Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İsviçre Havayolları Nasıldır?

0 165

Swiss International Airlines ya da kısaca Swiss veya Türkçe ifade edecek olursak İsviçre Hava Yolları, Avrupa’nın en köklü havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Orta Avrupa ülkelerinden İsviçre’nin ulusal bayrak taşıyıcı olan Swiss International Airlines, Alman havayolu devi Lufthansa’nın malı konumundadır. Swiss International Airlines ayrıca bir ticari uçuş ittifakı olan Star Alliance üyesidir. İsviçre’nin Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika, Okyanusya kıtalarıyla bağlantısını sağlayan Swiss International Airlines, neredeyse dünyadaki her ülkeye uçmaktadır. Swiss International Airlines, 2001 yılında batmış olan SwissAir’ın bir devamıdır. Swiss International Airlines, ana hubu, İsviçre’nin Zürih şehrinde bulunmaktadır. Bu anlamda şirket uçuşlarının büyük bir çoğunluğunu ya buradan ya da bura ile bağlantılı olarak gerçekleştirmektedir. 26 Mart 1931 tarihinde resmi olarak kurulmuş olan SwissAir, kurulduğu dönemde Avrupa’nın en popüler havayolu şirketi olarak kabul edilmekte idi. Ancak uzun yıllar süren başarı 2000’li yıllara gelindiğinde kendisini iflasa bırakmıştı.

Aİsviçre Havayolları Nasıldır?ncak şirket iflasını duyurduğu 26 Mart 2001 sonrasında yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede tekrar kurularak 31 Mart 2002 tarihinde Swiss International Airlines adı altında faaliyete yeniden başlamıştır. Ancak yine ciddi bir finansal kriz ile karşı karşıya kalan Swiss International Airlines, Lufthansa tarafından satın alınmıştır. Lufthansa Group’a dahil olan Swiss International Airlines, adını koruyarak faaliyetini sürdürmüştür. Bu transfer sonucu, daha parlak bir görüntü çizen Swiss International Airlines, kısa sürede Avrupa’nın en önde gelen havayolu şirketleri arasına girmeyi başarmıştır. Şirket merkezinin Basel’de olduğu Swiss International Airlines, filosunda 79 adet Swiss uçağı bulundurmaktadır. Ayrıca havayolu şirketi doğrudan kendi adı altında 102 ülkeye uçuş düzenlemektedir.

Kısa sürede eski günlerine dönen Swiss International Airlines, Avrupalı turistlerin Kuzey Amerika uçuşlarında sık tercih ettiği bir havayolu şirketi haline gelmiştir. Deniş aşırı uzun menzilli seferlerde genel olarak Airbus üretimi A330, A340 ve Boeing üretimi 777 serilerini kullanan Swiss International Airlines, Luftansa ile birleşmesi sonrasında herhangi bir ciddi kazaya karışmamıştır. 22 Eylül 2010 tarihinde Lufthansa 48 adet yeni uçak siparişini sadece Swiss International Airlines filosu için sipariş etmiştir. Swiss International Airlines özellikle Kanadalı uçak üreticisi Bombardier ile anlaşma yaparak bu şirketten 19 adet yeni uçak siparişinde bulunmuştur. Böylelikle Bombardier Swiss International Airlines’e CS300 modelini teslim etmeyi taahhüt etmiştir. Swiss International Airlines ileriki yıllarda da ciddi bir büyüme yaşayabilecek bir ivme ile yükselmektedir. Bir zamanların İsviçreli markası olan Swiss International Airlines, eski günlerine kısa sürede dönecek gibi gözükmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku