Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Astım Hastaları İçin Polen Tehlikeli midir?

0 202

Sıcak hava daha fazla polen demektir ve polenin alerjik reaksiyonları ve astım olaylarını tetiklemesi çok yaygındır. Amerika Astım ve Alerji Vakfı (AAFA) Başkanı ve CEO’su Kenneth Mendez’e göre, alertjik astım sıklıkla hayatı tehdit edebilen astımdır. Mendez, günümüzde yaklaşık 10 kişinin ABD‘de astımdan öldüğünü bildirmiştir. Bir kişinin alerjik astımı varsa, polen gibi bir alerjen astım krizini tetikleme riski olduğundan dolayı bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.
Alerjik astımdan ölen bir İngiliz gencin ebeveynleri tarafından bu durum karşısında daha fazla ölüm yaşanmasını önlemek için kamuoyunda bir farkındalık yaratma çabası başlatılmıştır. 2017 yılında 16 yaşında bir olan Joe Dale’in, sıcak günde bir parka gittikten sonra şiddetli bir alerjik astım krizinden dolayı hayatını kaybetmiştir. The Independent’e göre, bu kişi bilincini kaybetmiş ve birkaç gün sonra vefat etmiştir. Genç, 5 yaşında astım semptomları yaşamaya başlamış ancak 12 yaşındayken sadece bir astım krizi geçirmiştir. Her sabah ve akşam bir inhalatör almış ve üzerinde sürekli olarak acil bir durumda kullanılmak üzere inhalatör bulunduran bir astım hastasıdır. Parkta hastalandığı gün yine inhalatörünü kullanmasına rağmen daha sonra komaya girerek hayatını kaybetmiştir. Ve bu durum Dale veya ailesinin alerjik astımı olup olmadığını bilmediği net olmayan bir durumdur.

Alerjik Astım

Alerjik astım, dışsal astım olarak da bilinir. Belirtiler şunları içerebilir:
• Hırıltılı
• Öksürme
• Göğüs sıkma
• Hızlı nefes alma
Astım Hastaları İçin Polen Tehlikeli midir?Uzmanlar astımlı çocukların yaklaşık yüzde 80’inin ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 60’ının alerjik astıma sahip olduğunu bildirmiştir. Bir kişinin astım veya alerjik astım olup olmadığını bilmek için doğru tanı önemlidir. Bir doktor, alerjenleri onaylamak için cilt lekesi veya kan testleri yapabilir. Uzmanlara göre astımda doğru bir şekilde teşhis koymak, teste tabi olmak, tetikleyicilerden kaçınmak ve öngörülen astım yönetim planı takip etmek çok önemlidir. Bir astım eylem planı, ne zaman yardım alınacağı, ilaçların ne zaman kullanacağı ve ne zaman acil tıbbi yardım isteyeceği konusunda kişiye rehberlik edebilir. Şayet kişinin bir astım geçmişi varsa, bir alerji astım semptomlarını sıklıkla izler ve yönetimin arttırılması gerekip gerekmediğini görmek için atağın yoğun yaşandığı dönemlerde solunum fonksiyon testleri gibi objektif testler yapabilir.

Ölümcül Bir Reaksiyonun Tetiklenmesi

Astım tetikleyicileri kişiden kişiye değişir. Duman, hava kirliliği, egzersiz, hava durumu ve kokuları veya herhangi bir alerjen durum astım krizine neden olabilir. Astım hava yollarında kronik iltihaptır. Alerjik reaksiyon varsa iltihabı arttırabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir. Herhangi bir alerjinin, maruziyetin yeterince yüksek olması veya astımın kontrol altına alınmaması durumunda ölümcül bir astım krizine neden olabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu, günlük uzun süreli kontrol ilaçları alarak astımı kontrol altında tutmak ve alerjenlere maruz kalmamak veya azaltmaktır.

Polen Koruması

Astım Hastaları İçin Polen Tehlikeli midir?Özellikle polene alerjisi olduğunu bilen kişiler, polen sayısı yüksek olduğunda açık hava etkinliklerini sınırlamalıdır. Polen sayıları çoğu bitkiden sabah 05.00 ile 10.00 arasında en yüksek olabilir ve bu yerde bulunmak alerjileri de etkileyebilir. Genel olarak, polen tetikleyici astım tehdidi, sayımların en yüksek olduğu zirve polen sezonunda daha kötüdür. Ağaç ve bitki polenleri için nisan ve mayıs aylarında, bitki ve kanarya otu gibi bitkilerin ekim ayından ağustos ayına kadar sürmektedir. Polen saldırı tehdidi sabahları daha yüksek olsa da, günün herhangi bir saatinde olabilir. Dışarıdayken, poleni uzak tutmak için güneş gözlüğü ve şapka kullanılmalıdır. Açık havada da çok zaman geçirmek ve evcil hayvanlarla yakın temas sınırlanmalıdır. Dış mekana maruz kalındığında içeriye girildiğinde kıyafetler değiştirmeli ve yıkanmalıdır. Çamaşır kurutma işlemi dışarıda değil bir kurutucuda kurutularak polen riskinden mümkün olduğunca uzak kalınmaya çalışılmalıdır.
Her gün uykudan önce saçları yıkamak ve şampuanlamak polenleri temizleyebilir ve yataktan uzak tutmaya yardımcı olabilir. Yatak çarşafı ve yastık kılıfları haftada bir kez sıcak sabunlu suyla yıkanmalıdır. Ayrıca, polen mevsiminde pencereler kapalı tutulmalıdır. Dışarısı çok sıcaksa, araçlarda ve ofislerde kullanılabilecek astım ve alerjiye uygun onaylı filtreli merkezi klima kullanılmalıdır. Uzmanlara göre bu alınan önlemler, solunan polen alerji miktarını ve belirtilerini azaltır. En önemlisi, polen mevsimi başlamadan önce alerji ilaçları almaya başlanmalıdır ve çoğu alerji ilacı bu şekilde alındığında en iyi sonucu verir. Bu, ilacın vücudun histamin ve semptomlara neden olan diğer kimyasalları salmasını önlemesini sağlar. Bahar alerji mevsiminden önce doktoru görmek önemlidir ve mevsimden önce tedaviye başlayan kişiler daha iyi sonuçlara sahip olabilir.
Polen döneminde astım hastalarındaki şikâyetlerin kişiye uygun yönetilmesi anahtar Astım Hastaları İçin Polen Tehlikeli midir?çözümdür. Ölümcül astım hastası olan hastalık vakaların yaşanmamış, ancak kötü alevlenmeleri olan hastalar görülmüştür. Bu genellikle ilkbahar veya sonbahar mevsiminde veya önemli hayvan maruziyetinden sonra meydana gelmektedir. Bu durumlarda, astımlarını tekrar kontrol altına almak için akut ziyaretler ve bazen oral steroidler gerekebilir.
Astım öyküsü olanlar ve polen alerjisinden mustarip olanlar, yoğun alerji mevsiminde özellikle astımını iyi kontrol altında tutmaları çok önemli bir durumdur. Bu durum doktorla düzenli olarak planlanmış takipler yapılması ve denetleyici ilaçların reçete edildiği anlamına gelmektedir.

Kaynakça:
nationalasthma.org.au
mydr.com.uk
acaai.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.