Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Asya ve Afrika Altın Kedileri Nasıl Hayvanlardır?

0 58

 Asya ve Afrika Altın Kedileri Nasıl Hayvanlardır? Güzel Vahşi Kediler

Altın kediler Asya ve Afrika’da yaşayan güzel, orta boy vahşi kedilerdir.  Asya altın kedisi Güneydoğu Asya ormanlarında yaşar. Afrika altın kedisi, Orta ve Batı Afrika’nın yağmur ormanlarında yaşar. Kediler genellikle altın rengindedir, bu da onlara adlarını verir, ancak kızıl, kahverengi, koyu kahverengi, gri ve hatta siyah kürkleri de olabilir. Kürkün genellikle farklı renkte lekeleri ve çizgileri vardır. Her iki tür birbirine çok benzese de, aralarında pek çok fark vardır ve bunlar birbirleriyle yakından ilişkili değildir.
Afrika altın kedileri çok özel hayvanlardır. Hayvanların yaşamları hakkında çok temel bilgilerin ötesinde, çok az şey bilinmektedir.
Asya altın kedileri daha çoktur, ancak bilim adamları Afrika kedileri hakkında daha fazla şey bilmektedir. Bazı Asyalı kediler fotoğraflarının çekilebilecekleri ve çalışabilecekleri yerlerde esaret altında yaşamaktadır.
Ev kedileri gibi, altın kediler de “Felidae” ailesine aittir. Ailenin bir çok türü vardır. Ailenin üyeleri genellikle “kedi” genel adıyla anılır.

Asya Altın Kediler

Asya altın kedisi, Hollanda biyoloğu Coenraad Temminck’den sonra Temminck’in kedisi olarak bilinmektedir. Hayvanı batılı bilim adamlarına tanımlayan ilk kişidir. Hayvan iki bilimsel isimle anılır: Pardofelis temminckii ve Catopuma temminckii.
Asya altın kedileri, büyük bir ev kedisinden iki ile üç kat daha büyüktür. Kürkleri genellikle altın ya da kızıl-kahverengi olsa da, kabuğun şaşırtıcı bir renk ve desen varyasyon çeşitliliği vardır. Çin’de, bir ocelotunu andıran ağır lekeli bir formu vardır. Bu form Bhutan’da da görülmüştür. Ayrıca gri ve siyah formlar da vardır.
Şimdiye kadar yapılan gözlemlere dayanarak, kedilerin hepsi düz ve lekesiz olsa bile, yüzlerinde beyaz veya krem çizgiler vardır. Birçoğunun boğazlarında ve göğsünde beyaz bir arka planda siyah noktalar ve çizgiler vardır.

Asya ve Afrika Altın Kedileri Nasıl Hayvanlardır?Bir Asya Altın Kedinin Hayatı

Asya altın kedileri vahşi doğada yalnız hayvanlardır. Yaprak döken ve yaprak dökmeyen ormanlar ve tropikal yağmur ormanları gibi çeşitli kuru ve nemli orman türlerinde bulunurlar. Ayrıca çalılar, otlaklar ve hatta açık, kayalık alanlarda da görülmüşlerdir. Genellikle ormanda gizli bir hayat yaşarlar.
Kediler ağaçlara tırmanabilir ancak genellikle toprakta avlanırlar. Kemirgenler, kuşlar, sürüngenler ve küçük geyikler ile beslenirler. Onlar iyi avcılardır ve kendilerinden daha büyük hayvanları yakalayabilirler. Asya altın kedileri, hırıltılar, tıslamalar da dahil olmak üzere çok çeşitli sesler üretebilirler.

Üreme

Asya altın kedileri yavrularını yerde bırakırlar ya da içi boş bir ağaçta bir yuvaya çıkarırlar. Kedilerin üremesi hakkındaki detayların çoğu, esir hayvanlardan elde edilmiştir. Hayvanlar vahşi doğada farklı davranabilirler.
Esaret altında, kediler yılın herhangi bir zamanında ürerler. Dişiler 18 ile 24 aylıkken üretmeye hazırdır. Erkekler yaklaşık iki yaşındayken cinsel olarak olgunlaşırlar. Seksen bir gün civarında bir gebelik döneminden sonra, bir ile üç yavru kedi doğururlar. Ancak genellikle sadece bir yavru doğar. Gençler altı aylıkken sütten kesilir.

Dağıtım

Asya altın kedisi aşağıdaki ülkelerde görülmüştür:
– Çin
– Tibet
– Nepal
– Kuzeydoğu Hindistan
– Butan
– Bangladeş
– Myanmar
– Tayland
– Lao PDR (Laos)
– Vietnam
– Kamboçya
Malezya
Endonezya

Esir HayvanlarAsya ve Afrika Altın Kedileri Nasıl Hayvanlardır?

Altın kedi popülasyonu vahşi doğada olduğundan, Asya kedisini esaret altında tutmanın bir nedeni yavru üretmektir. Ancak, kedilerin üremesi çok zor çünkü birbirlerine karşı çok agresifler. Erkekler ve dişiler tanıştıktan sonra bazı ölümler olmuştur ve bazı ebeveynler yavrularını öldürmüştür.
17 Nisan 2013 tarihinde, bir esir Asya altın kedisi, suni tohumlamadan sonra bir erkek ve dişi yavru doğurdu. Bu süreç daha önce altın kedilerde kullanılmamıştı. Doğum, Munster, Almanya‘daki Allwetter Hayvanat bahçesinde gerçekleşti. Anne erkek yavruya baktı, ama dişiyi görmezden geldiği için bu bebek elle yetiştirildi. Anneler dış mekândayken kardeşlerin içeride birlikte oynamalarına izin verildi. Bu yavruların yaratılmasında ve bakımında elde edilen bilgiler gelecekte çok yararlı olabilir.

Afrika Altın Kedisi

Afrikalı bir altın kedi, büyük bir evcil kedinin iki katı büyüklüğündedir. Asya kedisi gibi, iki bilimsel isim tarafından bilinir. Biri Caracal aurata, diğeri Profelis aurata.
Kedilerin çeşitli renkleri vardır. Genellikle altın veya turuncu-kırmızıdırlar, ancak kırmızı-kahverengi, gri veya siyah da olabilirler. Göbeklerinde koyu lekeler vardır.
Afrika kedileri çoğunlukla gece görünmektedirler, ancak gün boyunca avlandıkları da görülmüştür. Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında yaşar.
Dışkı analizi, kemirgenlerin kedilerin diyetinin ana bileşeni olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca kuşlar, küçük maymunlar ve bir çeşit antilop gibi diğer avları da yakalarlar.
Afrika altın kedinin gebelik dönemi (görünüşte) 73 gün ile 78 gündür. Bir ya da iki bebek doğmaktadır.

Yakalanması Zor Bir Hayvan

Afrika altın kedisinin fotoğraf ve videolarının çoğu Panthera adlı bir kuruluş tarafından elde edilmiştir. Bu organizasyonun amacı dünyanın vahşi kedi nüfuslarını kurtarmaktır. Altın kedilerin geldiği alanlara kamera tuzakları kurulmuştur ve bazı ilginç sonuçlar elde edilmiştir. Tuzak kamera hayvanlara zarar vermez.

Altın Kedilerin Nüfus Durumu

Asya altın kedisi popülasyonu IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) tarafından oluşturulan Kırmızı Listede Tehdit Altında olarak sınıflandırılmıştır. Liste hayvanları yok olma yakınlıklarına göre sınıflandırır. Afrika altın kedisi savunmasız kategoride sınıflandırılır. Durumunun Asya kedisinden daha ciddi olduğu düşünülmektedir. Hayvanlar için doğru bir nüfus sayımı elde etmek zordur, çünkü bunlar genellikle insan varlıklarından kaçınırlar, fakat tüm işaretler sayılarının azaldığını göstermektedir.Asya ve Afrika Altın Kedileri Nasıl Hayvanlardır?
Kedilerin yaşadığı ormanlar, tarıma elverişli topraklar için tahrip edilmekte ve parçalanmaktadır. Bu, diğer birçok hayvan için olduğu gibi, kedilerin nüfus düşüşü için de ana neden olduğu düşünülmektedir.
Asya kedisi, habitat tahribatından ve muhteşem kürkleri için ağır avlanmalardan muzdariplerdir. Geleneksel Çin tıbbında kemikleri değerli oldukları için de bu kedileri avlarlar. Kedi, yasal olarak korunmaktadır, ancak yasa dışı avlanma gerçekleşir. Hem Asya hem de Afrika kedileri bazen tavuk, keçi ve koyun gibi hayvanlara da saldırırlar ve bu sebeple de öldürülürler.

Kaynakça:
owlcation.com/stem/African-and-Asia…

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku