Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

New York’un Simgesi; Empire State Binası

0 358

Empire State Binası, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletine bağlı aynı adlı New York şehrinin Manhattan ilçesinde bulunan bir yapıdır. Yapı New York’un en önemli simgeleri arasında kabul edilir. Özellikle de 2001 saldırıları sonucunda yıkılan İkiz Kuleler’in ardından yapı bulunduğu şehir New York için daha da anlamlı hale gelmiştir. New York’un en turistik caddelerinden biri kabul edilen 50. caddede yer alan yapı, 381 metrelik yüksekliği ile New York’un birçok bölgesinden de görülebilmektedir. Döneminin en uzun yapıları arasında olan Empire State Binası’nın, 1931 yılında yapımına başlanılmış ancak dönemin çok ciddi bir ekonomik krize de rastlaması, binanın yapımını tartışılır hale getirmiştir. Oldukça kısa bir inşa süresi içinde tamamlanan yapı, 1932 yılında hizmete açılmıştır. Ancak ilk yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nin içinde bulunduğu finansal kriz, yapıda bulunan birçok ofisin boş kalmasını da beraberinde getirmiştir. O dönemde ciddi anlamda zarar eden Empire State Binası, çok kısa bir süre içinde Birleşik Devletler’in krizden çıkması üzerine, popüler bir yapıya dönüşmeyi başarmıştır.

New York'un Simgesi; Empire State BinasıEmpire State Binası, Shreve Lamb & Harmon Ortaklığı’nın planlandığı gibi projeye uygun olarak inşa edilmiştir. Burada projenin asıl amaçlarından bir tanesi de, New York’a dünyanın en uzun kulesini dikmekti. 1932 yılında hizmete giren Empire State Binası, bu amacını da yerini getirerek, gerek Amerika’nın gerekse de dünyanın en uzun yapısı haline gelmiştir. Eğer anten yüksekliği de hesaba katılacak olursa binanın boyu tam olarak 443 metreyi bulmaktadır ki, bu Birleşik Devletler için oldukça önemli bir yükseklik olarak kabul edilmiştir. 381 metre yüksekliğinde olan binanın tam olarak 102 kattan oluştuğunu söylemek gerekir. Bu o dönem için kat bazında yapılmış en büyük bina olarak da dünya rekoru kırmıştır.

102 kat olarak inşa edilen Empire State Binası, en uzun ve en çok kata sahip olma rekorlarını 1972 yılına dek muhafaza etse de, sonrasında aynı şehir sınırları içinde bulunan Dünya Ticaret Merkezi olarak da adlandırılan İkiz Kulelerin hizmete girmesiyle unvanlarını kaybetmiştir. Yaklaşık 30 yılı aşkın süren İkiz Kule hükümdarlığına, 11 Eylül 2001 tarihinde yapılan saldırılarla yıkılmaları sonucu son verilmesi üzerine, kule tekrardan bölgenin en uzun yapısı olma özelliğini kazanmıştır. 1932 yılında hizmete giren Empire State Binası, dönemin şartlarında yaklaşık olarak 25 milyon dolara mal olmuştur. Bu meblağın günümüzde 25 milyar dolara tekabül ettiği varsayılmaktadır.

Günümüzde Empire State Binası, New York şehrinin en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilir ve yapıyı her yıl binlerce turist ziyaret eder. Turistler binanın tepesine kadar çıkarak kuş bakışı New York manzarasını izleyebilmektedir. Bina şehir için o kadar önemli bir yere sahiptir ki. binanın adı aynı zamanda şehrin de lakabı olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça:
Landmarks of the US

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.