Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bern Nasıl Bir Şehirdir?

0 698

Bern, Orta Avrupa ülkelerinden İsviçre’nin en önemli şehirlerinden olmakla beraber aynı zamanda da ülkenin başkentidir. Halk arasında İsviçre’nin başkentinin genel olarak ”Zürih” sanılması yanlıştır. Zürih, İsviçre için oldukça önemli bir şehir olmasına karşın, başkent değildir. Bu biraz bizim İstanbul-Ankara ilişkisi ile benzerlik göstermektedir. Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan İsviçre, Avrupa Birliği üyesi olmamasına karşın Avrupa Birliği ile akdettiği ikili anlaşmalar uyarınca kişilerin serbest dolaşımına dahil edilmiştir. Bu anlamda bir Avrupa Birliği üyesi olan İsviçre, başkent Bern’den yönetilmektedir. İsviçre’nin federatif yapıda olan sayılı şehirleri arasında yer alan Bern, İsviçre’nin en popüler dördüncü şehri konumundadır. Ama burada şunu belirtmek gerekir ki, Bern İsviçre’nin de facto olarak başkenti konumundadır yanı halk öyle kabul etmiştir. Resmi olarak herhangi bir başkenti bulunmayan İsviçre, Bern merkezli kabul edilmektedir. Bern çok küçük bir şehir olarak kabul edilir. Ama son derece sıra dışı bir mimariye sahip olduğu söyleyebiliriz.

BBern Nasıl Bir Şehirdir?ern’de yaklaşık olarak 142 bin kişi resmi olarak ikamet etmektedir. Ancak şehrin nüfusu yıllara göre incelendiğinde çok hızlı bir erimenin gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Bern’in Almanca ve Fransızca dışında bölgede de kısmen konuşulan özel bir dili vardır. Buna Bernce denilmektedir. Bu dil, İngilizce, Almanca ve Fransızcanın bir karışımı olarak da kabul edilebilir. Ancak bölgenin sadece bir resmi dili vardır o da Almancadır. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında kabul edilen Bern, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilmeyi başarmıştır. İsviçre’nin en önemli şehirlerinden ve aynı zamanda da başkenti olan Bern, buna karşılık ülkenin ekonomik merkezi olan Zürih’e nazaran daha sakin ve ağır bir ekonomiye sahiptir. Bölgede işsizlik %1 civarındadır. Bu da şehri dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasına sokmaktadır. Bölgede özellikle inşaat sektörü ciddi bir yer tutar bunun yanı sıra üretim de Bern için oldukça önemli bir alandır.

Avrupa’nın en gözde yerleşim yerleri arasında sayılan Bern, bunun yanı sıra eğitim alnında da oldukça ileridedir. Şehirde bulunan Bern Üniversitesi, dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en iyi 10 üniversitesinden biri olarak kabul edilen Bern Üniversitesi özellikle de eczacılık alanında ciddi çalışmaların yapıldığı bir eğitim kurumu olarak kabul edilir. Yaklaşık olarak 140 bin kişinin yerleşik olarak yaşadığı Bern’de bir adet Uluslar arası havalimanı da bulunmaktadır. Ayrıca bölgeye Basel ve Zürich Havalimanları da oldukça yakındır ve şehri ziyaret edecek olan kişiler dilerlerse bu iki havalimanını da kullanabilmektedirler. Ayrıca çok işlek bir demiryolu hattı bulunan İsviçre’nin Bern’e sunduğu en büyük avantajlardan biri de, şehri bütün Avrupa’yla bağlayan bir demir ağına sahip olmasıdır. Sadece 2 ile 3 saat gibi kısa bir sürede Avrupa’nın birçok notasına ulaşılması bu sayede mümkün olabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku