başarısı gösterememiştir. Arsenal son Avrupa kupasını, 1994 yılında Danimarka‘nın başkenti Kopenhag’da UEFA Kupa Galipleri Kupası’nı alarak kazanmıştır. Bu tarihten sonra finaller ve yarı finaller görülse de bir daha kupa sevinci yaşanamamıştır.

Arsenal, İngiltere Premier Ligi’ni toplamda 3 kez kazanmıştır. Ancak Premier Lig kurulmadan önceki lig olan Birinci Ligi ise, 10 kez kazanma başarısı göstererek bu ligde FC Liverpool’un ardından en başarılı kulüp olma unvanına sahiptir. Ancak 1991 yılında İngiltere Birinci Ligi, Premier Lig adını altıktan sonra, Arsenal sadece 3 kez mutlu sona ulaşabilmiş ve toplamda İngiltere’nin bir numaralı liglerinde 13 şampiyonluk elde etme başarısı göstermiştir. Elde ettiği 13 lig şampiyonluğunun yanı sıra 11 kez de İngiltere Federasyon Kupası’nda mutlu sona ulaşan Arsenal, ciddi bir başaranın altına Arsene Wenger ile beraber imza atmıştır.

Arsenal, dünyanın en pahalı statlarından birine sahiptir. 2006 yılında taşındığı Emirates’in yaklaşık değerinin 600 milyon pound olduğu tahmin edilmektedir. Dünyanın en zengin kulüplerinden biri olan Arsenal, en çok yıllık gelir elde eden 10 Avrupa kulübünden biridir. Kulübün marka değerinin yaklaşık olarak 1,3 milyar sterlin olduğu sanılmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku