Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 491

Astım, bireyde nefes alma zorluğu oluşturan ve nöbetler halinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Halk arasında “nefes darlığı” olarak bilinir. Kuru ve krizler halinde ortaya çıkan öksürük, hırıltılı solunum, göğüste tıkanıklık ve sıkışma hissi soluk alıp verirken ıslık sesi, nefes darlığı astım hastalığının belirtileridir.
Birtakım alerjenlere karşı vücudun nefes daralması şeklinde tepki verdiği bilinmektedir. Bu tip astım hastalıklarına “alerjik astım” adı verilmektedir. Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde alerjik nezleyle beraber görülen alerjik astım küçük tedbirlerle kontrol altında tutulabilir.Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kimler Astım Hastalığına Yakalanabilir?

Birtakım çevresel ve genetik faktörler, bireylerin astım hastalığına yakalanmasına sebep olabilir. Ailedeki astım öyküsü, mobilyacılık, kaynakçılık, marangozluk, ilaç ve parfüm üreticiliği, alerjik hassasiyet, bebeklikte geçirilen solunum yolu hastalıkları, hamilelik döneminde annenin sigara kullanması, anne karnında bebeğin yeterli şekilde beslenmemesi astım hastalığının ortaya çıkmasına yol açabilir. Polenler, akarlar, kedi ve köpek gibi hayvanlardan yayılan alerjenler, ev içi mantarları, kirlilik, mikrobik solunum astımı tetikler.Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Astım Teşhisi Nasıl Konur?

Öksürük, hırıltı, göğüs sıkışması, dudaklarda morarma, yürüme zorluğu ve kalp çarpıtışı gibi belirtiler görülüyorsa bir hekime başvurulmalıdır. Astım belirtisi görülen kişiye yapılan fiziki muayene, akciğer grafisi, solunum fonksiyon testleri, kanda alerji tetkikleri onun astım hastalığına yakalanıp yakalanmadığını ortaya çıkartır.Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Astım Hastalığının Tedavisi

Genetik olarak aktarılan astım hastalığı tam olarak tedavi edilemez. Erken teşhis ve yerinde bir tedavi astımın kontrol altında tutulmasını sağlar. Uzun süren tedavide hastanın yapılan alerji testine göre kendisine zarar verebilecek alerjenlerden uzak durması gerekmektedir. Eğer bu astımın azalmasına sebep olmuyorsa ilaçla tedaviye başlanmalıdır. Yeterli egzersiz, açık ve temiz hava, beslenmeye dikkat etmek astım tedavisinde oldukça önemlidir. Astım belirtileri sürekli tekrarlıyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kaynakça:
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/astim/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.